Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі
. Фото: УНІАН

Дефіцит готівкової гривні, спекулятивний "обнал", подвійні цінники на товарах — у гривнях та рублях, нерегульовані обмінні курси — симптоми "дикого" монетарного ринку в окупованих районах Луганської та Донецької областей.

Гривні на рублі та навпаки в окупації міняють за курсом, що відрізняється на 30%. Гривня коштує півтора рублі, якщо ви продаєте, і два рублі, якщо купуєте.

Суспільне зібрало свідчення мешканців окупованих територій та поговорило з "мінялами", які пропонують людям послуги "обналу" та обміну валют.

СКУЧИВ ЗА ГРОШИМА?

Користувач луганських чатів та пабліків із ніком MissMoney пропонує у соцмережах послуги обміну валют. Нік багатозначний: можна перекласти як "пані Гроші", але miss в англійській може бути дієсловом, що означає скучити, відчувати брак, втрату.

На умовах анонімності MissMoney (варіант ніку MissisMoney) пояснює Суспільному, як працює "схема":

“Переказуєте гроші безготівковим розрахунком: кидаєте гривню на мою картку в українському банку, а я вам скидаю гроші, рублі на вашу російську картку. За одну гривню отримаєте півтора рубля. Якщо хочете навпаки — поміняти рубль в гривню — тоді за один рубль отримаєте 50 копійок“.

З клієнтами MissMoney не зустрічається і на питання "які гарантії, що гроші не зникнуть?" надає посилання на чат із відгуками "задоволених споживачів".

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі
Реклама у пабліках та листування у чатах Telegram-каналів

Ризикована безготівкова конвертація доступна тільки тим, в кого працює онлайн-банкінг. Якщо немає українського мобільного зв'язку, щоби авторизуватися в додатку, або користувач взагалі не користується "електронними" грошима, але йому потрібно перевести в готівку гроші з картки, — послуги "обналу" пропонує Арсен.

Чоловік працює у Старобільську. Він зустрічається із клієнтами особисто, приїжджає із терміналом і готівковими рублями. Знімає з банківської карти українські гривні, а віддає вже рублі.

"Через термінал картку провів, пін-код людина вбила, гроші списались. А я готівкою в рублі конвертую", — каже Арсен. Зацікавлений у клієнтах, він пропонує "гуртову" знижку тим, хто міняє великі суми:

"Якщо маєте знайомих або сусідів, у який немає онлайн-банкінгу, але є банківська картка, і їм потрібно зняти гроші, то можемо домовитись. Ви набираєте суму 100 тисяч і більше, а я приїжджаю, перекидаю гроші та конвертую їх в рублі. Ви людям віддаєте гроші за курсом, як домовитесь. Тобто, якщо ви знайомим пропонуєте по 1,2 рубля за гривню, а я вам міняю по 1,4 — то зі 100 тисяч на рівному місці 20 тисяч рублів ви можете заробити”, — пояснює математику обміну Арсен.

ДВА ЧИ ПІВТОРА

Курс гривні відносно рубля від початку окупації на тимчасово непідконтрольних територіях змінювався тричі. До 23 травня розрахунки проводили за курсом 1:2,5. Після цієї дати за одну гривню давали два рублі, а з 28 червня – півтора рубля.

В Україні операції з російською (а також білоруською) валютою заборонені від початку повномасштабного вторгнення РФ.

Ринковий курс гривні у нелегальних операторів-"мінял" в окупації: півтора рубля – продаж, два рубля – покупка.

Якщо людина має 500 грн і хоче їх обміняти — отримає 750 рублів. А якщо має рублі і потребує гривні, ті самі 500 грн будуть коштувати вже 1000 рублів.

"Я думаю, це просто викривлення окупації, які залежать від наявності чи відсутності готівки різних валют та можливостей їх використання (хто приймає яку валюту). До сили гривні та рубля загалом це має мале відношення", – прокоментував Суспільному валютні "курси" директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

На курс впливає багато факторів: дефіцит грошей і попит на них, нахабство бізнесменів-спекулянтів, а також можливі ризики:

"Наскільки продавці готові приймати різні валюти. Наприклад, якщо окупанти будуть погрожувати розстрілом тим, хто приймає до оплати гривню, то попит на неї зменшиться. І курс обміну теж", – пояснює Вишлінський. – "Якщо конкуренції немає, або ринок дуже чорний, закритий, то заробляють, скільки можуть".

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі
Фото: Telegram-канал "Маріуполь зараз"

“Існують люди, які їздять до Луганська та якось "знімають" там українську гривню, по тому там же конвертують за курсом 1:2. Повертають гроші – і забирають свою комісію", – розповіла Суспільному жителька окупованої Луганщини Ксенія. Вона наголошує, що такі "фінансові операції" ризиковані:

"По факту ти можеш отримати від 1,9 до 1,6 за гривню. І це буде вигідно. Але є й шахраї. До прикладу: один зі знайомих знайшов в інтернеті чоловіка з гарними відгуками. При зустрічі віддав йому картку, той повинен був зняти гроші і привезти. І вже декілька тижнів той чоловік не відповідає. А перевірити баланс на картці неможливо, бо немає українського мобільного зв’язку. Тому я зазвичай обираю тільки особисту зустріч", – каже Ксенія.

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі
Цінники у магазинах на окупованих територіях Фото: Маріупольська міська рада

ГРОШІ, ЦІНИ ТА РОЗРАХУНКИ

Ще у квітні за "обнал" української гривні нелегальні оператори брали 20% комісії від суми обміну. Тоді одна гривня коштувала 2,5 рублі, — розповіла суспільному жителька Старобільська Аліна. Нині комісія може бути 10-14% або без комісії, але за іншим курсом.

"Зняти кошти з української картки можна у "обнальщиків". Про своє місцеперебування вони повідомляють в оголошеннях місцевих телеграм-каналів. Зараз вони виплачують по курсу 1:1,5 без відсотків. Також у цих хлопців популярна послуга із встановлення додатків Приват24 або Ощад24/7, перекидання коштів із однієї картки на іншу," – каже Аліна.

Таку послугу доступу до онлайн-банкінгу пропонує житель Старобільська Кирило. Він налаштовує додаток, щоби той працював там, де немає мережі українських операторів: мобільний зв'язок потрібний для авторизації — отримати sms або звінок, щоби підтвердити особу власника рахунку.

“Щоб авторизуватись та налаштувати онлайн-банкінг на телефоні, потрібно, щоб на ньому був встановлений Viber, прив’язаний до фінансового номера картки... Інакше не вийде," — пояснює Кирило.

Він також конвертує валюти і налаштовує додатки тільки тим, хто міняє у нього гроші, — за додаткову плату. Курс Кирила — 1,45 рублів за одну гривню. Якщо клієнт має менше 5 тис грн — налаштування коштує 450 руб. Більше 5 тис — 200 руб.

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі
Фото: Telegram-канал "Маріуполь зараз"

Обидві жительки Луганщини — і Ксенія, і Аліна підтверджують, що в окупації готівкової гривні в обігу стає все менше.

"Пояснюється це просто: на роботі люди отримують зарплату в рублях, пенсії також. Хоча багато кому надходить і українська пенсія чи інші виплати на картку", — каже Аліна. — "Буває, що за одну покупку людина оплачує частково рублями, частково гривнями, якщо грошей не вистачило. І це не рідкість, адже ціни на все – космічні".

Продавці приймають українську валюту — і готівкову, і безготівкову, а при розрахунку карткою можуть взяти додаткову "комісію" за конвертацію:

“Якщо ти купуєш в магазині на 1000 гривень, то додатково з тебе знімуть ще 50 гривень. Раніше такий процент у деяких магазинах сягав 40%. Цінники на товарах пишуть і в гривнях, і в рублях, " — розповідає Ксенія. — "Зараз всі намагаються по "вигідному" курсу обміняти свою гривню на рублі. Тому що скоро збираються зробити курс один до одного, і вже за гривні купувати буде невигідно“.

Що відомо:

  • з 28 червня, згідно "постанови" так званого уряду ЛНР, курс на окупованих територіях Луганської області складає 1,5 рубля за 1 гривню
  • Згідно офіційного курсу валют, встановленого Національним банком України, станом на 14 серпня вартість 10 російських рублів становить 5,9996 гривень ( 1:1,7)
  • Запровадження рублевої зони на окупованих територіях України Нацбанк називає зухвалим порушенням міжнародних конвенцій
На початок