Луганська область підготувала 39 інвестиційних проєктів на 1,5 мільярда доларів, які презентували іноземним компаніям та фондам у Варшаві на виставці "ReBuild Ukraine", повідомили в обладміністрації. Що в першу чергу пропонують відновити та чому інвесторам та партнерам пропонують відновлювати території окуповані після 24 лютого 2022 року — пояснення від очільника обласної військової адміністрації Артема Лисогора.
Що пропонують відновити в першу чергу на Луганщини після звільнення
Із 39 проєктів, що їх презентували у Варшаві, дев’ять — це відновлення житлово-комунальних об’єктів регіону. Загальна сума інвестицій, яка знадобиться, — 500 мільйонів гривень, уточнили в обласній адміністрації.
Найбільш важливим з ЖКГ-проєктів очільник обладміністрації називає відновлення зруйнованої під час боїв фільтрувальної станції в Білогорівці та системи водопостачання 30 населених пунктів.
"Станція мала протяжність 140 кілометрів, 300 кубометрів на добу води вона передавала. І зараз якщо відбудеться деокупація, первинні заходи з розв'язання цієї проблеми – це свердловини, які і є, і ми готуємо техніку для буріння свердловин. Щойно відбудеться розмінування, первинне відновлення, відновляться всім цим містам необхідно буде вода", — розказав Артем Лисогор на брифінгу.
Він не уточнив суму інвестицій, проте сказав, що найдорожчий та найбільший проєкт з представлених: "Він включає п'ятиступеневу фільтраційну систему, два підземних забори і наземний забір води, фільтрацію, очищення".
Мости у Луганській області
На цей момент в регіоні зруйновані 26 мостів, повідомив посадовець, вартість відновлення щонайменше п’яти, згідно з проєктами близько 28 мільйонів доларів. Термін виконання робіт — три роки.
"Наприклад, всі мости між Лисичанськом та Сєвєродонецьком були зруйновані, зараз частково перекриттями накинуті. Але їх треба буде відновлювати, щоб організувати і логістику, і в тому числі роботу. Тому п’ять таких проєкт було представлено. Транспортні комунікації в тому числі для відновлення і завезення техніки, завезення і продуктів і будівельних матеріалів — це стратегічне питання", — сказав начальник адміністрації.

Також донорам пропонують:
- проєкт будівництва сміттєспалювального заводу вартістю 90 млн дол. у Сєвєродонецькій громаді,
- логістичний центр для зберігання промислової сировини вартістю 96 млн дол. у Гірській громаді,
- проєкт центру соціально-психологічної реабілітації дітей вартістю 1,25 млн дол. Лисичанської громади.
Чому не було проєктів відновлення частини Луганщини, яку РФ окупувала з 2014 року
"Ми працювали по захопленим під час повномасштабної агресії територіям, тому що на теперішній час це ті місця, де ми маємо більш менш повну інформацію, що там відбувається", — пояснив посадовець.
Щодо міст, сіл та селищ Луганщини, що їх РФ захопила з 2014 року, на його думку, має бути більш масштабний, створений на державному рівні план.
Чому потрібно складати проєкти та кошториси нині
Луганська обладміністрація має достатньо даних про руйнування у громадах, які російські війська окупували з початку повномасштабного вторгнення, аби вже зараз планувати відновлення. Крім того, як стверджує Лисогор, у влади є уявлення про кількість людей, які плануються повертатись додому.

"Треба готуватись саме зараз, щоб організувати побут людей, які повернуться. Коли піде шлях відновлення після деокупації, часу вже не буде: будуть мільйони питань, починаючи від світла і закінчуючи пенсіями. Тому потрібно зараз підготувати проєкти та знайти попередньо партнерів, які зможуть включитися і будуть розраховувати свої фінансові потоки, щоб допомогти тій чи іншій громаді", — пояснив Лисогор.
Крім того, донорам потрібно щонайменше чотири місяці, аби узгодити та запланувати кошти на певний проєкт. "Цих 4 місяців у нас після деокупації у нас, прямо скажемо, не буде", — переконаний очільник ОВА.
З яких країн фонди та компанії, що зацікавились відновленням Луганської області
Проєктами зацікавились дипломати або підприємці з Фінляндії, Литви, Польщі, Фінляндії, Франції, Чехії тощо. Лисогор переконаний, вклад у відновлення вигідний не лише громадам, а й донорам: "Україна на слуху, що її необхідно відновлювати, і будь-який інвестор розуміє, що залучення його можливостей по відновленню і реклама того, що він відновлював, дає йому стратегічний рейтинг".
Читайте всі новини Донбасу в