У Лимані на Донеччині триває ідентифікація та встановлення причин смерті загиблих людей під час окупації — прокуратура

У Лимані на Донеччині триває ідентифікація та встановлення причин смерті загиблих людей під час окупації — прокуратура

Процес ідентифікації людей, що загинули або померли під час окупації Лимана на Донеччині, триває. Місто російські війська захопили два роки тому — 30 травня 2022 року, звільнили його Сили оборони на початку жовтня 2022 року. Після деокупації, окрім розбитих будинків та інфраструктури, там виявили й масові поховання місцевих жителів та військових.

У Лимані після деокупації у 2022 році знайшли однеЗагалом на території громади після звільнення, за даними на 30 вересня 2023 року, знайшли 132 поодинокі поховання, де були 134 тіла цивільних, в тому числі 1 дитину 2011 року народження, та 2 військовослужбовців. Також у громаді знайшли два масових поховання (одне з них у самому Лимані): 146 людей, з яких 111 цивільних, з яких 4 дитини 1, 3, 10 та 14 років, та 35 військовослужбовців ЗСУ. масове поховання, де були 111 могил, розповіла речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва. Імена більшості людей, яких знайшли у цих могилах, вдалося встановити, проте процес встановлення причин смерті людей, за її словами, досі триває.

"Серед загиблих — четверо неповнолітніх. Наймолодшій дитині був один рік. Частина цивільних загинули від отриманих мінно-вибухових травм інші, у яких все ж встановили причину смерті, померли від загальних захворювань, зокрема пов'язаних із серцем. Складність у встановленні точної причини смерті полягає у тому, що на момент проведення ексгумації більшість тіл зазнали серйозних гнильних змін", — розповіла Суспільному Донбас Анастасія Мєдвєдєва.

Ідентифікація загиблих люди деокупація поховання російська окупація Лиман Донецька область
У Лимані проводять ексгумацію тіл у братських могилах. У Лимані проводять ексгумацію тіл у братських могилах. Фото: поліція Донеччини

Ексгумацію тіл загиблих цивільних та військових у місті почали одразу після звільнення Лимана у жовтні 2022 року, розповів в етері "Суспільне. Студія" начальник Лиманської МВА Олександр Журавльов.

"236 цивільних осіб, які ми ексгумували, були поховані у дворах, біля багатоповерхівок. Ми їх перепоховали, відбирали ДНК і тоді під номерами, забирали з моргу і ховали їх", — розповів начальник Лиманської МВА Олександр Журавльов.

За словами Олександра Журавльова, ідентифікація загиблих триває досі. Впізнати вдалося тих, чиї родичі звернулися до поліції.

"Рідні знаходили за ДНК своїх рідних. Ті хто звернулись з рідних, всіх знайшли. Не всі звернулись, тому що у нас на територію громади не всі повернулись, тому що дуже багато людей було евакуйовано в центральну, захід України і за кордон", — говорить Олександр Журавльов.

Ідентифікація загиблих люди деокупація поховання російська окупація Лиман Донецька область
Могила у Лимані, Донецька область, жовтень 2022 рік. Могила у Лимані, жовтень 2022 року. Фото: Поліція Донеччини

У жовтні 2022 року правоохоронці шукали місця поодиноких поховань на територіях житлових масивів міста, в парках та у дворах. Про могили тоді розповідали місцеві:

"Спілкуємося з місцевими мешканцями, які мешкають в місті Лиман, і встановлюємо одинокі поховання, які маються на території", — розповідав слідчий ГУНП у Донецькій області В'ячеслав Петров у 2022 році.

Щоб дізнатися точну кількість неідентифікованих тіл, які були знайдені у місцях масових та поодиноких поховань після деокупації Лимана, журналісти Суспільного звернулися з офіційним запитом до прокуратури Донеччини.

Що відомо про звільнення Лимана на Донеччині від російської окупації

Сили оборони звільнили Лиман від окупантів у жовтні 2022 року. Під россійською окупацією була більшість населених пунктів громади, нагадував керівник МВА. Під окупацією не були Крива Лука, Каленики, Закітне Лиманської громади.

До повномасштабного російського вторгнення у громаді проживали 43 тисячі людей. Нині залишаються 9 з половиною тисяч.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок