Пережив окупацію і лишився майже неушкодженим: коли у херсонському театрі зіграють першу виставу

Пережив окупацію і лишився майже неушкодженим: коли у херсонському театрі зіграють першу виставу

Пережив окупацію і лишився майже неушкодженим: коли у херсонському театрі зіграють першу виставу
Будівля Херсонського обласного держваного музично-драматичного театру ім. М.Куліша, 19 листопада 2022 Фото: Суспільне Херсон

На фасаді херсонського обласного музично-драматичного театру ім. М.Куліша знову синьо-жовтий прапор. Заклад пережив 8,5 місяців окупації. Сьогодні вперше після звільнення у рідних стінах директор та актори. Як театр пережив окупацію з'ясовували кореспонденти Суспільного.

Режисер театру Сергій Павлюк дістає прапор з монумента Героям Небесної Сотні, який йому вдалось врятувати. Всередині театру колектив та гостей зустрічає суцільна темрява.

"Повернулися до рідного театру, мене херсонці просили, щоб я землю поцілував на в'їзді до Херсона. Ви знаєте всі херсонці, які поїхали знаходяться у країнах Європи всі мріють про повернення", говорить Павлюк.

театр
Сцена в обласному театрі імені Миколи Куліша, Херсон 19 листопада 2022 Фото: Суспільне Хе

До 23 лютого у театрі був 221 працівник. З початком окупації комусь вдалось виїхати, хтось пішов на співпрацю з окупантами, були і ті, хто лишився у місті і чекав на його звільнення. Серед них заслужена акторка Олександра Тарновська. Нині вона радіє і читає вірш про жахи окупації.

"Весна не прийшла до Херсона, напевно забула дорогу і місто моє напівсонне ворожі витоптують ноги, проймає підступна тривога. Ми стомлені, ми у полоні. Херсон зупинився у часі годинник показує 5….Ми вижили", декламує акторка.

Серед тих, хто виїхав на підконтрольну територію і директор театру Олександр Книга. Розповідає, попри усі намагання, окупантам не вдалось запустити роботу театру. А ось в евакуації херсонський театр працював. Сезон відкрили у вересні виставою у Полтаві.

"Там зібрали групу акторів. Наші всі актори розпорошені по всьому світі. Потім відновили сезон в Києві. Зібрали наших: одна виїхала з Кривого рогу, інша з Івано-Франківська, з Одеси. Зібрав колишніх своїх херсонців, які сьогодні в столичних театрах працюють. І ми там робили виставу", розповів Книга.

У звільненому херсонському театрі сьогодні і міністр культури Олександр Ткаченко. Приїхав "Потягом перемоги", з собою привіз перші картини в експозицію розграбованого окупантами художнього музею та дитячі книжки до бібліотек.

театр
Міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко дає інтервю ЗМІ, Херсон 19 листопада 2022 Фото: Суспільне Херсон

"На жаль втрати досить широкі, приблизно 80% від колекції, приватної, більш цінної. В краєзнавчому музеї трошки менше, але напевно теж повикрадали цінні речі, це археологічні надбання, монети, медалі, зброю", розповів міністр.

Херсонський театр, своєю чергою, вистояв і дочекався звільнення. Він майже не ушкоджений. Олександр Книга каже, на перший погляд, вкрадено окупантами небагато.

театр
Балкон в херсонському обласному театрі, 19 листопада 2022 Фото: Суспільне Херсон

"Невідомо що витягнули з апаратури. Ми домовилися з міністром культури, що не вистачає подивимося зараз. Збираємось в Києві. І найближчим часом будемо намагатися відкрити театр.

Як тільки з’явиться можливість грати вистави, до Херсона приїдуть на гастролі столичні театри. Домовленість вже є, говорить Олександр Книга. Перші вистави гратимуть безплатно. Головне, каже, щоб у Херсон скоріше повернулось культурне життя.

Що відомо

  • Під час окупації у Херсоні "перейменували" обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша на "русский академический" та оголосила про набір працівників. При цьому готові брати просто "талановитих" людей без спеціальної освіти.

Читайте також

269 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок