29 серпня 2024 року минають десяті роковини завершення боїв за Іловайськ Донецької області. Вони тривали з 6 по 29 серпня 2014 року й увійшли в історію під назвою “Іловайський котел”.
Тоді українська армія втратила 366 воїнів, десятеро із загиблих були родом із Донеччини. 429 — отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 — потрапили у полон.
"Це було згоріле залізо, тіла загиблих хлопців, речі, все це валялось і деяких хлопців, на жаль, не вдалося забрати. Так як частину техніки, ще до того, як туди зайшли пошукові загони, забрали. А в ній були тіла наших хлопців. І як повідомили потім, начебто, її здали на металобрухт разом із фрагментами тіл", — згадував іловайську трагедію Олексій Юков, який займається евакуацією тіл загиблих. У 2014 році він вивозив полеглих українських воїнів із поля бою біля Іловайська.
Це спонукало українську сторону погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року в білоруській столиці.
29 серпня — День пам'яті українських захисників, які загинули за Україну. Цього дня вшановують пам'ять всіх українських бійців — і тих, які загинули у 2014 році під час виходу з Іловайська.
Суспільне Донбас нагадує хронологію цих трагічних подій.
- Іловайськ — місто за 40 кілометрів від Донецька. Це — важливий залізничний вузол. Влітку 2014 він був окупований бойовиками.
- 10 серпня 2014 року — перша спроба звільнення міста: у бій проти бойовиків пішли українські добровольчі підрозділи, окупанти відбили атаку.
- 18 серпня 2014 року — друга спроба штурму окупованого міста: підрозділи ЗСУ з добровольчими батальйонами увійшли до Іловайська і змогли закріпитися.
- 23-24 серпня Росія почала введення підрозділів регулярної армії на територію України. Українські бійці опинилися в оточенні — у "котлі" без води, їжі та боєприпасів під постійними артилерійськими обстрілами.
- Штаб ЗСУ почав переговори з росіянами — ті пообіцяли "зелений коридор" за умови, що українські військові будуть без зброї. Українська сторона відхилила цю умову.
- 29 серпня українські війська почали виходити двома колонами. Маршрути "зеленого коридору" були погоджені.
- Спершу колони рухались без перешкод. Однак через деякий час — всупереч домовленостям — російські війська відкрили вогонь. "Зелений коридор", що про нього показово закликав бойовиків Путін вночі 29 серпня, — був пасткою
Плакат, присвячений Іловайській трагедії. Cуспільне
За офіційними даними Генпрокуратури, у "Іловайському котлі" загинули 366 військовослужбовців. Поранені — 429. Зникли безвісти — 84. 254 воїни загинули безпосередньо під час відходу 29 серпня. Ці цифри не враховують загиблих з добровольчих підрозділів МВС — вони звільняли Іловайськ разом з армійцями.
- 14 серпня 2017 року Генпрокуратура оприлюднила висновок щодо подій під Іловайськом. Основних висновків щодо причини трагедії три: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних сил України; численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій. Ці фактори, на думку Генпрокуратури, “перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів”.
- У 2021 році Офіс генпрокурора пообіцяв розсекретити матеріали кримінального провадження про організацію та проведення бойових дій в районі Іловайська влітку 2014 року. Однак на 2024 рік, за десять років по трагедії, цього так і не зробили.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram