Перейти до основного змісту
Російські FPV, що вдалося "посадити" цілими на Сіверському напрямку, допоможуть вдосконалити РЕБ

Російські FPV, що вдалося "посадити" цілими на Сіверському напрямку, допоможуть вдосконалити РЕБ

Ексклюзивно

Фахівці з радіоелектронної боротьби 81 аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ шукають нові способи протидіяти російським дронам. Їх, за словами військовослужбовців бригади, на Сіверському напрямку, де вони служать, протягом місяця окупанти можуть запустити десятки тисяч. Які російські дрони вдається вполювати, як швидко їх аналізують, аби удосконалювати свої засоби РЕБ — військові 81-ї бригади розповіли Суспільне Донбас.

російські дрони трофейні дрони Донецька область
Трофейні російські дрони, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Ці два російських дрони до українських бійців потрапили цілими, розповідає Нарек — він головний сержант взводу радіоелектронної боротьби 81 ОАЕМБр. За словами військового, це — неабияка удача: тепер безпілотники можна дослідити й передати інформацію на передову.

"Наші фахівці підганяють свої поточні параметри, поточну роботу, поточні частоти, поточне придушення перешкоди під ту інформацію, яку ми їм надаємо. Таким чином ми збільшуємо вірогідність того, що ми ефективно подавимо це FPV. Ефективно подавимо — це значить не тільки, що дрон десь впаде. Ефективно — це якщо FPV просто не влучить, впаде в дерева, зачепиться за гілки", — пояснює головний сержант.

Військовослужбовець зауважує: собівартість однієї такої трофейної "пташки" — приблизно 300-400 доларів.

"Це дуже масово, дуже дешево. І вона не розрахована на те, щоб на дуже далеку відстань полетіти. Складність боротьби з ними в тому, що їх дуже багато. Інколи потрібен тиждень, щоб знайти декілька таких, зрозуміти, що це масово, розшифрувати дані і передати інформацію на позиції", — розповідає Нарек.
Нарек головний сержант взводу радіоелектронної боротьби 81 ОАЕМБр Донецька область
Головний сержант взводу радіоелектронної боротьби 81 ОАЕМБр Нарек, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

81 окрема аеромобільна бригада виконує завдання на Сіверському напрямку фронту. Командир взводу РЕБ Ілля каже: безпілотників там російська армія не шкодує.

"Це можуть бути тисячі. Якщо ми говоримо про декілька бригад і велику смугу — це доходить до десятків тисяч дронів на місяць. За пару місяців вже РЕБ може застаріти. Спочатку ми зробили на одні частоти, противник перейшов на інші частоти. Воно вже не працює. Також є проблема, щоб перекрити велику смугу частот, потрібна велика кількість енергії, що ми собі дозволити також не можемо", — розповідає Ілля.

Ілля командир взводу електронної підтримки 81 ОАЕМБр Донецька область
Командир взводу електронної підтримки 81 ОАЕМБр Ілля, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Він зауважує: тривають постійні перегони на випередження з росіянами, хто швидше вдосконалить обладнання.

Ілля пояснює, на передовій використовують окопний РЕБ, а знайти дрон окупантів в небі допомагає спеціальний прилад — спектроаналізатор. Є й обладнання, яке здатне перехопити відео з ворожої "пташки.

Ілля командир взводу електронної підтримки 81 ОАЕМБр Донецька область
Командир взводу електронної підтримки 81 ОАЕМБр Ілля, Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Наразі, додає Ілля, їхній підрозділ РЕБ потребує фахівців. Технічна освіта не обов'язкова, головне — мотивація та бажання, усьому іншому, каже, — навчать.

Автори: Анастасія Дашко, Юлія Підгола, Олександр Буряк

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції
На початок