Перейти до основного змісту
Через обстріли покинув посіви, але зберігає колектив. Історія фермера з Донеччини

Через обстріли покинув посіви, але зберігає колектив. Історія фермера з Донеччини

Ексклюзивно

Фермер Сергій Головко з Волноваського району Донеччини був змушений виїхати з рідного села й полишити господарювання через наближення фронту цієї весни. У прифронтових селах Комар та Мирне Комарської громади у нього в обробітку було 3 тисячі гектарів землі. Наразі, через масовані авіаудари армії РФ, землю оброблювати не можуть, 80% складів та інших приміщень господарства — зруйновано. Колектив налічує зо два десятки працівників — усі виїхали, говорить фермер.

Сергій Головко пропрацював на землі понад 30 років, пройшов шлях від студента агроуніверситету до керівника господарства. Цьогоріч довелось покинути землю, на якій працював у Комарській громаді — через небезпеку: армія РФ посилила обстріли.

Чоловік розповідає: у вересні минулого року посіяли озиму пшеницю.

"Ми засіяли тисячу гектарів пшениці. Залагом три тисячі в обробітку, але 600 гектарів — ми взагалі не обробляли. Але не розуміли, що буде. 2022 рік — у нас теж гучно було, але ми трохи працювали, 2023 рік — працювали, 2024 рік — працювали, але зараз вже війна до нас прийшла", — говорить фермер Сергій Головко.

Фермер згадує, масштабні обстріли були влітку — 4 липня 2024 року, тоді постраждали три приміщення.

"Тоді ми трохи вивезли, трохи відсортували. А тепер — за останні півтора місяця — взагалі "прильоти", — каже фермер.

Наразі, за його словами, 80 відсотків нерухомості господарства — побиті обстрілами.

"Зернові склади для зберігання попали під обстріл — зруйновані. Дуже багато у нас зруйнованих приміщень. Збитки ми не рахували, вони кожен день. Мільйонні збитки — кожен день "прильоти", — каже Головко.
Фермер Сергій Головко Донецька область
Фермер Сергій Головко, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Квітучі були села, хороші люди, працюючі. Змусила їх ця агресія виїхати, полишити домівки. Бо літає. У мене навіть совісті не вистачить пустити людину працювати під дрони, під обстріли".
Зруйноване обстрілами господарство Донецька область, 2024 рік
Зруйноване обстрілами господарство, Донецька область, 2024 рік. Фото з особистого архіву Сергія

Техніку вивезли, частина залишилась, каже фермер: "Техніка у нас, імпортна, широкозахватна. Ми її повивозили, щоб не ризикувати цією технікою. 25 років копили, та ще й до мене копили, ти її всю не вивезеш. 5-7 відсотків — залишилось".

Поля Донецька область 4 квітня 2025 рік
Поля, Донецька область, 4 квітня 2025 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Сергій Головко говорить, наразі підтримують колектив, у нього працюють 22 людини, всі перебувають на більш безпечній території, ремонтують техніку.

"Потрібно тримати колектив, щоб він не розбігся, не розпався. Така у нас мета. Зарплату платимо людям. Згідно з постановою, ми платимо 20 тисяч середню зарплату по господарству, тому що треба економіку підтримувати. Щоб якось компенсувати, щоб трохи люди духом не падали. Але у нас на одного чоловіка — по п'ять одиниць техніки. Запрошую жінок вже. Ми вже відчуваємо, що у нас буде кадровий голод.", — говорить Сергій Головко.
Фермер Сергій Головко Донецька область
Фермер Сергій Головко, Донецька область. Суспільне Донбас
"Думка у нас одна — сіяти, годувати нашу неньку Україну. Нас іншому не вчили — сіяти, орати нашу землю. Дай Боже, повернемося, щоб був мир, і ми відбудуємо, будемо працювати, земля не буде пустувати, будемо хліб сіяти, будемо все робити".

Що відомо про посівну на Донеччині

Аграрії Донецької області під урожай 2024-2025 року посіяли 45,7 озимини, це більш як вдвічі менше, ніж за рік до того. Про це йдеться у звіти Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОВА на 10 квітня. Майже всі посіви — це пшениця.

Ранні ярові посіяли цьогоріч на 17,3 гектарах, минулоріч площа була у понад двічі більша — 35,4 га. Найбільше полів засіяли ячменем, також сіяли пшеницю, овес та горох.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок