"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
.

Російське військове командування концентрує сили на Луганщині. Наступ планують почати поблизу Сватового, Кремінної та Білогорівки, вважає очільник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай. Військовий історик та оглядач Михайло Жирохов розповів Суспільному про ситуацію на східному фронті, оборону Авдіївки та долю Бахмута.

За словами Гайдая, росіяни ведуть розвідку боєм і шукають слабкі місця в обороні українських військ: "Намагаються останній час постійно атакувати російській окупаційні війська в більшості по Кремінній. Це не наступ, а все ж таки розвідка боєм. Але українські військові бачать і мапу дій, всі резерви росіян".

Про новий російський наступ, зокрема, і на Луганщині наприкінці січня писав у аналітичному звіті американський Інститут вивчення війни: "Російські війська створюють умови для початку наступальних зусиль, ймовірно, у Луганській області, у найближчі місяці".

Суспільне попросило військового історика, оглядача Михайла Жирохова проаналізувати ситуацію.

Яка зараз ситуація в районі Сватового-Кремінної? І чи можна говорити про український наступ і деокупацію?

Вважаю, що на напрямку Кремінна-Сватове відіграє роль географія. Територія з тієї сторони, що контролюється українськими силами, якщо брати по трасі, — це велика кількість лісів і невелика кількість доріг. І тому росіяни змогли зробити "лінію Путіна", і по трасі змогли зробити фортифікації. Прорвати ці фортифікації можливо тільки танками. Танки можуть йти більш-менш асфальтованими дорогами, а там тільки польові дороги.

Прорвати танками ми зараз не маємо змоги. Ми не можемо перекинути танки для того, щоб прорвати, щоб далі пішли б мобільні групи — так, як ми бачили, було на Харківщині. Тому зараз там, на Луганщині, точиться війна малих груп.

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
Танк Leopard 1. AP

І з нашої сторони, і з їхньої — БМП, пікапи, якісь нальоти вогневі — і все. Я б сказав, це "в’язка” війна. А стратегічно прорвати у нас немає зараз можливості. Там є населені пункти, в яких десь сто людей жили ще у 2012 році, зараз там п’ятеро живуть. Ось вони там десь захоплені, вони перейшли під контроль, але це не стратегічне — це не прорив оборони. Там немає можливості прорвати оборону.

І росіян не треба недооцінювати, там генерали і з досвідом, і військовим вишколом навіть радянським ще вишколом. І там, де вони сіли на цю дорогу, йдеться про трасу Сватове-Кремінна, вони зараз і будуть тримати цю оборону, і будуть її тримати достатньо довго, тому що кинути туди танки ЗСУ можливості немає.

Чи можливі кардинальні військові дії найближчим часом на цьому напрямку?

Найближчим часом змін там не буде. Для росіян наступати по двох дорогах теж нереально, адже траса повністю прострілюється і Himars, і мінується. Вона зараз вже замінована фактично. На такий самовбивчий наступ ніхто не піде.

Хоча ми говоримо, що вони там кидають в наступ ПВК "Вагнер" чи ще когось, але це відкрите самогубство. Фактично це не те, що в боях в Соледарі чи Бахмуті, де вуличні бої, і в тебе є шанс вижити. Там шансів немає повністю.

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
Бійці Збройних сил поблизу Бахмута, 11 січня 2023 року. Фото: AP/Evgeniy Maloletka

Які фактори могли б посприяти нам у звільненні Луганщини?

Якщо посиплеться фронт загалом, наприклад. Під Бахмутом, або Вугледаром українські військові підуть у контрнаступ, зокрема, у напрямку Волновахи, або Маріуполя, і якщо їм (росіянам — прим. ред.) потрібно буде знімати звідти війська, як це було на Харківщині, де оборона посипалась дуже швидко, тоді можна говорити, що там щось зміниться.

Які умови вплинули на захоплення Луганської області?

По-перше, треба сказати, Луганщина і Донеччина була в перших завданнях для наступу російських військ. Тому там була сконцентрована велика кількість російських військ, які змогли прорвати оборону ЗСУ на північних районах. Я маю на увазі Сватове та інші, тому що там географічно неможливо робити оборону з наступу, з півдня. Тому ці території були фактично віддані ради того, щоб утримати Харківську область і утримати іншу частину Донецької області.

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
У 2020 році у День державного прапора ну Луганщині на горі Пристін за 30 км від кордону з РФ розгорнули 20-метровий прапор України. Фото: Новопсковська селищна рада

Наприкінці червня українські сили змушені були відійти з Сєвєродонецька. Яке стратегічне значення мало відведення українських військ на Луганщині?

Утримання Попасної, Сєвєродонецька, Лисичанська коштувало досить великих втрат. Розуміння того, що українські військові їх не втримають було практично одразу. Свою роль відігравала роль географія. Є велика кількість мостів між Лисичанськом і Сєвєродонецьком, коли мости потрапили в радіус вогневого ураження російських військ, про утримання Сєвєродонецька вже речі йти не могло. Бо важлива логістика. А перекидати великі обсяги військового майна через ці мости стало нереально.

Наскільки зменшило протяжність лінії фронту відведення українських військ із Луганщини на позиції захисту слов’янської і краматорської агломерації?

Абсолютно точно, що лінія фронту зменшилась, сил для утримання потрібно стало менше і фактично там була друга лінія оборони, куди ЗСУ відійшли. Там у 2016-20117-му роках формували три лінії оборони, там закріплювалися за кожною областю якісь моменти, на які можна було війська посадити. Тобто не в чисте поле, не в посадках, як вони були при обороні цих місць. І зараз більш менш така лінія фронту має фортифікаційні споруди.

У зведеннях Генерального штабу стали з’являтись нові населені пункти Костянтинівського району. Чи свідчить це про те, що російські військові просуваються вперед до Костянтинівки?

Наступне місто, якщо, впаде Бахмут, буде — Сіверськ. Утримувати Сіверськ з військової точки зору неможливо. Тому падіння Бахмута буде означати і відхід із Сіверська.

Далі я не став би говорити про Костянтинівку і Слов’янськ, адже там є досить потужні фортифікаційні споруди, і там росіянам потрібно буде заново прогризатись.

Як ви можете пояснити незламність Авдіївки, яку росіяни без упину обстрілюють?

Там вже дев’ять років є фортифікаційні споруди. Крім того, бої за Авдіївку — це вуличні бої. Наскільки я пам’ятаю, з Донецька до Авдіївки ходив тролейбус: тобто, де починається Авдіївка і закінчується Донецьк, невідомо. Вуличні бої завжди затратні.

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
AP Photo/Libkos

В Донецьку стоїть, зокрема, і перший армійський корпус з окупованих територій набраний, у якого немає досвіду вуличних боїв. Навіть вуличні бої в Маріуполі витримала кадрова російська армія, хоча там брали участь і місцеві колаборанти. Але без кадрової армії, без морської піхоти з Тихого океану, без мотострілків з Сибіру, Маріуполь не змогли б взяти.

Російське командування розуміючи, що сил та засобів недостатньо, в лобову не штурмує Авдіївку. Зараз, вони намагаються обійти, знову ж таки тактика правильна, за військовими підручниками. Армія РФ штурмує Водяне, вони штурмують інші населені пункти для того, щоб перерізати комунікації, і Авдіївка впала їм в руки без вуличних боїв, бо вуличні бої — це дуже затратно і на це вони не підуть.

Чи є найгірший сценарій для Бахмута?

В Соледарі і Бахмуті воює перш за все ПВК "Вагнер", який має меншу військову підготовку. Соледар вони змогли взяти в лобову атаку. Коли російські військові пішли в лобову атаку на Бахмут, то отримали величезний спротив, величезні втрати. Тоді там почали діяти, я думаю, кадрові військові, тому що стиль війни, стиль бойових дій він змінився. Почалися намагання перерізати комунікації. І ось зараз ми бачимо: одну лінію комунікації, вони вже перерізали, зараз тільки одна лінія – одна дорога на Часів Яр, яку намагаються максимально перерізати, вона вже під вогневим контролем.

"Там йде в’язка війна”. Яка ситуація на Луганському фронті і чи допомогли б танки
Український військовий у Бахмуті. Український військовий у Бахмуті. Фото: Суспільне

Ключовим там є укріплений пункт в Іванівському. Якщо вони його зможуть взяти, то можна сказати, що доля Бахмута буде вирішена, бо без комунікацій, без підвозу всього необхідного, угруповання навіть мотивоване, не втримається. На мою думку, якщо буде взяте Іванівське, то при обороні Бахмута наше військове керівництво буде стояти перед фактом, що потрібно виводити війська з Бахмута.

Читайте також

Бої в Бахмуті. Бійці бригади "Холодний яр" розповили про цивільних у місті та трофейну техніку

Одна з найстаріших у місті. Після обстрілу росіян згоріла будівля Донецькгеології у Бахмуті

Російські окупанти можуть почати наступ на трьох напрямках Луганщини — голова ОВА

Окупанти завозять на Луганщину медиків з РФ для своїх військових — Генштаб

Армія РФ відмовляється воювати: майже шість сотень військових з Луганщини повернулися до Росії

Захопити всю Донеччину та Луганщину. Путін віддав наказ армії РФ — ГУР

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок