Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова 5 серпня заявила про прийняття рішення щодо розсекречення матеріалів кримінального провадження про організацію та проведення бойових дій в районі Іловайська влітку 2014 року.
Про це вона повідомила на особистій сторінці у Facebook після першої зустрічі із родичами військовослужбовців, загиблих, полонених і зниклих під час подій серпня 2014 року. У розмові брали участь представники СБУ, Міноборони та Генштабу ЗСУ, Мінветеранів, Верховної ради та Офісу президента.
"Наближаються 7-і роковини Іловайської трагедії. Сім’ї всі ці роки чекають справедливості. Нами прийнято рішення про необхідність розсекречення матеріалів кримінального провадження щодо організації та проведення бойових дій в районі міста Іловайська. СБУ вже скеровано відповідні клопотання про розсекречення документів до Генштабу ЗСУ та інших органів для прийняття відповідних рішень", — зазначила Венедіктова.
За її словами, на вебсайті ОГП мають намір розмістити відповідний розділ, присвячений "Іловайським подіям", де повідомлятиметься інформація про хід та результати слідства, а також буде змога ознайомитися із фотокопіями розсекречених матеріалів.
Читайте також: Іловайська трагедія: хронологія подій
Генпрокурорка додала, що зустрічі із рідними і їх об’єднаннями щодо Іловайських подій відбуватимуться систематично, а коло їх учасників з боку державних інституцій розширюватиметься.
Розслідування справи
Водночас Венедіктова зауважила, що розслідування Іловайських подій триває за двома напрямами:
- організація вторгнення з боку РФ та вбивство українських військових;
- перевірка обставин можливого недбалого ставлення до військової служби військовими службовими особами з-поміж керівництва антитерористичною операцією.
"Під час слідства допитано понад 900 потерпілих і свідків, вилучено, оглянуто та досліджено понад 1600 бойових документів. Обсяг матеріалів кримінального провадження складає понад 300 томів, з яких понад 70 із грифом обмеженого доступу", — розповіла посадовиця.
Також, як зазначають в ОГП, на сьогодні у провадженні повідомлено про підозру першому заступнику начальника Генерального штабу ЗС РФ та колишньому начальнику Головного управління Генерального штабу ЗС РФ, який наразі є заступником Міністра оборони РФ. Також цього тижня двом російським генералам повідомлено про підозру у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, веденні агресивної війни та порушенні законів і звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством.
Читайте також: Американець, який загинув за Україну. У Дніпрі відкрили виставку про бійця Маркіяна Паславського
За словами начальника "Департаменту війни" ОГП Юрія Рудя, наразі у провадженні проведено 2 комісійні військові судові експертизи, до виконання яких залучено понад 20 військових фахівців та експертів, а також понад 500 судово-медичних експертиз.
"Також у зв’язку із необхідністю з’ясування детальних питань щодо відповідності керівним документам дій військових службових осіб під час планування і безпосереднього виходу з оточення підрозділів сил АТО і добровольчих батальйонів, а також інших питань призначено додаткову судову військову експертизу, яка наразі виконується", — додала Венедіктова.
З її слів, робота триває як на національному, так і на міжнародному рівнях: матеріали щодо вчинення воєнних злочинів передано також до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду.
Що відомо
- У серпні 2014 року під містом Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі. Бої тривали майже місяць з 6 по 29 серпня і увійшли в історію під назвою "Іловайський котел".
- За офіційними даними, українська армія втратила 366 воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили у полон. Це спонукало українську сторону погодитися на умови "Мінського перемир’я", підписаного 5 вересня 2014 року у білоруській столиці.
- 14 серпня 2017 року Генпрокуратура оприлюднила висновок щодо подій під Іловайськом. Основних висновків причини трагедії три: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних сил України; численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій.
- Ці фактори, на думку Генпрокуратури, "перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів".
- 4 серпня 2021 року Офіс генерального прокурора повідомив про підозру двом генералам Збройних сил РФ щодо їхньої причетності до вбивства українських військовослужбовців поблизу Іловайська у серпні 2014 року.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!