У Донецькій області вже зібрали врожай з чотирьох з половиною тисяч гектарів зернових культур. Усього в області аграрії засіяли понад 200 тисяч гектарів, двадцять вісім з них з цьогорічним врожаєм згоріли внаслідок обстрілів російських військ. Як проходять жнива на Донеччині та чи ускладниться експорт через припинення "зернової угоди" — подробиці в матеріалі Суспільного Донбас.
Комбайнер Олександр збирає врожай пшениці на полі поблизу Костянтинівки в Донецькій області. Працює, каже чоловік, по шістнадцять годин на добу.
Натомість обстріли полів і залишки снарядів на них ускладнюють роботу аграріям, розказує директор сільськогосподарського підприємства Анатолій Поляцковий.
"Їх не порахувати. Скільки було, скільки вже вивезли. От і зараз заїхали — стирчить снаряд. Добре, що пожежники були та перевірили. Вона вже підірвана. Зелений хліб ще був, коли були влучання", — розповідає Поляцковий.
Врожаї горять через обстріли: на полях області сталося сім пожеж
Через обстріли росіян поля з цьогорічним врожаєм знищує вогонь. Так, 17 липня 2023 року на околиці села Іллінівка вигоріло дванадцять гектарів пшениці.
"З початку року на полях області виникло сім пожеж: три на території Краматорського району, три на території Покровського району й один на території Волноваського. Загальна площа склала до тридцяти одного гектара. З них двадцять вісім — це пшениця і два з половиною — стерня. З п’яти причин — це сталося через обстріли", — розповів головний інспектор Краматорського райуправління ГУ ДСНС Олексій Гладиш.
Чи вплине на ціну зерна припинення "зернової угоди"
Поляцковий розповідає, його товариство вже зібрало 25 відсотків цьогорічного врожаю — це 160 гектарів. Все зерно торішнього врожаю його підприємство продало.
За його словами, у цьому році ціна на пшеницю впала.
"Пшениця торік була по 5,40 собівартість. Реалізували за 6,50 — нормально. А цього року пропоную ціну 4,50-4,70. Але ж це треба в порт відвезти. Маріуполь, Бердянськ — закриті для нас", — скаржиться керівник сільгосппідприємства.
Загалом на Донеччині аграрії засіяли двісті тисяч гектарів зернових культур. З них — чотири з половиною тисячі вони вже зібрали. За словами заступниці директора департаменту агропромислового розвитку Донецької області Олени Рибакової, остаточні закупівельні ціни на збіжжя ще не склались, бо тільки початок жнив. Утім, підтверджує, на ціну зерна в області цього року дійсно може вплинути логістика.
"Ми логістично тепер знаходимось в найбільш віддаленій точці, від шляхів з яких здійснюється експорт зерна. Якщо раніше це було через Маріупольський порт, то зараз через припинення "зернової угоди", скоріш за все, тепер лише залізничний транспорт, або автотранспорт до західних кордонів України", — пояснила Рибакова.
На її думку, аграрії наразі не поспішають збувати продукцію. Вони очікують коли на ринку зерна проясниться ситуація, яка пов’язана з експортом.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram