Як допомагають ромам в Івано-Франківську

Як допомагають ромам в Івано-Франківську

Як допомагають ромам в Івано-Франківську
.

Скільки ромів живе в Івано-Франківську - сказати важко. Одні отаборувалися у поселенні біля ріки Бистриця Солотвинська, інші, переважно з малими дітьми, знімають житло у місті. Працівники Будинку нічного перебування та Центру обліку бездомних осіб навідуються до них і у форматі послуги "соціальне патрулювання" надають різну допомогу.

Директор Будинку нічного перебування Іван Боберський каже, що у місті постійно є близько 20-30 ромів, але їх важко порахувати, бо не люблять сидіти на місці. Соціальні працівники систематично їх відвідують, приносять гуманітарну допомогу, продукти харчування, вживаний одяг і подарунки дітям. Також у час карантину клієнтам Будинку нічного перебування розносять сухі пайки.

Під опікою працівників установи перебуває велика ромська сім'я із десятьма дітьми.

Як допомагають ромами в Івано-Франківську
Як допомагають ромами в Івано-Франківську Фото: Іван Боберський.

"Члени цієї ромської сім'ї були мешканцями річки Бистриця - вони проживали на її березі. Ми у цьому поселенні осіб ромської національності систематично патрулюємо - знаємо їх, а вони - нас. Ну і познайомилися із сім'єю Роубі та Гіти. Нормальні, готові працювати та реінтегруватися в суспільство, люди. Ми допомогли їм із виготовленням документів і виплатами на дітей. Це немала сума, близько 70-80 тис. грн, що дало їм змогу винаймати житло. Також власник будинку, який вони винаймають на вулиці Целевича, іде їм на зустріч і не бере повну вартість. Вони сплачують 4 тисячі за будинок і допомагають йому по господарству", - каже Іван Боберський. І додає, що "у нас у місті піклуються про ромів".

Як допомагають ромам в Івано-Франківську
Сім'я Роубі і Гіти у новому домі Фото: Іван Боберський.

Сім'я рома Роубі живе в орендованому житлі вже більше року. Ми зателефонували до чоловіка, коли той збирався іти на підробіток. Скільки ромів в Івано-Франківську, він теж не знає. Але каже, є такі, що живуть тут вже 27 років. Роубі і сам чотири роки влітку мешкав у поселенні, а взимку їхав на Закарпаття, поки не переїхав із сім'єю "на квартиру".

"Він (Іван Боберський) займається із нами вже, певно, два або три роки. Всіх дітей поставили на облік, помагають продуктами і речами. Десятого квітня треба було за паспортом іти малому, просто цей карантин, але паспорт готують. Він нам помагає, через нього на квартиру потрапили", - каже Роубі.

Як допомагають ромам в Івано-Франківську
Як допомагають ромам в Івано-Франківську Фото: Іван Боберський.

Вдома тільки голова сім'ї вміє говорити українською, діти і дружина знають угорську. Каже, це тому, що вони родом з угорсього села на Мукачівщині. Діти вже розуміють українську мову, бо живуть тут, але говорять "не дуже".

Як допомагають ромами в Івано-Франківську
Як допомагають ромами в Івано-Франківську Фото: Іван Боберський.

В Івано-Франківську ромам допомагають члени Спільноти святого Егідія. До карантину вони навчали ромських дітей.

Як опікуються ромами в Івано-Франківську
До карантину учасники Спільноти святого Егідія навчали ромських дітей грамоти.

"Роми живуть зараз, як і більшість жителів Івано-Франківська: немає роботи, тому намагаються якось виживати. Ми із Спільнотою намагаємося їм допомагати продуктами та пакунками. Зараз не навчаємось, бо там є багато дітей, яких ми не хочемо заразити, тому не контактуємо, як раніше", - говорить представниця Спільноти святого Егідія Уляна Римарук.

Один із ромських вихованців Уляни цього року пішов у перший клас Івано-Франківської загальноосвітньої школи № 18.

"У нього дуже гарні успіхи у школі, його зошити вчителі ставили у приклад. Він старший за своїх ровесників на чотири роки, бо не був підготовлений до школи. Його не могли взяти у третій-четвертий клас і вирішили забрати у перший, щоб він нічого не пропустив і вчився поступово, бо немає можливості робити це з батьками", - каже представниця Спільноти святого Егідія Уляна Римарук.

Що відомо

  • 21 квітня на оперативній нараді у міськвиконкомі міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення вивезти людей ромської національності із Франківська на Закарпаття.
  • Після спричиненого цим скандалу, МВС відкрило кримінальне провадження. А правозахисні організації і дипломатичні установи висловили своє обурення.
  • 23 березня мер Івано-Франківська Руслан Марцінків відповів на закиди у дискримінації ромів.
На початок