Онлайн-вистави та "домашнє моно" в Youtube. Як живуть українські театри під час локдауну

Онлайн-вистави та "домашнє моно" в Youtube. Як живуть українські театри під час локдауну

Ексклюзивно
Онлайн-вистави та "домашнє моно" в Youtube. Як живуть українські театри під час локдауну
. AP

Культурно-мистецькі та розважальні заклади вже вдруге за період пандемії COVID-19 потрапили в умови вимушеного простою через введення локдауну українським урядом. Однак, якщо перша пауза навесні була раптовою і затягнулася на майже три місяці, друга була очікуваною і значно коротшою — лише 17 днів. Проте і вона вносить корективи в життя та роботу митців. Більшість театральних залів нині без глядачів, а сцени — без акторів. Але є й такі, що попри локдаун вигадали, як не зупиняти театральне життя. Суспільне поспілкувалося з представниками київських та регіонального театрів і дізналося, як вони навчилися жити в умовах карантину.

Підготовка до завершення локдауну. Молодий театр

Дохід Молодого театру зазвичай складав близько 20 мільйонів гривень на рік, однак за 2020-й вдалося заробити менше половини — лише 9 мільйонів. Директор київського Молодого театру Андрій Білоус пояснив Суспільному, що попри те, що у серпні театр відновив свою роботу після першого карантину, вирівнятися фінансово не вдалося й досі. Адже заповнювати зали можна було лише на 50%, але вони не завжди збиралися, бо люди боялися приходити через COVID-19.

"Це як яйце з-під курки вийняти на три дні, а тоді покласти назад і сподіватися, що з нього щось вилупиться. Це дуже і дуже важко, бо коли зупиняється творчий процес, тоді завмирає все — ось це для театру складно пережити", — сказав Білоус.

Андрій Білоус
Андрій Білоус. molodyytheatre

Директор театру розповідає, що коли актор виходить на сцену і бачить не повну залу, а лише половину, йому дуже важко працювати, це викликає відчуття, що він недопрацьовує чи працює погано, і до такого стану треба навчитись адаптуватись.

"Це такі тонкощі саме акторської професії, тому що вистава народжується лише у взаємодії глядацької зали й актора, і коли там порожньо, немає можливості віддаватися на повну", — зазначає Білоус.

Читайте також: Як підтримати сферу культури під час локдауну. Поради від міністра

За його словами, нині вимушено не працюють близько сотні акторів Молодого театру. Але директор зізнається, що вони навіть трохи зраділи карантину, оскільки останніми місяцями актори та інші працівники, які займаються обслуговуванням вистав, почали хворіти. Через це доволі часто акторам доводилося шукати заміну, а іноді й переносити вистави. Нині ж з’явився час, аби усі вони набралися сил і нормально долікувалися.

Молодий театр
Молодий театр. Вікіпедія

Оскільки театр нині нічого не заробляє, працівники отримують 66% від зарплати з місцевого бюджету, з якого допомогли й сумою у 300 тисяч гривень на сплату податків та комунальних послуг. Також працівники театру отримали від держави допомогу у 8 тисяч гривень.

Читайте також: Скільки ФОПів отримали 8 "карантинних" тисяч від держави у 2020 році. Заява міністра економіки

Білоус розповів, що раніше за рік театр створював близько 10 прем’єр, але за останній рік про створення чогось нового не було і думки.

"Ми перебуваємо у режимі енергозбереження, про жоден розвиток мистецтва або про якісь нові звершення мистецькі чи художні абсолютно не йдеться, тут тільки б не заросла стежка до театру для глядачів", — пояснив він.

Директор додав, що періодичне припинення та повернення до роботи гальмує театральне мистецтво, і це вже позначається не лише на українському театрі, а й світовому. Першу виставу у Молодому театрі зіграють вже 26 січня.

Молодий театр
Молодий театр. Сайт театру

Альтернативні онлайн-вистави. "Дикий театр"

Якщо Молодий театр має хоч якусь фінансову підтримку від міста, то приватні театри опинилися сам на сам із проблемами, які приніс із собою локдаун. Тож приватний "Дикий театр" запустив онлайн-вистави як альтернативу живим виступам, знизивши на них ціну квитків на 10%.

“Ми розуміли, що кошти закінчуються, у нас немає жодних партнерів, запустили сторінку на платформі донатів Patreon, але зрозуміли, що і цього нам не вистачить.Тоді ми прийшли до формату онлайн-вистав та вистав просто неба", — розповідає завідувачка трупи, асистентка режисера театру Валерія Тягун.

За її словами, завдяки локдауну театр отримав цікавий досвід подібного формату вистав.

Валерія Тягун
Валерія Тягун. Facebook

Тягун розповіла, що за час першого весняного локдауну театр недоотримав 70% прибутку. Актори вимушені були піти працювати в інші сфери до закінчення карантину. Вони працювали кур’єрами, таксистами, але після відновлення роботи усі повернулися до театру. За словами завідувачки, до другого локдауну команда була готова.

Крім того, у закладі відродилася ідея театральної школи. В "Дикому театрі" розпочали проводити інтенсиви — заняття, подібні до шкільних, які стали ще однією прибутковою справою для театру, яка дозволяє втрачати не більш ніж 20% доходу. Водночас, як розповідає завідувачка, акторам було складно стати педагогами та замінити глядачів на камеру.

"Для актора найважливіше — це творчість, створювати тут і зараз", — сказав Олексій Доричевський, який працює актором театру понад 8 років.

Актор розповів, що попри карантин все ж продовжує займатися і знаходить для себе усі можливі шанси для репетицій.

Олексій Доричевський
Олексій Доричевський. Facebook

За словами Доричевського, працювати з камерою з вистави у Zoom не було для нього новою справою, але глядачів усе ж не вистачає.

"Зал — це енергетика. Окрім оплесків, сміху, ридання, різних реакцій, відчувається ритм людей, як вони з тобою синхронізуються або навпаки, як вони йдуть на противагу тобі. Це дуже тонка комунікація, і коли цієї комунікації немає, її потрібно уявляти. Коли фактично є просто камера і двоє-троє людей, які знімають, директорка, яка бачила вже цю виставу близько 50 разів, і вона просто сидить у телефоні. І цих людей намагаєшся зачепити і розповісти щось нове, у цьому є цікавий виклик", — поділився актор.

Онлайн-вистава "Дикого театру"
Онлайн-вистава "Дикого театру". Скріншот

Під час локлауну онлайн-вистави запускав також Центр Сучасного Мистецтва "ДАХ", а Львівський ляльковий театр, Херсонський академічний музично-драматичний театр ім. Куліша та "Лісовий театр" проводили вистави просто неба.

Моновистави в Yotube. Луцька театр-студія "Гармидер"

Актори луцького театру-студії "Гармидер" також відкрили онлайн-простір, де 3-4 рази на тиждень проводять репетиції, аби не втрачати професійних навичок. За це вони не отримують жодних грошей, оскільки театр — на самоутриманні й не має доходу. Попри це він продовжує сплачувати за оренду приміщення близько 14 тисяч гривень на місяць.

"Ми вигадали своєрідний проєкт, який називався "домашнє моно". Сенс полягав у тому, щоб відтворити коротенький монолог із класичної п’єси із залученням усього реквізиту, який є вдома, записати цей монолог на відео і викласти це на Youtube, у соцмережі", — розповів актор театру Сергій Книшук.

Сергій Книшук
Сергій Книшук. Facebook

За його словами, таким чином актори передавали цей челендж між собою, а потім і глядачам. Нині актори театру також чекають, коли знову зможуть зустрітися зі своїми глядачами офлайн.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, втрати доходів у сферах культури, туризму та креативних індустрій через карантинні обмеження у 2020 році склали близько 3 мільярдів доларів або 2% ВВП. З них театри недотримали 98 мільйонів. Згідно з рішенням Верховної ради, для культурних індустрій знижені податки на додану вартість з 20% до 7%. Тим часом у міністерстві обіцяють розробити пакет довгострокової підтримки закладів культури, який сприятиме відновленню їх роботи.

На початок