Перейти до основного змісту
"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі: історія

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі: історія

В одному з підвалів побитого обстрілами багатоквартирного будинку в Лимані Донецької області мешкають двоє жінок — 64-річна Тетяна та її 88-річна мати. В їхній дім снаряди влучали щонайменше п’ять разів. Загалом у деокупованому Лимані понад 800 людей планують перезимувати у сховищах. Топитимуть буржуйками, воду набиратимуть зі свердловин.

Як облаштовують побут, чому не їдуть з міста, де до лінії фронту 20 кілометрів, – у репортажі Суспільне Донбас.

Пенсіонерка Тетяна в підвалі живе з матір’ю Валентиною, якій 88 років. За словами жінки, під землею вони планують пережити зиму. З Лимана Донецької області не виїжджатимуть.

"Дуже гарно тут облаштувалися — це моя конура. Це буржуйка, якщо буде дуже холодно", — показує приміщення жінка.

Перша зима в підвалі

Коли нагорі обстріли, до них у підвальне приміщення прибігають ще кілька сусідів, додає вона.

"Там неможливо зверху, бо там нескінченні прильоти. А тут холодно. Отак і живемо. Куди їхати? Я не ходжу. Навіть не можу піднятися наверх", — розповідає Валентина.

Як говорить Тетяна, це буде її перша зима в підвалі. Дві попередні — провела у квартирі, тепер — оселя розбита.

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі
Тетяна — жителька Лимана Донецької області показує побут у підвалі, де планує провести зиму. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"У бабусі там вікна повилітали, але двері цілі. А в мене квартири нема. В спальню прильот, вікна-двері вилетіли — все. Одним словом, квартири немає в мене, у мене останній поверх", — розказала жителька Лимана.

Воду набирають в колонці, топитимуть буржуйкою. Дрова – треба купити, каже Тетяна. Світло — є не завжди.

"Сьогодні ось не було світла, включили. Ходимо з ліхтариками. А сім місяців жили в підвалі там, де моя квартира була. Сім місяців без світла — ходили як таргани", — згадує місцева жителька.

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі
Умови в підвалі. Лиман Донецька область. Жовтень, 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Причини, через які не їдуть з деокупованого міста

Кожен її день, починається однаково — з приготування їжі, додає жінка. Цього дня смажила рибу. Має подбати також про дітей та котів.

"Прокидаюся — одразу чайник ставлю. Мамі термос наливаю. Сніданок готую, подаю, поки те-се, мені ще до дітей сходити треба. Донька з інвалідністю — на милицях, в іншому підвалі, вона сюди не хоче. В неї там підвал глибший, кращий", — розказує Тетяна.

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі
Помешкання, в якому житимуть пенсіонерки. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

За її словами, має 40 років стажу — працювала механіком з ремонту телефонів. Однак, переїзд фінансово вони не потягнуть, зізнається жінка. У тилових регіонах родичі є, до себе — не запрошують.

"Квартири у Слов'янську по 10 тисяч! У Слов'янську! А що ж казати тоді про десь далі. А пенсія? В мене чотири, в неї — п’ять тисяч гривень", — бідкається пенсіонерка.

"Ви з Донецької області, ви — сепаратисти". От і все. А які ми сепаратисти? Ми живемо в підвалі. Що ми поганого робимо? Ми виживаємо тут".

У деокупованому Лимані залишається 800 людей

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі
В деокупованому Лимані живуть понад 800 людей. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

За інформацією начальника Лиманської міської військової адміністрації Олександра Журавльова, в багатоквартирних будинках міста залишається жити понад 800 людей, більшість із них уже третю зиму проведуть у підвалах.

"Рекомендуємо евакуюватися, але, на жаль, люди не зовсім згодні й не хочуть евакуюватися. З різних причин. Хтось зберігає своє житло, хтось боїться виїжджати. Хоча, знаєте, всі люди, які евакуювалися, — на вулиці не залишилися", — розповів очільник громади.

"Які ж ми сепаратисти?". На Донеччині донька з матір’ю зимуватимуть в підвалі
Тетяна раз на день ходить дивитися на квартиру, де виросла. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції

На початок