"Франківськ - не князівство". МВС відкрило справу через заяву Марцінківа про виселення ромів

"Франківськ - не князівство". МВС відкрило справу через заяву Марцінківа про виселення ромів

Ексклюзивно
"Франківськ - не князівство". МВС відкрило справу через заяву Марцінківа про виселення ромів
. facebook

Після скандалу, спричиненого спробами міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа примусово вивезти ромів у Закарпатську область, МВС відкрило кримінальне провадження. Правозахисні організації та дипломатичні установи висловили своє обурення, а в самій мерії запевняють, що офіційного наказу вивозити ромів немає.

Про відкриття провадження повідомив у своєму Twitter міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, зазначивши, що позиція Марцінківа щодо ромів є неприпустимою.

Раніше слова мера Івано-Франківська у Міністерстві внутрішніх справ засудили.

"Неприпустимо, коли посадова особа дозволяє собі спілкуватися мовою ворожнечі. Ніхто не має права дискримінувати людей за будь-якою ознакою, зокрема і за національною чи етнічною приналежністю. Особливо обурює, що у цих цілях намагалися використати поліцію", - заявив голова Нацполіції Ігор Клименко, наголосивши, що заявам Марцінківа "буде надано правову оцінку".

Як розповіла Суспільному Посланниця толерантності ПРООН в Україні Зола Кондур, Коаліція ромських неурядових громадських організацій України у відповідь на слова мера Франківська підготувала відкритий лист, який спрямувала до мерії та інших урядових установ.

"Залежно від відповіді, ми будемо вирішувати, чи подавати в суд або вдаватися до інших дій", - розповіла Суспільному Зола Кондур.

"Мер під час власного "виступу" неодноразово вжив висловлювання, що мають ознаки мови ворожнечі та можуть спричинити розпалювання міжнаціональної ворожнечі проти ромської національної етнічної групи", - зауважується у листі.

Також там зазначається, що у діях поліції та мера Івано-Франківська спостерігається порушення прав ромської меншини. Ромські організації просять українську владу надати оцінку діям мера міста Івано-Франківська і вдатися до негайних дій щодо попередження антиромських настроїв та подій в регіонах України. Крім того, владу закликають привести ці питання у відповідність до законодавства України і міжнародних європейських стандартів у сфері забезпечення правового та соціального захисту, а також виробити практичні механізми ефективної реалізації прав національних меншин в активній співпраці з ромськими громадами та органами законодавчої та виконавчої влади.

Як зазначила правозахисниця, Марцінків вже вдруге робить дискримінаційні заяви щодо ромського населення.

За її словами, лист спрямували також до Офісу уповноваженого з прав людини з проханням надати оцінку діям та висловлюванням Марцінківа. Крім того, про подію сповістили міжнародні організації, що опікуються правами людини.

Як розповіла кореспондентам Суспільного регіональна представниця уповноваженого Верховної ради України з прав людини Людмила Непийвода, висловлювання Марцінківа є дискримінаційними та порушують статтю 24 Конституції України, яка гарантує громадянам рівні права та можливості, та статтю 33, яка гарантує свободу пересування та вільний вибір місця проживання.

"Висловлювання є дискримінаційними, містять етнічний профайлінг і мову ворожнечі, а також підбурювання. Міському голові направлено лист-реагування уповноваженого і в залежності від того, яку ми отримаємо зворотню інформацію: чи це буде пояснення, чи це буде спростування, чи вибачення у цьому випадку прийматимуться подальші рішення", - повідомила Людмила Непийвода.

Як зазначила Непийвода, законодавство передбачає кримінальну відповідальність за порушення рівноправності громадян за їхніми расовими, релігійними чи іншими ознаками.

Скандал з Марцінківим помітили й за межами України. Зокрема, Стурбованість з приводу інциденту вже висловило посольство США в Україні.

"Ми глибоко стурбовані повідомленнями про дискримінацію та утиски ромів з боку міського голови Івано-Франківська. Ми закликаємо українських посадовців виступити проти нетерпимості та забезпечити захист прав людини", - йдеться у розміщеному в Twitter повідомленні.

Що відомо

  • 22 квітня під час оперативної наради в мерії міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення місцевій поліції "спакувати" і вивезти ромів з міста на Закарпаття. Судячи зі слів мера, це доручення було повторним, і в перший раз кілька людей відмовилися виїжджати.
  • Заяву мера Франківська розкритикували правозахисники на Закарпатті.

На початок