Близько 800 приватних будинків пошкоджені російськими обстрілами, удари з артилерії та ракетні, руйнівні керовані авіабомби — так живе прифронтова Іллінівська громада на Донеччині. 10 із 25 населених пунктів громади — у зоні активних бойових дій, розповіла заступниця начальника сільської військової адміністрації Наталія Лебедева. Людей удвічі менше, ніж до початку повномасштабної війни. Є села, де залишилися троє та восьмеро жителів. З міркувань безпеки від 7 жовтня в громаді подовжили комендантську годину, тепер вона триває 20 годин — з 15:00 до 11:00.
Чи пристосувалися до цього люди та як збираються зимувати — репортаж Суспільне Донбас.
Продукти — раз на місяць, засоби гігієни — раз на пів року. Таку гуманітарну допомогу видають жителям громади, пенсіонерам та сім'ям з дітьми, від міжнародних фондів, розповідає начальниця відділу соцзахисту населення адміністрації Юліана Іванчук. Говорить: не встигають видавати через подовжену комендантську годину.
"Доводиться вибирати частину людей, які приходять. Назначили, наприклад, сьогодні прийдуть двадцять людей, отримають гуманітарну допомогу. Чи п'ятдесят. Тільки так", — пояснює Юліана Іванчук.
В Іллінівці працюють магазини. Ковбаса, хліб, картопля — люди зараз купують те, що найдешевше, каже продавчиня. Холодильники ввімкнені цілодобово, торгівля — чотири години на добу, тому — невигідно, ділиться вона.
"Жахливо, людей стало менше, торгівля впала. Хоч зачиняйся... Нічого ж не встигнеш. Ось я їздила до лікарні, робила уколи. Туди поки доїдеш, пройшла одну процедуру, на другу не встигаю", — говорить продавчиня.
Найбільша незручність через подовжену комендантську годину, говорить місцева жителька Тетяна, — не ходять рейсові автобуси.
"Я не можу дійти до магазину, до "нульового" (району — ред.), купити масла, олії пахучої. А раніше ходив автобус і ми могли їздити, а тепер немає автобуса, оце одна мені незручність. А проїхати таксі — туди потрібно 80 і назад 80, загалом — 150 гривень", — говорить жителька Іллінівки Тетяна.
За словами жительки Іллінівки Мегрібан, через комендантську годину вона не встигає оформити дитячі виплати у Дружківці.
"Ми нічого не встигаємо. Ось мені треба в Дружківку поїхати, оформити дитячі (виплати — ред.), я не можу. Там, наприклад, можна з восьмої, а у нас — з одинадцятої. Автобуси не ходять, люди пішки в місто ходять", — каже жінка.
"Я нікуди не ходжу. Оце пройшлася, пенсію потрібно було отримати. І все. Мені цього часу вистачає. Може, в кого діти, хто молодший, тому не вистачає", — говорить жителька Іллінівки Тетяна.
Комендантську годину в громаді подовжили з 7 жовтня, розповідає заступниця начальника сільської військової адміністрації Наталія Лебедева. Це — вимушений крок, з міркувань безпеки.
"Це розпорядження начальника обласної військової адміністрації, рішення Ради оборони, і не в наших повноваженнях змінювати цей режим. Люди якось пристосовуються. І артилерія, і КАБ, і ракетні обстріли, тобто — все. Бо у нас на території пошкоджені власні господарства — біля 800. Окрім того, і комунальні установи, і дитсадки, і школи", — розповіла про ситуацію у громаді заступниця начальника сільської військової адміністрації Наталія Лебедева.
За словами Наталії Лебедевої, в Іллінівській громаді залишаються менше ніж 5 тисяч людей, зокрема 40 дітей. Приблизно кожен другий житель — виїхав. Евакуація триває.
Жителі Іллінівки поділились, чи планують виїжджати з прифронтового села.
"Поки що, де б не був, але вдома краще. Тож мені краще вдома. Треба буде — їдемо. Нема куди виїжджати", — говорить жителька Іллінівки Мегрібан.
"Ні з чим, їй-Богу, було б з чим. З такою пенсією далеко не поїдеш", — каже жителька Іллінівки Тетяна.
"Куди їхати, з чим їхати? Як квартири такі дорогі, люди повиїжджали й кажуть. Виживаємо, одержуємо гуманітарку", — зазначила Ніна.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram