Перейти до основного змісту
Скільки військових повернулись після СЗЧ в Донецькій та Луганській областях

Скільки військових повернулись після СЗЧ в Донецькій та Луганській областях

Ексклюзивно
СЗЧ, повернення після СЗЧ в Донецькій та Луганській областях
Люди у військовій формі. Getty Images

З 29 листопада 2024 року по 1 березня 2025 року понад 350 військовослужбовців, які самовільно залишили частини на Донеччині та Луганщині повернулися на службу за спрощеною процедурою. До 1 березня 2025 року військових, які поверталися після першого СЗЧ звільнювали від кримінальної відповідальності.

Про це у відповідь на запит Суспільне Донбас повідомили у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону.

"Від кримінальної відповідальності звільнили 36 військовослужбовців, які під час проходження військової служби на території Луганської області самовільно залишили частини та 352 — Донецької області", — такі дані навели у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони.

Також у Спецпрокуратурі уточнили, що за участі прокурорів спеціалізованих прокуратур Східного регіону загалом від кримінальної відповідальності звільнили 1390 військовослужбовців, які направлені для подальшого проходження військової служби.

Відповідальність за СЗЧ та дезертирство в Україні

За останні чотири місяці до Збройних сил повернулась понад 21 тисяча військових, що раніше самовільно залишили службу, повідомляє ДБР. У Бюро зазначили, що на це вплинув Закон "про перше СЗЧ", який ухвалили наприкінці листопада минулого року.

З того моменту військові могли повернутись до ЗСУ після самовільного залишення служби без покарання, але за умови погодження командування.

До 1 березня військовослужбовці, які пішли в СЗЧ уперше, могли повернутися на службу, уникнувши кримінальної відповідальності.

На сьогодні, в умовах воєнного стану, за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років (ст. 407 ККУ). Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.

З січня 2022 року Офіс генпрокурора зареєстрував майже 60 тисяч кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) і близько 30 тисяч щодо дезертирства у ЗСУ.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, посилаючись на статистику Державної судової адміністрації, повідомив агентству "Інтерфакс-Україна", що протягом 2023 року за СЗЧ засудили 1 577 військових. З них 30 — жінок. Він додав, що це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців.

Як повернутись на військову службу після 1 березня 2025 року, якщо самовільно залишив військову частину або дезертував

1 березня 2025 року завершився термін швидкого повернення на службу військових, які самовільно залишили військову частину або місце служби, але добровільно повернулися до війська.

ДБР на сайті пояснили, як повернутись до частини після 1 березня:

Якщо СЗЧ до 3 днів

  • КП не порушується;
  • Військовий може повернутись до військової частини, яку залишив;
  • При поверненні відновлюються виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення.

Якщо СЗЧ понад 3 дні

Вчинене вперше і військовий бажає повернутись на службу

  • Порушується КП;
  • Військовий особисто звертається або через застосунок Армія + до командира (начальника) військової частини (установи) та отримує письмову згоду на продовження проходження військової служби;
  • Військовослужбовець подає до прокурора, органу досудового розслідування (ДБР або НПУ), суду клопотання про намір повернутися на військову службу та додає письмову згоду командира;
  • До суду направляються матеріали для звільнення такого військовослужбовця від кримінальної відповідальності, яким приймається відповідне рішення;
  • Військовослужбовець надає командиру рішення суду та повертається на військову службу.

Вчинене повторне СЗЧ або не бажає повернутися на службу

  • Порушується КП;
  • Вживаються заходи щодо розшуку військовослужбовця та затримання;
  • Військовослужбовцю обирається запобіжний захід;
  • Стосовно військовослужбовця направляється до суду обвинувальний акт;
  • Судом виноситься Вирок (за вчинення СЗЧ передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років).

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок