"Про місто, людей не дбали. Все, що їм було важливо, — мародерство". Два роки з дня окупації Лимана

"Про місто, людей не дбали. Все, що їм було важливо, — мародерство". Два роки з дня окупації Лимана

Ексклюзивно

У Лиманській громаді три населені пунктиКрива Лука, Каленики, Закітне в Лиманській громаді не були окуповані з сорока не були під російською окупацією у 2022 році. Це було вже друге захоплення Лимана: у 2014 році місто також перебувало під контролем російських сил. До 24 лютого 2022 року у Лиманській громаді жили 43 тисячі людей, наразі лишаються менше як десять тисяч.

Як місто та громада пережили окупацію, що зруйнували та що вдалося відновити після чотиримісячної окупації та звільнення у жовтні 2022 року — начальник Лиманської міської військової адміністрації Олександр Журавльов розказав в етері "Суспільне. Студія".

Кадр з відео Суспільне Донбас
"За час окупації місто зруйноване. Окупанти не дбали зовсім про наше місто, не дбали про цивільне населення. Все, що було їм важливо, це мародерство. Забирали в людей телефони, щоб вони не могли звʼязуватися з рідними. Дуже важко було".
Олександр Журавльовначальник Лиманської МВА

Сьогодні від Лиману до лінії зіткнення 15-20 кілометрів, додав очільник адміністрації. Наразі найбільша загроза для Лимана російські обстріли, додав начальник МВА.

Зруйнований будинок у місті Лиман
Зруйнований багатоповерховий будинок, прифронтовий Лиман, Донецька область, квітень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Відновлено електропостачання, газопостачання, водопостачання. Ми працюємо, у нас працює медична допомога, сімейні лікарі працюють, Центральну лікарню відновили. Укрпошта працює, працює торгівля, магазини. У важких умовах, постійно обстріли, але працюємо", — зауважив Журавльов.

Що відомо про руйнування в Лимані

"На даний час, із багатоповерхівок, у нас було, по місту 236 багатоповерхівок. 15 з них, з нашого огляду, зовсім не підлягають відновленню. І 221 будівля, практично всі пошкоджені. Це дахи, це вікна, підʼїзди, двері, ну практично весь фонд житловий пошкоджено. Також і з 22 000 домів приватного сектору 21 000 практично теж зруйновані та пошкоджені", — повідомив він.

Лиман
Зруйнований російськими обстрілами будинок, прифронтовий Лиман, Донецька область, квітень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Що відомо про колаборантів, які пішли на співпрацю з окупантами у Лимані

"Я вам хочу сказати, що у нашій громаді відсоток колаборантів є практично в кожному населеному пункті. Але він не такий великий. Як я ставлюсь до колаборантів? Негативно — вони зрадили своїй державі, зрадили своїй Лиманщині. Інформації про кількість у мене немає, тому що їх кількість постійно зростає. Ви ж розумієте, знаходять документи, знаходяться свідки, Служба Безпеки України над цим працює, і виявляють їх", — розказав Журавльов.

Що відомо про окупацію міста

Місто Лиман, Донецької області двічі за час російсько-української війни було окуповане російською армією. Вперше із 12 квітня до 4 червня 2014 року. Лиман став першим містом Донецької області, яке українські військові звільнили від російсько-терористичних військ, написали тоді на сайті Донецької обладміністрації.

Вдруге російські війська захопили місто 30 травня 2022 року, після штурму і запеклих боїв, в телеграмі офісу президента України, офіційно заявили про втрату контролю. Лиман під російською окупацією був вдруге майже 4 місяці.

Лиман деокупація жовтень 2022 року
Лиман відразу після звільнення у 2022 році. Фото: Тарас Ібрагімов/Суспільне

1 жовтня 2022 року голова офісу президента Андрій Єрмак, опублікував відео на якому українські війська встановили на вʼїзді до Лимана український прапор.

Лиман
Вулиця Лимана у вересні 2023 року, за рік після звільнення у жовтні 2022-го. Фото: Суспільне Донбас

Співавтор: Ксенія Козлова

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок