Понад два роки на Донеччині діє заборона на продаж будь-яких алкогольних напоїв. На відміну від всіх інших регіонів країни, де, спиртне не продають лише військовим. При спробі ввезти в область алкогольний вантаж — поліція його вилучає. Що з цими пляшками відбувається потім і чи повернуть їх власникам, що відповідають у військовому командуванні та обласній адміністрації про можливість скасування "сухого закону" — розбиралось Суспільне Донбас.
Які документи регулюють "сухий закон" на Донеччині
Першим документом було розпорядження«Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі». №62 начальника штабу першого заступника Командувача Об'єднання об'єднаних сил об'єднання об'єднаних сил у березні 2022 року. Воно стосувалось і Донецької, і Луганської області.
Потім в нього вносили змінили, і зрештою 11 липня 2022 року оперативно-стратегічне командування "Хортиця" видало наказ щодо Донеччини: повністю заборонило регіоні торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі. Період: термін дії правового режиму воєнного стану
Відповідне розпорядженні видав і тодішній керівник обласної державної адміністрації Павло Кириленко.
А з 9 серпня наказНаказ №50 од від 9 серпня 2022 року — як повідомили Суспільне Донбас у відповідь на офіційний запит у ГУНП у Донецькій області. видав вже начальник Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку. Він заборонив в'їзд та переміщення в регіоні транспортних засобів, які перевозять алкогольні напої з метою реалізації.
Засновник ГО "Паперовий фронт" зі Слов'янська Донецької області Дмитро Браславський називає такі дії невиправданими. Чоловік неодноразово звертався до обласної влади, писав листи до поліції, ініціював петицію про скасування такої заборони. Аргументував свою позицію тим, що вважає це несправедливим, оскільки подібної заборони немає в Запорізькій та Херсонській областях, хоча там так само тривають активні бойові дії.
"Там також багато військових, але діють локальні обмеження, а не повна заборона", — зазначає Браславський.
Серед причин недоцільності такого рішення чоловік називає також втрачені гроші з податків для громад та той факт, що незважаючи на заборону, в регіоні підпільно продають алкоголь.
"Алкоголь все одно завозиться в регіон. Ті ж знайомі серед військових розповідають, що купити алкоголь на Донеччині можна. Звідки п'яні водії, яких зупиняє поліція? Є купа схем, наприклад, в одному з магазині, коли купуєш горілку — у чеку вона вибивається як вода. А кажуть грошей не вистачає на обороноздатність громад. Це про корупційну складову, а не про те, що люди не можуть купити горілку", — розповідає Дмитро.
Він також зауважує про складний механізм вилучення алкоголю правоохоронцями.
"Вилучають і куди його складають, хто за цим слідкує та охороняє — це створення проблем на рівному місці", — обурюється активіст.
"Сухий закон" в Донецькій області: чому ввели і коли скасують
Журналісти Суспільне Донбас звернулися із запитом до оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця". Однак відповіді не отримали. Відмову в коментарях речник ОСУВ пояснив тим, що наказ від 9 липня 2022 року № 16од "Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі" підписував інший командувач.
Натомість в Донецькій ОДА на питання Суспільне Донбас — чи не розглядається скасування такої заборони чи заміна на більш гнучкі обмеження — повідомили: обласна військова адміністрація не наділена повноваженнями щодо скасування заборон, введених військовим командуванням.
"Враховуючи неодноразові звернення командирів військових підрозділів стосовно заборони торгівлі алкогольними напоями, беручи до уваги, що на території Донецької області ведуться активні бойові дії — питання щодо доцільності скасування заборон на ввезення та продаж алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі, на території області доцільно розглядати після скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях", — зазначив директор департаменту з питань цивільного захисту, мобілізації та оборонної роботи Павло Челпих у відповідь на інформаційний запит.
Введення "сухого закону" лише в Донецькому регіоні під час брифінгу 13 січня 2024 року начальник Донецької обласної адміністрації Вадим Філашкін пояснював тим, що тут найдовша лінія фронту — понад 300 км.
Водночас очільник адміністрації визнавав: бюджет втрачає надходження. І не виключав змін у правилах:
"Повернемося до цього питання, коли стабілізується обстановка уздовж лінії розмежування. Ми зацікавлені і в податках, і, щоб дохід в бюджет був", — зазначав Філашкін.
Скільки втратив бюджет через заборону продажу спиртного на Донеччині
У Головному управління ДПС у Донецькій області у відповіді на наш запит повідомили, що у 2021 році в місцеві бюджети області надійшло 276 млн 30,2 тисяч гривень акцизного податку з реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Дані щодо алкоголю не виокремили.
Також не повідомили даних про надходження за 2022 рік. Проте додали, що відколи в регіону заборонили торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі — акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями — не надходив.
У Департаменті фінансів обладміністрації Суспільному повідомилиДані надали у відповіді на офіційний запит., в обласний бюджет надходить плата за ліцензії на право виробництва та оптової торгівлі алкоголем та тютюновими виробами. У 2021 році частка таких надходжень складала — 0,244% обласного бюджету.
П'яні водії та тони горілки: дані поліції
Поліцейські Донеччини з початку вторгнення вилучили нелегального алкоголю на понад 100 мільйонів гривень. Це мільйон літрів спиртних напоїв.
СкількиДані повідомили Суспільне Донбас у Головному управління Нацполіції у відповіді на запит. вилучали алкоголю впродовж повномасштабної війни:
- 2022 рік — 286 295 літрів алкоголю на суму понад 34 мільйони гривень,
- 2023 рік — 546 646 літрів на суму більше 51 мільйона гривень,
- 2024 рік — перше півріччя — 255 663 літри на суму 20 мільйонів гривень.
Крім того, поліцейські цьогоріч виявили 931 факт виготовлення або зберігання самогону.
"Вилучено 21640 літрів самогону та браги. Вилучені та знищені 418 апаратів для виготовлення самогону", — повідомив начальник відділу комунікацій головного управління Національної поліції в Донецькій області Павло Дяченко у відповідь на запит Суспільне Донбас.
Чи можна ввезти алкоголь на територію Донецької області й у якому випадку поліція його вилучить
У поліції регіону Суспільному дали роз'яснення:
"Рішення щодо вилучення майна при перевезенні на територію області приймається в кожному випадку окремо на підставі оцінки існуючих доказів і ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні доказів про наявні наміри подальшої реалізації алкогольних напоїв, які ввозяться".
Як пояснив речник, алкогольні напої, які зупиняють при спробі ввезти на територію Донеччини в разі "без вчинення будь-якого адміністративного чи кримінального проступку їхніми власниками" вилучають, але тимчасово — до закінчення воєнного стану та зняття заборони.
"Власникам будуть повернуті вилучені алкогольні напої в повному обсязі. З метою належного обліку та зберігання вилученого майна є закріплений відповідальний працівник та виділене приміщення. Заведені відповідні книги обліку речей і документів", — йдеться у листі.
Тих, хто порушує законодавство: намагається провезти алкоголь без акцизних марок, підроблені, або порушує норми про реалізацію спиртного — притягають до відповідальностіСкладають адміністративні протоколи за ст. 156 КУпАП (Порушення правил торгівлі алкогольними напоями), ст. 164 КУпАП (Порушення порядку провадження господарської діяльності), ст. 176 КУпАП за виробництво самогону, навіть у особистих цілях без фінансової вигоди. У всіх випадках це штрафи..
Також у відповіді зазначили, що з початку повномасштабного вторгнення по липень 2024 року на території Донецької області сталося 184 дорожньо-транспортні пригоди водіями у стані алкогольного сп'яніння. Для порівняння: у 2021 році поліція зафіксувала 139 таких фактів.
Продаж алкоголю під час війни в Україні: які правила в інших областях
Коли у лютому 2022 року в Україні оголосили воєнний стан, майже у всіх регіонах ввели повну заборону на продаж алкоголю для цивільних та військових. Поступово ці рішення військові адміністрації скасовували, спочатку дозволяли продаж пива та слабоалкогольних напоїв, потім залишали погодинні обмеження на торгівлю у магазинах та ресторанах.
Правило — що спиртне в країні, де йде війна, можна купити лише в певні години доби, — досі діє у більшості областей. Не існує обмеження на продаж алкоголю на Закарпатті.
Водночас і в цій області, як і у всіх інших регіонах, діє заборона на продаж спиртного військовослужбовцям. У розпорядженнях керівники адміністрацій уточнюють: не можна продавати спиртне працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям ЗСУ, Національної гвардії, територіальної оборони та інших військових формувань. Подекуди додають опис “зовнішні ознаки, як то: військова форма, зброя, спецзасоби”.
Час від часу військові адміністрації змінюють період доби — коли діє "сухий закон". Інколи години співпадають із комендантською годиною, але не завжди.
Співпадає із комендантською годиною обмеження у Дніпрі та більшості громад області — не продають спиртне з 24:00 до 05:00.
Такі самі правила щодо алкоголю у Запоріжжі: продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв заборонений під час комендантської години — з 24:00 до 05:00. Такі ж обмеження стосуються ще 12 громад, проте не всієї території області.
У Києві години заборони на алкоголь та комендантської години не співпадають: спиртне в супермаркеті чи магазині з березня 2023 року можна придбати з 11:00 до 21:00, а в кафе та ресторанах з 11:00 до 22:00, комендантська година у столиці — з 24:00 до 05:00.
Де діє така ж повна заборона продавати спиртне, як і на Донеччині
На момент публікації тотальної заборони на торгівлю алкоголем не ввели в жодній, окрім Донецької, області України.
Найбільш суворі — за тривалістю "сухих годин" — діють обмеження на Херсонщині. У Херсоні та низці населених пунктах спиртне продають з 10:00 до 15:00.
Продаж алкоголю у деокупованому Херсоні та правобережній частині регіону заборонили з 14 листопада 2022 року. Проте у березні 2023-го влада провела експеримент: скасувала "сухий закон" спочатку на місяць (потім ще) і дозволила продавати алкоголь з 10:00 до 15:00. "Продаж алкоголю має на меті сприяти відновленню економіки регіону", — пояснював рішення керівник Херсонської обладміністрації Олександр Прокудін.
У листопаді 2023 року у прифронтовому регіоні знову змінили правила: заборонили продаж спиртного у 160 населених пунктах, які розташовані у 30-кілометровій зоні від річки Дніпро. Водночас обласного центру це не стосувалося.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram