Перейти до основного змісту
Хлібне, шкільне, великоднє та всеосяжне — перемир'я, які порушували російські окупанти з 2014 року

Хлібне, шкільне, великоднє та всеосяжне — перемир'я, які порушували російські окупанти з 2014 року

Скільки разів РФ та її маріонетки зривали перемирʼя з 2014 року
Дівчина з плакатом "Росія – окупант". Суспільне Харків

З початку збройної агресії РФ проти України у 2014 році й до повномасштабного вторгнення понад півтора десятка разів оголошували режими припинення вогню. Але всі ці домовленості зривали російські війська або бойовики, які контролювались РФ. Найменше "режим тиші" протримався 10 хвилин під час "великоднього перемир'я" у 2018 році.

На тлі обговорення тимчасового припинення вогню, можливих мирних переговорів та перемир'я Суспільне Донбас зібрало хронологію "режимів тиші" від 2014 року.

Одностороннє припинення вогню

Уперше про одностороннє припинення вогню оголосив президент України Петро Порошенко 18 червня. Воно мало тривати з 20 по 27 червня 2014 року. Це одностороннє припинення вогню було частиною “Мирного плану” Порошенка (Мирний план президента України щодо врегулювання ситуації у східних регіонах України).

Як тоді заявляв Порошенко під час зустрічі з журналістами, за цей час має відбутися роззброєння з боку незаконних збройних формувань, а також наведення ладу в регіоні.

"Зі свого боку ми запропонуємо амністію для тих, хто складе зброю, і тих, хто не вчиняв тяжких злочинів. Зі свого боку я запропоную коридор для того, щоб російські найманці мали можливість залишити без зброї територію нашої країни", — наголошував він.

27 червня припинення вогню продовжили ще на три дні. А вже 1 липня Порошенко заявив про закінчення перемир'я.

“Це сталося через злочинні дії бойовиків. Вони публічно декларували своє небажання підтримувати мирний план в цілому і припинення вогню зокрема. Зухвало, понад сто разів, порушили режим перемир'я”, — заявив Порошенко.

"Зелений коридор" Іловайська

29 серпня поблизу Іловайська на Донеччині російські військові розстріляли українські підрозділи, які виходили з оточення узгодженими “зеленими коридорами”. Організувати їх бойовиків закликав Путін.

Хлібне, шкільне, великоднє та всеосяжне — перемир'я, які порушували російські окупанти з 2014 року
Українські військові на танках поблизу позицій, Іловайськ, Донецька область, 14 серпня 2014 рік . AP/Євген Малолєтка

В “Іловайському котлі”, за офіційними даними, загинули 366 українських воїнів, 429 — отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 — потрапили у полон.

5 вересня 2014 року

На тлі іловайської трагедії під час переговорів у Мінську 5 вересня 2014 року був підписаний протокол про перемир'я та припинення вогню. Воно мало початись з 18:00 того ж дня.

Наступного дня, 6 вересня, інформаційно-аналітичний центр РНБО повідомив, що бойовики менш ніж за добу після оголошення перемир'я десять разів обстрілювали позиції українських військ.

У січні 2015 року бойові дії знов активізувалися. На Донеччині проросійські бойовики активізували наступ на Донецький аеропорт та в районі Дебальцевого.

12 лютого 2015 року

Про наступне перемир'я домовились 12 лютого під час переговорів між лідерами Україні, Німеччини, Франції та Росії. Воно мало початись опівночі 15 лютого.

Протягом першої доби перемир'я окупанти 112 разів обстріляли позиції українських військових, повідомила пресслужба Міноборони.

Хлібне, Шкільне, Великоднє та Всеосяжне — перемирʼя, які порушували Росія та її маріонетки
Українські військові, які виходять з Дебальцевого, лютий 2015 року. Фото: Vadim Ghirda/АР

“З початку режиму “тиша” противник 31 раз застосовував реактивні системи залпового вогню, 4 рази танки, 56 — артилерію та міномети”, — йшлося у повідомленні.

1 вересня 2015 року. "Шкільне перемир'я"

26 серпня у Мінську учасники контактної групи домовились про припинення вогню на сході України з 1 вересня у зв’язку з початком нового навчального року.

Як повідомляв пресцентр АТО, 1 вересня проросійські бойовики п'ять разів порушили режим припинення вогню.

23 грудня 2015 року. "Новорічне перемир'я"

Під час чергового засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську сторони домовились про перемир'я, яке мало початись опівночі 23 грудня, “аби жителі сходу змогли в безпеці зустріти Новий рік і Різдво”.

Попри початок перемир'я 23 грудня так звані війська “ЛДНР” увійшли на танках в Комінтернове (назва села Пікузи Сартанської громади до 2016 року — ред.) поблизу Маріуполя. Як повідомляв пресцентр АТО, бойовики обшукували людей, облаштовували вогневі точки та мінували територію.

30 квітня 2016 року. "Великоднє перемир’я"

Чергове перемир'я мало настати з опівночі 30 квітня. Крім того, мали відкрити пункти пропуску у Станиці Луганській та Золотому, які був закритий через обстріли. Також напередодні сторони домовились про обмін полоненими, якій врешті зірвали бойовики.

Хлібне, Шкільне, Великоднє та Всеосяжне — перемирʼя, які порушували Росія та її маріонетки
Контрольно-пропускний пункт у Станиці Луганській. УНІАН

1 вересня 2016 року. "Шкільне перемир'я"

Чергова домовленість про припинення вогню на сході була досягнута у серпні 2016 року.

24 грудня 2016 року. "Новорічне перемир’я"

З опівночі 24 грудня мав розпочати дію черговий режим припинення вогню на період новорічних та різдвяних свят.

Ввечері того дня штаб АТО заявив, що від початку добу проросійські бойовики 23 рази обстріляли українські позиції.

“Найбільша кількість обстрілів зафіксована на Маріупольському напрямку поблизу населених пунктів Мар’їнка, Широкине та Водяне. Двічі було здійснено обстріли по одній міні калібру 120 міліметрів в районі Талаківки”, – йшлося у повідомленні штабу АТО.

24 червня 2017 року. "Хлібне перемир’я"

Чергові домовленості про припинення вогню були досягнуті 21 червня 2017 року. Перемирʼя, яке отримало назву "хлібне" мало розпочатись 24 червня і тривати до кінця жнив.

Але і цих домовленостей бойовики не дотрималась. За інформацією штабу АТО, 24 червня вони шість разів обстріляли позиції українських військових.

25 серпня 2017 року. "Шкільне перемир'я"

25 вересня 2017 року мало розпочатись так зване "шкільне перемир'я". За даними української сторони СЦКК, вже на другій хвилині встановлення “шкільного" режиму тиші бойовики так званих “ЛДНР” обстріляли зі стрілецької зброї та кулеметів великого калібру позиції сил української армії в районі селища Талаківка.

23 грудня 2017 року. "Новорічне перемир'я"

Чергове "новорічне перемир'я" мало розпочатись 23 грудня. За інформацією штабу АТО, бойовики тричі порушили режим тиші.

Хлібне, Шкільне, Великоднє та Всеосяжне — перемирʼя, які порушували Росія та її маріонетки
Українська військова техніка. фото: Штаб ООС

“Внаслідок ворожого снайперського пострілу загинув один військовослужбовець Збройних сил України. Він зазнав поранення, не сумісного з життям, у районі Світлодарської дуги”, – йшлося у повідомленні.

Протягом березня 2018 року було дві спроби відновити перемирʼя. Першу спробу бойовики зірвали 5 березня вже у першу годин після початку режиму припинення вогню.

30 березня 2018 року . "Великоднє перемир’я"

Чергове "великоднє перемир'я" також було зірвано бойовиками протягом перших 10 хвилин після його оголошення.

За інформацією, тодішньої прессекретарки представника України Тристоронньої контактної групи Леоніда Кучми Дарки Оліфер, з 30 березня по 16 квітня бойовики так званих “ЛДНР” 720 разів обстріляли позиції українських військ. Також 17 квітня бойовики обстріляли автобус, який перевозив працівників Донецької фільтрувальної станції, пʼятеро людей отримали поранення.

1 липня 2018 року. "Хлібне перемир'я"

Про початок чергового “хлібного перемир'я” домовились на 1 липня 2018 року. У ранковому зведенні 1 липня штаб АТО повідомив про два обстріли з боку бойовиків.

Загалом за час цього перемир'я з 1 липня по 20 серпня українські військові зафіксували майже півтори тисячі обстрілів з боку так званих “ЛДНР”.

29 серпня 2018 року. "Шкільне перемир'я"

З півночі 209 серпня розпочалось чергове “шкільне перемир'я”. Його бойовики порушили протягом першої доби шість разів.

29 грудня 2018 року. "Новорічне перемир'я"

У перший день "новорічно-різдвяного перемир'я” бойовики шість разів обстріляли українські позиції в районі населених пунктів Залізне, Гнутове, Водяне, Новомихайлівка, Опитне.

Всеосяжне припинення вогню

З 27 липня 2020 року на сході України був оголошений режим повного припинення вогню. Таке рішення ухвалила Тристороння контактна група. З моменту проголошення, опівночі у ніч з 27 на 28 липня, перемир'я протрималося двадцять хвилин. Перший обстріл українських позицій був зафіксований о 00:20, коли бойовики обстріляли підрозділи 36-ї окремої бригади морської піхоти. Наступний — близько 9:00 того ж дня.

Протягом року після проголошення "повного і всеосяжного припинення вогню" 27 липня, у зоні ООС зафіксували 2 тисячі обстрілів, в результаті яких 45 українських військовослужбовців загинули, 150 отримали поранення. Такі дані наводив Офіс президента, наголошуючи, що річна статистика є удвічі кращою, ніж за попередній рік.

Визнання Росією 21 лютого 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення в Україну, незалежності самопроголошених республік ДНР та ЛНР, Україна та її міжнародні партнери розцінили як "свідомий односторонній вихід із Мінських домовленостей".

Що відомо про обговорення мирних переговорів і тимчасового припинення вогню в російсько-українській війні

11 березня у Саудівській Аравії відбулися перемовини між представниками України та США. За підсумками, Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового 30-денного режиму припинення вогню.

13 березня спецпредставник президента США з питань Близького Сходу Стів Віткофф прибув у Москву для переговорів щодо режиму припинення вогню. Очільник Росії Володимир Путін заявив, що РФ "згодна" на припинення вогню на 30 днів, та на певних умовах. Він вважає, що припинення вогню має "привести до довгострокового миру".

Президент Зеленський прокоментував заяву Путіна щодо перемир'я і назвав її "черговою російською маніпуляцією". Президент додав, що Путін фактично готує відмову.

За словами Трампа, якщо Росія не погодиться на припинення вогню на 30 днів — це буде "невтішний момент для світу". Також, багато деталей остаточної угоди між Україною та США вже обговорено, повідомив Трамп.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок