Перейти до основного змісту
“Перемир’я” як привід для пропаганди: що чують та говорять в окупації про заявлене Путіним триденне припинення вогню

“Перемир’я” як привід для пропаганди: що чують та говорять в окупації про заявлене Путіним триденне припинення вогню

Ексклюзивно

Напередодні святкування 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війни Путін заявив про перемир’я, цього разу — триденне: від початку доби 8 травня до нуля годин з 10 на 11 травня. Україна у відповідь запропонувала припинити вогонь на 30 діб, однак у Кремлі не відповіли на пропозицію Києва. Що розповідають про “перемир’я” жителі окупованих територій, яку пропаганду їм поширюють та де вони беруть інформацію про те, що дійсно відбувається у війні — читайте.

Називати це перемир'ям не можна, каже політолог та ветеран ЗСУ родом з Донецька Станіслав Федорчук.

"Перемир'я — це коли дві сторони є учасниками цього процесу. Чи була така домовленість між українською і російською стороною, або між російською, наприклад, і американською? Ні, таких домовленостей не було. Це є оголошення про одностороннє, тимчасове припинення вогню. Путін вголос сказав, що в зв'язку з "побєдобесієм" у Росії, вони протягом трьох днів планують тимчасово припинити вогонь", — говорить він.

Переконаний, заяви Кремля — виключно політичні, у довгостроковому припиненні вогню Росія не зацікавлена.

"Ці заяви спрямовані на міжнародну спільноту, щоб втриматися в переговорному процесі, і затягнути час для того, щоб отримати більше. Ні власних громадян, ні тим більш жителів окупованих територій йому не шкода, тому і пояснювати щось цим людям Путін не вважає за потрібне. Їхня влада навіть ніяк не пояснила своїм громадянам, не кажучи вже про людей на окупованих територіях, навіщо оголошує це так зване перемир’я. Що саме стало причиною такого жесту", — каже Федорчук у коментарі Супільне Донбас.

Він пояснює: саме такі комунікації притаманні російській пропаганді:

“Це лежить в самій філософії російської влади: є правда для зовнішнього світу, є правда внутрішня, є пропаганда і, на мою думку, російській владі абсолютно наплювати на власне мешканців окупованих територій, що на своїх громадян. Вони виходять з дуже простої позиції, що люди нічого не важать. Відповідно: для чого їх інформувати про те, що не їхнього розуму справа. Це абсолютно, я би сказав, чітка векторна комунікація, що ми ж оголошуємо ці перемир'я для кого? Для інших країн, для дипломатів, для перемовників. Я думаю, що направду росіяни ще й спробують звинуватити нас в односторонньому порушенні "режиму тиші", про якій вони з нами не домовлялись” , — каже ветеран.

Що про "перемирі'я" чують і говорять жителі окупованих територій

“Перемир’я” як привід для пропаганди: що чують та говорять про заявлене Путіним "побєдноє" припинення вогню в окупації
Прапор терористистів "ДНР" у Донецьку, 25 жовтня 2024 року. Getty Images/STRINGER/AFP via Getty Images

Більшість інформації про "припинення вогню" від окупантів звучить у контексті того, що Україна не хоче миру і йде на ескалацію, підтверджують українці з окупованих територій, з якими поспілкувалось Суспільне. Говорять з міркувань безпеки — на умовах анонімності.

Розповідають: у новинах на федеральних та місцевих каналах подається лише одна точку зору: Росія захищається від колективного Заходу. Такі ж наративи просувають і в підконтрольних Росії інформаційних пабліках в окупації.

“Якщо дивитися лише наші місцеві новини, та і загальноросійські також, то складається враження, що в усьому винна Україна. Ніби це вона напала, ввела санкції, перекрила воду і блокпости(До повномасштабного вторгнення жителі окупованих територій могли в'їжджати та виїжджати з окупованої на підконтрольну Україні територію, перетнувши блокпости, маючи відповідний дозвіл від СБУ та окупаційних адміністрацій — ред.). І тільки Росія намагається врятувати весь світ”, — описує зі ЗМІ житель окупованої частини Донеччини Олексій (ім’я змінено в цілях безпеки — ред.).

У таке триденне та й інші "перемир’я" наші співрозмовники не вірять.

“Спочатку ж казали, що радикали хочуть нав’язати українську мову. Нам обіцяли, що можна буде вільно говорити російською. Тепер російською хіба мовчати можна. Пенсії хороші обіцяли, процвітання. Нічого ж не зробили. То чого раптом виконають обіцянку про перемир’я? За 11 років стільки було обіцяно, і шо? І нічого! Ні води, ні роботи, ні можливості кудись поїхати. Хочеться нарешті миру. Не цих тимчасових замінників. Хочеться жити нормально”, — говорить Олексій.

“Я не вірю в жодні перемир'я, які проголошує Росія. Вони двічі приходили сюди з окупацією. Хочу щоб їх нарешті вигнали. Тоді і буде справжній мир, а не ці казочки блідої молі. Вже б вернули все в зад, і не знущалися”, — поділилась жителька населеного пункту Донеччини, який РФ захопила після 24 лютого 2022 року.

За її словами, щоб розуміти, що взагалі відбувається в світі, потрібно обходити безліч заборон.

"Коли заблокували YouTube, то ми знов опинилася у блокаді. Інформаційній. В якийсь момент я почала сумніватися у власних переконаннях. Думала, може й правда, винна тут не тільки Росія. Але, на щастя, навчилася обходити ці блокування і читати, а віднедавна і дивитися інші джерела інформації. Більшість українських та європейських ЗМІ тут заборонені, тому треба заморочитися. Але не всі шукають іншу інформацію. Їм достатньо того, що кажуть по телевізору ”, — поділилась із Суспільним Донбас жінка.

“Перемир’я” як привід для пропаганди: що говорять про заявлене Путіним "побєдноє" припинення вогню в окупації
Люди в окупованому Луганську дивляться звернення Путіна. Фото: Аssociated Press

Правдиву інформацію наші співрозмовники дізнаються з українських джерел, використовуючи VPN, бо підконтрольні Росії ЗМІ та пабліки, які доступні на окупованих територіях Донеччини та Луганщини, або мовчать, або транслюють пропаганду, спотворюючи дійсність.

Наприклад, у міських групах, де жителі окупованих населених пунктів Донеччини та Луганщини обговорюють новини повсякдення, як то: комунальні проблеми, знижки та дозвілля — тему перемир'я навіть не підіймали. Там просто не публікували заяву Путіна про припинення вогню.

В одному з найбільших пабліків Донецька “Х…вый Донецк”, що налічує 87,5 тисяч підписників, жодної згадки про перемир’я. Не заявляє про можливе припинення вогню до російського свята "День Перемоги" у своєму Telegram-каналі ватажок угрупування “ДНР” Денис Пушилін.

В групах новоокупованих територій, наприклад, “Авдєєвка.ру” новину про можливий режим тиші подають в контексті порушень з боку України та погроз у відповідь. В Авдіївському пабліку наразі 20,5 тисяч підписників, хоча в самому місті, за заявами окупаційної влади, живе не більше тисячі людей. Новини там публікують ледь не кожні півгодини, більшість життя міста не стосується, проте Україні там присвячено багато інформації, зокрема, і звинуваченням у зриві перемир’я.

“Перемир’я” як привід для пропаганди: що чують та говорять про заявлене Путіним "побєдноє" припинення вогню в окупації
Повідомлення щодо "триденного перемир'я" Путіна в окупаційному пабліку . Пропагандистський Telegram-канал окупантів

У коментарях у інших пабліках пропагандистів можна знайти тільки думки, які створюють потрібну росіянам інформаційну картину. Наприклад таке: “Очевидно, що Зеленський не готовий до примирення з Росією. Інакше б, за наявності кількох мирних ініціатив, тих, що йдуть не тільки від Росії, але й від Китаю, він би почав ворушитися”. У відповідь з’являється коментар: “Путін готовий до перемовин, а Зеленський видав наказ, за яким забороняє будь-який діалог з Путіним. Зеля одержимий грошима”.

“Перемир’я” як привід для пропаганди: що чують та говорять про заявлене Путіним "побєдноє" припинення вогню в окупації
Повідомлення щодо "триденного перемир'я" Путіна в окупаційному пабліку. Пропагандистський окупаційний Telegram-канал

Росія не зацікавлена у перемир’ї, а заяви використає не лише для пропаганди та у міжнародній політиці, а ще намагається так виграти час для налагодження логістики і перекидання військ, підсумовує політолог.

“Ми можемо казати про небажання Росії припиняти вогонь. Вже вдруге відкинуто пропозицію України ввести перемир'я протягом 30 днів. Відсутність відповіді на цей запит говорить нам про найголовніше, що всерйоз військово-політичне керівництво Російської Федерації взагалі не розглядає таке довгострокове для них припинення вогню”, — каже Федорчук.

Заява Путіна щодо "триденного перемирʼя" та реакція України

28 квітня очільник Кремля Володимир Путін оголосив про "перемир'я" та "припинення бойових дій" у дні святкування 80-ї річниці перемоги у Другій світової війни, яке діятиме з 00:00 8 травня по 00:00 11 травня.

Зеленський відреагував на пропозицію Путіна та зазначив, що "немає причин чекати 8 травня" для того, аби запроваджувати перемирʼя. В МЗС України закликали Росію до всеосяжного припинення вогню щонайменше на 30 днів.

Згодом він додав, що три дні недостатньо для побудови наступних планів щодо закінчення війни, тому Україна готова піти на 30-денне припинення вогню з будь-якої дати за пропозицією США.

Голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що пропозиція Путіна про триденне перемир'я (8-11 травня) — це початок прямих переговорів з Україною, проте без попередніх умов. Лавров також зазначив, що Росія скептично ставиться до ідеї оголосити більш тривале перемир'я.

Від 2014 року було майже два десятки спроб оголосити "режими тиші" у війні Росії проти Україні, щоразу Росія порушувала умови. Найкоротше перемир’я тривало 10 хвилин — 30 березня 2018 року.

У 2025 році Путін вже заявляв про "великоднє перемир'я" 20 квітня, однак припинення вогню не відбулося. Повітряних тривог в цей день не було, обстріли на фронті, зокрема, на Донеччині та Луганщині не припинялися.

У цілому в Україні, повідомляв президент Зеленський, 20 квітня 2025 року війська РФ 2935 разів відкривала вогонь по українських позиціях.

Авторка: Дар'я Куренная.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок