На Донеччині майже закінчили збирати збіжжя і вже засіяли близько 70% землі під врожай 2024 року, розповів Суспільному Донбас начальник обласного департаменту агропромислового комплексу Артем Чоган. Цьогоріч аграрії продовжують розв'язувати проблему збуту врожаю, каже керівник сільськогосподарського підприємства "Торецьке" Володимир Голованьов. Ціни на зерно, за його словами, низькі, логістика складна, тож фермери змушені працювати у збиток. Як фермери розв'язують проблеми та чим загрожує ситуація на ринку агропідприємствам Донецької області — у матеріалі.
У Добропільській громаді на полях сільськогосподарського підприємства "Торецьке" завершують збір кукурудзи. До цього тут вже зібрали пшеницю, ячмінь, овес та соняшник. Керівник підприємства Володимир Голованьов каже, після збору врожаю, постає проблема зі збутом продукції.
"Найбільша проблема зараз фермера — це ціни на його продукцію. Ціни на продукцію зараз нижче собівартості і тому працюють у збиток. Друга проблема — це логістика особливо з нашої Донецької області, це доставка продукції в порти, на елеватори. Це дуже дорого. Тим, хто не має своїх машин, наймати іноді буває дорожче, ніж коштує продукція", — каже Володимир Голованьов.
Фермер каже, ціни на зерно всередині країни падають.
"Закриті наші чорноморські порти, дуже багато прильотів в Ізмаїл, Рені. І перестраховують себе трейдери і всі ризики вкладють у ціну закупочну. Фермеру лишається дуже мало на сьогодні. Все-таки чекаємо коридор зерновий, щоб він запрацював і, можливо, ціни хоч трішки піднімуться. Хто має змогу, той купляє собі машини зерновози, і на цьому хоч трішки можна більше заробити на своїй продукції", — пояснює Володимир Голованьов.
Господарство Володимира у двох районах — Краматорському та Покровському. І якщо у Покровському засівають усі площі, то в Краматорському 700 гектарів через обстріли втрачені.
"У нас у господарстві, по-перше, землі є під Часовим Яром, там ми вже два роки не працюємо на деяких полях. Також декілька місяців тому був "прильот", у нас було поранення водія на току, в селі одну жінку вбило, і постраждало сімнадцять одиниць техніки: побило комбайни, трактори. На поля багато "прильотів", потім визбируємо ці всі уламки, засипаємо вирви ті, що виривають ракети. Люди працюють постійно під ризиком", — розповідає чоловік.
Два-три роки роботи у збиток, і на сільгосппідприємство чекає банкрутство, пояснює Володимир Голованьов.
"Цей процес буде два-три роки. Зараз ми економимо на добривах, економимо на якості насіннєвого матеріалу, і це все потихеньку призводить до того, що буде менший врожай. Менший врожай — менше грошей. А якщо ще будуть ціни низькі, тобто це призводить до банкрутства", — каже Володимир.
Врожай зібрали та планують посіяти 122 тисячі гектар
Директор департаменту агропромислового розвитку Донецької обласної військової адміністрації Артем Чоган каже, попри проблеми, які виникли в результаті російського вторгнення, аграрії Донеччини вже зібрали врожай ранніх зернових: озимі та ярі пшениця, ячмінь, ріпак, жито, горох та овес.
"Загалом під врожай ранніх зернових було 158,3 тисячі гектара, валовий збір склав 458 тисяч тонн при урожайності майже 30 центнерів в середньому на гектар. Також триває збирання врожаю пізніх сільськогосподарських культур, це кукурудза, соняшник. На сьогоднішній день соняшник вже зібрано з площі, всього підлягає 131 тисяча гектар, вже зібрано 35%", — каже директор департаменту агропромислового розвитку Донецької обласної військової адміністрації Артем Чоган.
Також, каже Артем Чоган, в області триває посів озимих культур.
"Під врожай 2024 року сьогодні наші аграрії продовжують сіяти озимі культури, всього ми плануємо в області в цьому році посіяти 122 тисячі гектар, вже посіяно майже 70 відсотків", — каже Артем Чоган.
За словами чиновника, аграрії Донеччини цьогоріч повністю закривають потребу населення області у зернових, а 20% підуть на експорт.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.
Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".
Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.
Чи можливо перевозити українське зерно без Росії у "Чорноморській ініціативі"
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram