Перейти до основного змісту
"Рапсу більше сіємо, рентабельність краща". Ціни на збіжжя, обстріли, робота між мінами: приклад фермера з Донеччини

"Рапсу більше сіємо, рентабельність краща". Ціни на збіжжя, обстріли, робота між мінами: приклад фермера з Донеччини

Ексклюзивно
Аграрій на полі на Донеччині, жовтень 2023 року
Трактор на полі у селі Багатир, Донеччина, жовтень 2023 року. Кадр з відео Суспільне Донбас

У Великоновосілківській громаді Донецької області понад половину сільськогосподарських земель заміновані через обстріли армії РФ, обробляти їх неможливо. З 40 тисяч гектарів аграрії громади цього року обробляють і засівають пшеницею, горохом, рапсом, кукурудзою 15 тисяч га, розповів Суспільному Донбас начальник військової адміністрації Сергій Ященко. За словами фермерів, під час робіть вони знаходять у полях і залишки, і нерозірвані снаряди.

27 прильотів по господарству

У селі Багатир Великоновосілківської громади фермери, коли знаходять під час обробки землі боєприпаси викликають вибухотехніків, розповідає механізатор Володимир. Нині він збирає кукурудзу.

Аграрій на полі у Донецькій області, жовтень 2023 року
Кадр з відео Суспільне Донбас

"Бувають різні боєприпаси, бувають касетні. Іноді видно, що лежить. Фотографуємо, відсилаємо спеціалістам фото, вони виїжджають, знешкоджують. Якщо побачиш — добре. А так, як себе убезпечити? Все залежить від того, в якому стані поле. Коли трава, то й не побачиш, якщо це невелика штука. А якщо велике буде, звісно, побачиш", — розказує Володимир.

Зруйнований обстрілом склад агропідприємства на Донеччині
Одне з приміщень агропідприємства після обстрілів армії РФ. Кадр з відео Суспільне Донбас

В цьому фермерському господарстві російські війська неодноразово обстрілювали склади. Фермер Юрій розповідає, коли починав відбудовувати деякі приміщення, окупанти били туди повторно.

Фермер з Донеччини
Юрій розповідає про обстріли складів. Загалом на територію підприємства "прилітало" 27 разів.

"22 квітня минулого року був "прильот", це був склад, в ньому були насіння, гума, запчастини. Влітку побудували стіни, почали відновлювати, потім ще одна прилетіла і ще. У мене тут навколо по базі 27 "прильотів". Розбомбили склад, де була пшениця, там з 300 тонн лишилось 230, а складу немає, все діряве. 500 тонн люцерни на фермі згоріли, корів трохи, люди загинули. Місяць тому от по фермі було 4 прильоти. Це регулярно".
Російський боєприпас на території агропідприємства на Донеччині
Боєприпас лежить на території підприємства Юрія. Кадр з відео Суспільне Донбас

Фермер Юрій показує боєприпаси, якими армія РФ обстрілювала склади з пшеницею
Юрій показує залишки боєприпасів, якими армія РФ обстрілювала склади з пшеницею. Кадр з відео Суспільне Донбас

Більше рапсу, менше пшениці

Пшеницю, соняшник, рапс з полів вже зібрали, починають збирати кукурудзу, розповідає Юрій. Врожай цьогоріч, каже, не гірший за довоєнний, на відміну від цін на збіжжя:

"Врожай цього року як завжди, а от ціна в чотири рази менша і логістика така, що возили за 200 кілометрів, а зараз за тисячу кілометрів їхати в Ізмаїл. Солярка булла 27 (грн за літр), стала 52 (грн за літр), пшениця була 9600 (грн за тонну), стала 4600".

На Донеччини прибирають врожай, жовтень 2023 року
Нині це підприємство збирає врожай кукурудзи. Кадр з відео Суспільне Донбас

Юрій розповідає, засіяв цьогоріч 1700 гектарів озимих пшениці та рапсу.

"Хтось боїться, хтось — ні. Ми — працюємо. Ми вже засіяли цього року 800 гектарів рапсу, 950 гектарів пшениці. Ми раніше не сіяли стільки рапсу. Пшениці стільки ж було. Нині трохи зменшуємо пшеницю, а рапс збільшуємо — рентабельність краще", — пояснює фермер.

За словами начальника селищної військової адміністрації Сергія Ященка, сільське господарство до повномасштабного вторгнення було основним платником податків у бюджет громади.

"25 (тис. га — ред.) заміновані, і вести там сільськогосподарську діяльність неможливо. Це дуже великий тягар для громади, бо податки не надходять", — додав Ященко.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок