З 1 березня 2025 року в Україні відновили перевірки аптек. До цього мораторій на інспекції діяв через воєнний стан. Нині Держпродспоживслужба повертається до контролю націнки на лікарські засоби. Відстежуватимуть вартість не лише препаратів з національного переліку, що є базовим для надання медичної допомоги, а й інших категорій.
Як у березні змінились ціни на ліки Суспільному розповіли фахівчиня Держпродспоживслужби та фармацевти.
Таїсія фармацевтом працює 50 років. Жінка розказала, що в березні ціни знизились одразу на сотню препаратів українського виробництва.
"Якщо дивитися на такі препарати, які купують щодня, то, наприклад, одні з популярних крапель для носа раніше коштували до 100 гривень, а зараз до 60", – розказує жінка.
У березні зниження вартості деяких препаратів помітили не лише працівники аптек, а й клієнти, додала фармацевт Алла. Жінка розказала, що різниця зі старими цінами може бути й сто гривень.
"Наприклад, один з популярних судинозвужувальних засобів коштував близько 200 гривень. Зараз його ціна 120 гривень", – каже фармацевт.

За словами начальниці відділу контролю за регульованими цінами управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в області Галини Юрченко, щоденно на Дніпропетровщині моніторять 60-70 аптек.
"Також змінився і механізм регулювання цін на лікарські засоби. Якщо раніше регулюванню підлягали тільки медпрепарати, що включені до Національного переліку лікарських засобів, то з 1 березня 2025 року обмеження при формуванні роздрібної ціни стосуються майже всіх ліків. Винятком є засоби, ціна яких за упаковку не перевищує 50,00 грн", – розповідає Галини Юрченко.

Національний перелік лікарських засобів — це офіційний список препаратів, які визнані державою як найважливіші для забезпечення населення необхідною медичною допомогою. Оприлюднений він на сайті міністерства охорони здоров’я. Загалом найбільша дозволена націнка складає 35 відсотків.
"Препарати, які належать до Національного переліку лікарських засобів, регулюються таким чином: якщо закупівельна ціна більше ніж 500 гривень, то торгівельна надбавка обмежена 15%. Якщо між 100 й 500 торгівельна надбавка обмежена 20%. До ста гривень включно — 25%", – каже фахівчиня.
Галина Юрченко додала, що для препаратів, які реалізуються за програмою "Доступні ліки", надбавка, як і раніше, не перевищує 15 відсотків.

За словами начальниці відділу контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби Дніпропетровської області Галини Юрченко, нині вісім підприємств виробників лікарських засобів вже підписали декларацію щодо зниження ціни на препарати. Їхня вартість має знизитися на 30 відсотків.
"Наразі ці препарати вже почали надходити в аптеки, але очікувати на різке зниження цін не варто, бо аптеки закупили препарати раніше за старими цінами виробників", – додає Галина Юрченко. У разі виявлення націнки на лікарські засоби про це можна повідомити декількома способами:
- Заповнити форму на офіційному вебпорталі Головного управління. Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за посиланням
- Написати листа на електронну пошту [email protected]; надіслати в паперовому вигляді на поштову адресу: вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006.
- Особисто відвідати Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за вищевказаною адресою.
- Звернутися на електронну пошту Держпродспоживслужби, що вказана на сайті. На порушників чекає штраф. Власник аптеки сплатить різницю між виторгом й ціною, яка мала б бути згідно з нормами. Плюс штраф у розмірі 100 відсотків.
Авторка — Мирослава Заблуда
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро