"День бою — двадцять FPV. Гроші великі, але ціна — існування держави". Як воює "Небесна Кара": інтерв'ю комбата

"День бою — двадцять FPV. Гроші великі, але ціна — існування держави". Як воює "Небесна Кара": інтерв'ю комбата

Ексклюзивно

"Хорс" — командир батальйону безпілотних систем "Небесна Кара", який створений у 54-й окремій механізованій бригаді два місяці тому. Чоловік у лавах ЗСУ з 2016 року. Від початку повномасштабного наступу займався радіорозвідкою. Говорить: його батальйон наразі недоукомплектований екіпажами, дронів не вистачає, та навіть попри це за минулий місяць підрозділ вивів з поля бою триста окупантів. Скільки дронів на місяць витрачає батальйон, яких безпілотників найбільше бояться російські військові та за якими технологіями майбутнє війни — розповідь комбата.

Цілі "Небесної Кари" — це і техніка російської армії, і бліндажі, і військові РФ. За словами "Хорса", безпілотники наразі замінюють артилерію.

"У мене один з екіпажів в активний період штурму знищив за день приблизно до пів взводу противника", — каже"Хорс".

Скільки потрібно FPV-дронів
Дрони батальйону "Небесна Кара" 54 бригади. Кадр з відео Суспільне Донбас
"Штурмують нас місяць-півтора мабуть, безвилазно. З невеличкими перервами, скажемо так. Коли відстань між піхотою нашою і піхотою противника близька тут може допомогти виключно FPV-дрон. Інакше артилерія зачепить своїх. Тому артилерія не використовується. А через брак боєприпасів теж не можна сильно поставити загороджувальний вогонь або знищувати піхоту на підході. Все, чого не вистачає у військах, заміняють FPV-дрони. Тому потреба в них колосальна".

Безпілотник
Батальйон "Небесна Кара" 54 бригади. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Хорс" наводить свої розрахунки: день бою "коштує" 20 FPV-дронів, витрати на місяць — 500 "пташок". Державне забезпечення такі потреби не покриває: розв’язують проблему волонтери, донати, власні кошти та майстерня, де безпілотники постійно покращують. А ще: виготовлення власних боєприпасів, аби точніше бити по російських військових та техніці.

"Є браковані дрони, є невлучання, є достатньо складні умови. У нас, наприклад, достатньо складний рельєф місцевості, тому буває, дрони втрачаються. Хлопці займаються апгрейдами, щось вигадують для більш вдалого використання FPV-дронів. Відповідно на все це треба гроші. Здебільшого за все це ми платимо із свого карману. Те, що допомагає держава — цього не вистачає. В основному це волонтери. Є хлопці, які безкоштовно нам дрони висилають. Також ми закупаємо за рахунок донатів. По БК є своя майстерня, яка переробляє або трофейне або старе БК або ще щось під конкретні потреби".
Кадр з відео Суспільне Донбас
"Гроші потрібно вкладати великі, бо це високі технології, вони коштують дуже дорого. Наразі вони коштують життя піхоті, а в майбутньому вони можуть коштувати існуванню держави".
"Хорс"командир батальйону "Небесна Кара"

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.

На початок