Для Гірської громади Луганщини розробили "Стратегічні рекомендації" щодо відновлення громади. Вони мають допомогти у розробці планів відновлення громади та передбачають три сценарії майбутнього, які пов'язані між собою. Над документом працювали команда урбаністичної коаліції для України Ro3kvit спільно з Гірською міською військовою адміністрацією.
Як розказала Суспільне Донбас представниця команди "Ro3kvit" Оксана Грабчак, у липні 2022 року до них звернулись представники Гірської МВА з проханням розробити стратегічне бачення відновлення Гірської громади.
"Робота над документом тривала близько року. А головними викликами для команди стала відсутність просторових даних, обмежені ресурси та невизначеність майбутнього", — розказала Оксана Грабчак.
Документ містить рекомендації щодо підготовки відновлення громади після війни та враховує три можливі сценарії майбутнього. Кожен з цих сценаріїв пов'язаний між собою, та передбачає поетапну реалізацію різних проєктів, які охоплюють безпекові питання, інфраструктуру, економіку, екологію та соціально-культурну сферу.
- Сценарій 1: територія громади залишається окупованою
Цей етап передбачає реалізацію проєктів, які направлені на згуртованість та підтримку зв'язків між жителями громади, впровадження та надання цифрових послуг, відновлення містобудівної документації;
- Сценарій 2: територію Гірської громади звільняють, але війна триває
Цей етап передбачає розмінування території громади, відновлення критичної інфраструктури та будівництво тимчасового житла, відновлення надання соціальних, медичних, освітніх та культурних послуг;
- Сценарій 3: територія України деокупована, війна закінчилась
Цей етап передбачає повне відновлення житла та інфраструктури, створення робочих місць, відновлення екології.
Як розказала Оксана Грабчук, аби сформувати "стратегічні рекомендації" команда, яка працювала над проєктом проводила онлайн та офлайн опитування місцевих жителів та воркшопи для них.
Під час таких зустрічей команда проєкту зібрала інформацію про те, як люди бачать майбутнє своєї громади, умови за яких вони готові повернутись та пріоритети майбутнього відновлення.
Як зазначається у документі, участь в онлайн та офлайн опитуваннях взяли понад 135 жителів громади від 18 років і старше. Вони проводились у липні 2024 року.
Згідно з результатами опитувань, проведених командою проєкту, 65 % жителів Гірської громади, які виїхали через повномасштабне вторгнення, планують повернутись після деокупації. Ще 33% людей готові повернутись, якщо після перемоги у громаді буде можливість працевлаштуватись.

"Пам’ять була центральним інструментом нашого дослідження, оскільки вона дала нам основу цінностей і значення, яке Гірська громада має для своїх мешканців. Ці спогади ми конвертували в цінності, які лягли в основу рекомендованих проєктів для громади", — йдеться у "стратегічних рекомендаціях".
Як зазначає команда проєкту, планувати майбутнє важливо навіть і за умов окупації громади, аби після звільнення вона могла швидко відновитись. А методологію, яку застосували в цьому проєкті, можна використовувати не лише для окупованих громад в Україні, алей й у світі.
За словами Оксани Грабчук, крім Гірської громади зі схожими запитами до них звернулись представники Нижньодуванської громади, Старобільська та Краматорська.
Що відомо про Гірську громаду
До складу Гірської громади входять 11 населених пунктів, в яких до початку повномасштабного вторгнення проживало майже 33 тисячі людей.
Російські війська окупували Гірську громаду 24 червня 2022 року. За інформацією начальника Гірської МВА Олексія Бабченка, на той момент у населених пунктах громади залишилось близько 4 тисяч людей.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram