З перших днів повномасштабного вторгнення РФ в Україну Маріуполь зазнав нищівних обстрілів російської авіації, артилерії та флоту. У місті зруйновані житлові будинки та критична інфраструктура — система, що забезпечує базові послуги: світло, зв'язок, воду, газ, опалення. У пропагандистських сюжетах окупаційна влада Маріуполя звітує про "відновлення та "покращення" життя маріупольців.
Як насправді зустрінуть холоди 130 тисяч маріупольців, Суспільне поговорило з радником міського голови міста Петром Андрющенком.
"Знищено майже все"
За інформацією Андрющенка, до 24 лютого у місті жили 536 тисяч людей, наразі там залишається 130 тисяч жителів. Більше двох третин з них — мешканці багатоповерхових та багатоквартирних будинків, 90% яких зруйновані або пошкоджені обстрілами.
"Знищено майже все. 90% багатоповерхівок — з влучаннями, у тому чи іншому вигляді постраждали від влучань чи від обстрілів з землі танками. Близько 40% — це незворотні руйнування. Котельні зруйновані майже всі, система водоводу, система каналізації не працюють", — розказав Андрющенко.
За інформацією Андрющенка, міське водопостачання та електромережу окупаційній владі вдалось відновити на 50-60%. Також є дані про відновлення газопостачання — резервною гілкою, проте Андрющенко каже, що кількість мешканців, у яких є газ — "у межах статистичної похибки".
Більшість міських комунальних мереж і об'єктів потребують капітального ремонту або будівництва наново.
"А це точно не робиться — і вилазять зворотні проблеми. Є труба: зрозуміло, вона під землею тече, вони не звертають на це уваги і підключають абонентів. Насоси не працюють, більшість самоплином іде. І чим більше вони намагаються під'єднати абонентів, тим більше стається у трубі поривів, вода виходить назовні, і вони вимушені зупиняти або відключати абонентів. Та сама ситуація з електрикою. І це ще ніхто не ввімкнув глобально обігрівачі, побачимо дуже скоро зворотний рух: будуть вимикати навіть те, що дали", — розповідає Андрющенко.
Евакуація замість опалення
Люди, які вимушено залишились в місті, не мають можливості підготуватись до зими: купити дрова або опалення для своїх осель.
"Там навіть вугілля купити — проблема. Здавалося б, всі шахти залишилися на окупованих територіях. Дров теж нема... Це стосується приватного сектору. У багатоповерхівках люди чіпляються за ці надії, намагаються вірити, мені здається, окупантам, що щось все ж таки робиться. А потім буде холод, евакуація, або депортація", — розказав Андрющенко.
За інформацією Андрющенка, через прогнозовані проблеми з опалювальним сезоном окупаційна влада вже "пропонує" людям виїхати до РФ.
"Пропонують виїжджати у Росію. Як це буде — залежить від політики Росії: якщо це політика "денацифікації", то це буде розселення по регіонах, порозвозять, аби розмити. Якщо це з думками повертати людей навесні, то будуть якісь пункти обігріву, якісь намети, де будуть розселяти", — розказав він.
Лікарні як пункти обігріву
Окупаційна влада Маріуполя звітувала, що до міста завезли мобільні дизельні котельні — для опалення лікарень, дитячих садків та шкіл.
"Не впевнений, що це буде для дітей, які, скажімо, хворі. Будуть зганяти людей і використовувати як пункт обігріву. Власне, з огляду на потреби і реальність, навіть якщо повірити їхній кількості мобільних котелень, які вони привезли до багатоповерхівок, все одно 40-50% людей у багатоквартирних будинках будуть без опалення", — прогнозує радник міського голови.
Маріуполь буде відновлений за рахунок РФ
У липні міський голова Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що на відновлення Маріуполя знадобиться від семи до десяти років, коштуватиме це, за попередніми оцінками, 14 мільярдів доларів.
Окупанти заявляють, що зможуть відбудувати місто за три роки.
"Те, що вони роблять зараз... За три роки вони щось набудують, але питання інше: скільки воно протримається? У нас різні погляди на будівництво і на відновлення, тому різні оцінки. З іншого боку, я навіть десь погоджуюсь з росіянами. Дійсно, росіяни відновлять. Коли ми деокупуємо Маріуполь, то російські полонені, російські репарації будуть відновлювати Маріуполь. Такі плани нас влаштовують", — зазначив Андрющенко.
За спостереженнями Андрющенка, плани окупантів з відбудови Маріуполя є нереалістичними політичними обіцянками.
"Якщо подивитись, що це притаманно окупаційній владі у Донецькій та Луганській областях, ви ніколи не знайдете фінальну дату, ви ніколи не знайдете конкретних цифр, ви ніколи не знайдете обсягів. "Ми будемо відновлювати за три роки..." Що будемо відновлювати, скільки, для чого? — питання відкриті. Якщо повернутись до обіцянок Пушиліна, Іващенка і їх проаналізувати, вони казали, що водопостачання та електрика будуть відновлені до середини липня, щось буде повноцінно запущено протягом червня — і нічого з того не відбулося. І після того вони строки не озвучують. Це просто маніпуляції, аби не можна було за язик схопити", — каже Андрющенко.
Все доведеться відбудовувати наново
Андрющенко зауважив, що через відсутність опалення восени та взимку у будівлях почнуться незворотні процеси руйнації, після яких відновлення буде неможливе.
"Цілий ряд деструктивних руйнувань інфраструктури та житлового фонду. Вже по місту непоодинокі випадки: зруйновані дома починають розсипатися через дощі, через експерименти з водою, через погодні умови, мусони починаються... Це доб'є місто, воно не витримає, всі деструктивні процеси прискорять це", — резюмував він.
Читайте також
Росіяни завезли до Маріуполя чотири пересувні котельні
У тимчасово окупованому Маріуполі без опалення зимуватимуть понад 60 тисяч людей
У Маріуполі в спалених квартирах без вікон російські окупанти ставлять нові батареї
Як міста Донеччини готуються до опалювального сезону
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram