"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу": яким був колишній Будинок культури

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу": яким був колишній Будинок культури

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу": яким був колишній Будинок культури
. Клітка для трибуналу на сцені маріупольської філармонії, фото: Петро Андрющенко

Маріупольська камерна філармонія, в якій окупанти анонсують показовий "суд" над українськими військовополоненими, під час оборони Маріуполя також надавала прихисток жителям міста, як і Драмтеатр. "Цинізмом" і "насміховиськом" назвала підготовку до "трибуналу", клітки на сцені культурного закладу керівниця маріупольського управління культури Діана Трима у коментарі Суспільному. Вона розповіла про філармонію і її приміщення, колишній Будинок культури заводу "Макрохім".

ОБОРОНА МАРІУПОЛЯ

Під час боїв за Маріуполь у приміщенні філармонії переховувалися спершу працівники і персонал із родинами. Волонтери забезпечували їх їжею і водою, і поступово колишній Будинок культури став прихистком для жителів зруйнованих кварталів Маріуполя. Бомбосховища у філармонії немає, але є підвальні приміщення:

"Пішла вже чутка, що в філармонії є вода і продукти. І там зібралися до тисячі людей — це я бачила, коли ще була в місті. Вже всі не вміщалися у підвалі і розташовувалися по поверхах: спершу на першому і в концертному залі, де немає вікон. А потім вже на другий, третій поверхи. Під час обстрілів це було небезпечно, але людям не було куди йти", — розповідає Трима.

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу" — управління культури
Філармонія — колишній Будинок культури заводу "Маркохім" у Маріуполі. Фото: Facebook / Маріупольська камерна філармонія

У будинок філармонії були влучання, він ушкоджений, але не зруйнований:

"Немає вікон, повисипалися цінні вітражі. На третьому поверсі пробитий дах. І також у стіни влучання," — каже керівниця управління культури.

"ТЕАТР" НА ТЕАТРАЛЬНІЙ СЦЕНІ

Символічним вважає Діана Трима рішення влаштувати судилище над захисниками Маріуполя саме на сцені: наочний доказ, що це — вистава, постановка:

"Це таке недолюдське середньовіччя! Знущання і над людьми, і над захисниками, і над культурою. Це цінічно і дуже боляче", — коментує Діана Трима клітки на сцені філармонії, які готують окупанти для суду над військовополоненими.

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу" — управління культури
Підготовка сцени філармонії для "суду" над військоволоненими. Фото: Петро Андрющенко

ПЕРША НЕЗАЛЕЖНА ФІЛАРМОНІЯ

Маріупольська — наймолодша філармонія в Україні і єдина, за даними Маріупольської міської ради, камерна. Вона була створена п'ять років тому, фактично наново, замість втраченої обласної філармонії в окупованому Донецьку. Це була перша і єдина філармонія, яка з'явилася в Україні вже за часів Незалежності, — стверджує Діана Трима.

У Маріуполі філармонія розташувалася на проспекті Металургів, 52 — у колишньому палаці культури заводу "Маркохім". Пафосна радянська архітектура, будівля з колонами, концертний зал має непогану акустику, — розповіла Діана Трима. За її словами, міське управління культури у 2022 році мало розробити проєкт масштабної реконструкції колишнього Будинка культури: зберегти цінні мозаїки та вітражі, але зробити сучасними і артистичну, і глядацьку зони та застарілі комунікації. До 2025 року філармонія мала перетворитися на сучасний культурний простір — більший, ніж просто філармонія.

"Маріупольська філармонія — не місце для "трибуналу" — управління культури
Концертний зал Маріупольської камерної філармонії. Фото: Маріупольська міська рада

Зал філармонії вміщує 350 глядачів, під час концертів він був заповнений: у місті був попит на академічну, класичну музику, — каже Трима:

"Достатньо заповнені були зали. Місто немаленьке, півмільйона мешканців. Й іншого концертного закладу у Маріуполі не було. Не тільки в місті, а й навколо. Найближчі — Запоріжжя, Дніпро, Харків. До нас приїжджали поціновувачі і з Бердянська. А для фестивалю Mariupol Classic нам доводилося орендували додаткові майданчики, не вистачало місць охочим".

Цей фестиваль, за словами Трими, був єдиним фестивалем класичної музики у регіоні. Попри окупацію і руйнацію Маріуполя, евакуацію артистів, фестиваль Mariupol Classic цього року також відбудеться:

"Це буде п'ятий фестиваль. Так, цього року він все одно відбудеться. Так, на виїзді, але буде. Це моя особиста справа: це протест проти того, що відбувається у філармонії у Маріуполі".

Що відомо

  • Ватажок так званої "ДНР" Деніс Пушилін в інтерв'ю російським ЗМІ заявив, що перший "трибунал" над українськими військовополоненими в Маріуполі буде організований до кінця літа.
  • Одна з ймовірних дат проведення російськими окупантами так званого "трибуналу" над українськими полоненими у Маріуполі — 24 серпня. Зараз окупанти готують будівлю для проведення "судового процесу": встановлюють клітки та будують спеціальний бункер.
  • На сцені маріупольської камерної філармонії російські окупанти збирають тюремні клітки. Діаметр арматури — 20 мм.
  • 16 травня після трьох місяців оборони Маріуполя командир "Азову" Денис Прокопенко у зверненні повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконали. Після цього заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що поранених військових з "Азовсталі" у Маріуполі евакуювали в лікарню Новоазовська на території самоназваної "ДНР". Туди доставили 53 важкопоранених бійців. Ще 211 — евакуювали через гуманітарний коридор в окуповану Оленівку. Їх планують повернути на підконтрольну Україні територію за процедурою обміну
  • 19 травня Міноборони РФ повідомило, що з 16 травня з заводу вийшли 1730 українських військових, 80 — поранених

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок