Двоє учнів Покровської школи №9 — Микита Теличко та Нікіта Литвин здобули перемогу у Національному конкурсі комп’ютерних проєктів "Infomatrix Ukraine 2025". Це дало можливість обидвом представляти Україну на фіналі Міжнародного конкурсу комп’ютерних проєктів "Infomatrix", який відбудеться в Бухаресті.
Як захищали інноваційні проєкти та що потрібно для наступного етапу — учасники команди поділилися з Суспільне Донбас.
Цього року Національний конкурс комп’ютерних проєктів "Infomatrix Ukraine 2025" об'єднав 460 учасників майже з усієї України. Юні науковці змагалися в категоріях "Конкурс проєктів", "Конкурс роботів", "Хакатон".
Найвищі нагороди — платинову та золоту відзнаки забрали школярі з Покровська Донецької області.

Пінгвін Нікіти Литвина здобув золото
Нікіта Литвин — учень 8 класу Покровської школи №9, вихованець гуртка "Комп’ютерна інженерія" Донецької обласної Малої академії наук учнівської молоді. Його проєкт "Застосування мікроконтролерних платформ для управління власним часом" отримав золоту відзнаку в секції апаратного управління.
Як розповів юнак Суспільне Донбас, попри те, що напередодні події занедужав, від участі не відмовився.

"Я витратив багато часу на винахід, просто провалятися вдома не хотілося. Я вражений! на такий результат не розраховував, було багато конкурентів. Мені сподобався конкурс, як я виступив. Я зацікавив людей своїм проєктом, надходили навіть пропозиції його купити, питали чи буде він у масовому виробництві", — розказав Нікіта.
Над проєктом він працював у супроводі вчителя фізики Владислава Лебедєва.
Юнак створив механізм, який допомагає організувати час. Це пінгвін у патріотичному вбрані, який запрограмований нагадувати про події, перерву чи зміну діяльності. Для його створення знадобилися: плеєр, динаміки серводвигун, годинник, ультразвуковий датчик, смужка зі світлодіодами, OLED дисплей.
Наприклад, під час функції "ранок", тваринка рухає крилами й говорить:" Доброго ранку, сонько. Час прокидатися і зустрічати новий день". Або закликає до дії: "Друже, досить сидіти. Час зробити перерву, як щодо кількох стрибків чи танцю?" За годину до сну, пристрій нагадує: "Сьогодні ти зробив багато, я гордий за тебе". А після побажань на добраніч, вмикає кольорову підсвітку.

Перш ніж створити виріб, винахідник провів опитування серед учнів 5-9 класів своєї школи щодо того чи контролюють вони свій час за комп'ютерними іграми чи у соціальних мережах. І з'ясував, що більшість самостійно цього зробити не може. Через відсутність планування, 76 відсотків опитаних відчувають брак часу.
"Персонаж пінгвін був обраний мною, тому що мені подобався Шкіпер з мультфільму, його характер та зовнішність. Коли сиджу за комп'ютером, він мені нагадує про те, що потрібно встати. Мені подобається, як він мотивує мене до якихось справ. Пінгвін налаштований саме під мене, але згодом, коли буде додаток, будь-хто зможе налаштувати власний розклад", — пояснив школяр.
Після відгуків про винахід, Нікіта вже має роботу над вдосконаленням пристрою — щодо врахування статистики, розширення дизайну, збільшення звукових доріжок.
"У майбутньому зроблю колекцію тваринок з такими функціями, які є у пінгвіна та виставлю на продажу".
Зараз Нікіті 13 років, остаточно він ще не вирішив куди вступатиме, але фах точно буде пов'язаний з програмуванням, запевняє юнак.
Як розповіла керівниця команди учасників з Донеччини та учителька інформатики Покровської школи №9 Дар'я Литвин, на конкурс документи вона подала останньої ночі, коли він трапився їй на очі у фейсбуці. Педагогиня каже: для неї це перший досвід події такого масштабу. Хвилювалися і хлопці.
"Нікіта Литвин — це мій син, останній раз в школу очно ходив у п'ятому класі, а зараз він у восьмому, то для нього — це перший досвід взагалі публічних виступів. Микита Теличко приїхав із-за кордону. Він продовжує навчатися у Покровській школі дистанційно й одразу на декілька змагань. Я вважаю, ми гідно представили Донеччину на цьому конкурсі. І були єдиними з Донецької області у цьому напрямку", — розповіла педагогиня.
Словник жестової мови Микити Теличка взяв платинову відзнаку
Микита Теличко — учень 10-Е класу Покровської школи №9. Його проєкт "Інтерактивний словник з використанням комп'ютерного зору і відкритих баз даних" отримав платинову відзнаку в секції програмування та спеціальну нагороду від Київської МАН за видатний науково-інженерний проєкт.

Вперше свою роботу він презентував на конкурсі інноваційних проєктів Малої академії наук, де здобув золоту відзнаку.
Винахід допомагає швидко опанувати жестову мову та порозумітися з людьми, що мають порушення слуху. За словами юнака, на розробку його надихнув рідний брат, який користується слуховим апаратом.
Ключовими компонентами його проєкту є використання Python та MediaPipe для розпізнавання жестів, інтеграція бази даних WLASL та розробка інтуїтивного користувацького інтерфейсу.
Прототип словника учня має систему розпізнавання жестів через вебкамеру, функцію порівняння та візуальне відображення схожості виконаного жесту з еталонним, розповіла учителька інформатики Покровської школи №9 Дар'я Литвин, яка спільно зі старшим викладачем кафедри автоматики і телекомунікацій Донецького національного технічного університету Глібом Ступаком були науковими керівниками Микити Теличка.
"Камера зчитує рухи, порівнює з оригінальним зображенням та виводить на екран кількість відсотків співпадіння. 100% — це ідеальний збіг, 90-95% — вже молодець. Якщо ж показує 20-30% — треба повторювати, щоб підвищити свій рівень", — розповіла Дар'я Литвин.
Те, що юнак здобув найвищу нагороду у національному конкурсі, рідних не здивувала, розповіла Суспільному його мама — Ганна Теличко. Однак, вони все одно раді та горді за його результати.

"Його результати — це закономірність, яка випливає з його праці та інтересу до науки та технологій. Враження завжди неймовірні! Коли бачиш, як дитина росте професійно, знаходить нестандартні рішення та досягає своїх цілей, це викликає гордість", — розповіла Ганна.
Жінка і сама добре знається на інноваційних проєктах, у Вугледарі Донецької області разом з чоловіком вони розвивали робототехніку. До повномасштабного вторгнення в них було чотири центри STEM-освіти, де діти навчалися програмуванню та брали участь у конкурсах й олімпіадах.
Тому до порад батьків Микита дослухається. Як розповіла Ганна Теличко, у цьому проєкті її рекомендації стосувалися суто оформлення роботи.
"Технічну складову Микиті робити цікаво — він аналізує, знаходить цікаві інноваційні рішення, навіть, якщо його задум не ідеально працює з першого разу, він продовжує вдосконалювати, йому подобаються складні задачі. Однак, оформлення документації та звітів часто залишаються слабким місцем як для дітей, так і для дорослих. Будь-який науковий конкурс — це не лише про продукт, а й про здатність представити результати належним чином, що є не менш важливим, ніж сама робота", — розповіла мама учасника.

Як розповів сам юнак, в Україну з Великої Британії він приїхав на два тижні аби взяти участь не тільки в конкурсі комп’ютерних проєктів "Infomatrix Ukraine 2025", а ще в декількох олімпіадах.
"Все почалося із Всеукраїнської олімпіади з математики, де я здобув бронзову нагороду. Потім я взяв участь у всеукраїнському етапі міжнародного конкурсу інноваційних проєктів, де отримав платинову медаль. Завершила цей насичений період — участь у Всеукраїнській олімпіаді з інформатики, де знову здобув бронзову нагороду. Ці два тижні були неймовірно цікавими. І кожен з них дав мені безцінний досвід для подальшого розвитку", — підкреслив Микита Теличко.
Організаторами відбіркових змагань — "Infomatrix Ukraine 2025" стали Київська Мала академія наук учнівської молоді за підтримки Департаменту освіти і науки КМДА у партнерстві з Державним університетом "Київський авіаційний інститут".
Наступний крок — Міжнародний конкурс комп’ютерних проєктів Infomatrix. Пройде він 22-26 травня 2025 року в Бухаресті.
"Конкурс платний, тому ми зараз у пошуках спонсорів. Дуже хочемо Донеччину представити вже на міжнародному рівні. На національному — також на постері написали, що ми з Донеччини — це для нас важливо. У нас питали: "А звідки ви?" Кажу, з Покровська Донецької області. — Як? Та там же ж... Не може бути! Дистанційно навчаєтесь? Ого!" такі відгуки були", — поділилася Дар'я Литвин.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram