Міжнародний журнал ArtReview опублікував щорічний рейтинг Power 100, визначивши найвпливовіших діячів у сфері сучасного мистецтва. Перше місце у 2024 році посіла Шейха Хур Аль-Кассімі — кураторка, директорка бієнале в Шарджі. У списку також опинився український підприємець і меценат Віктор Пінчук, який зайняв 95 місце.
Про це повідомляє ArtRewiew.
Цьогоріч на першу позицію вперше піднялася Шейха Гур Аль-Касімі, директорка Шарджійської бієнале та засновниця Фонду мистецтв Шарджі.
Серед її основних досягнень 2024 року:
- Презентація виставки новозеландської художниці Емілі Караки в Шарджійському художньому фонді, яка, можливо, сформує напрям для Сіднейської бієнале 2026 року, де Аль-Кассімі виступить кураторкою.
- Призначення художньою директоркою трієнале Айчі 2025 року в Японії — вона стала першою не японською керівницею цього престижного заходу, причому добре знає японську мову.
- Організація бієнале в Шарджі 2023 року, де Аль-Кассімі продовжила роботу, розпочату покійним Окві Енвезором, та залучила до участі міжнародну команду кураторок.
- Презентація модної колекції в Лондоні, заснованої на творчості її покійного брата, дизайнера.
- Окрім цього, Аль-Кассімі очолює Міжнародну асоціацію бієнале, Африканський інститут у Шарджі, є членкинею рад директорів мистецьких організацій у Нью-Делі, Аммані та Бейруті.
У першу десятку увійшли:
- Шейха Гур Аль Касімі — кураторка, директорка бієнале в Шарджі та засновниця Фонду мистецтв Шарджі. Її діяльність охоплює роботу над глобальними мистецькими проєктами, зокрема Австралійською бієнале 2026 року та трієнале Айчі 2025 року в Японії.
- Ріркрит Тіраваніджа — художник, ключова фігура концепції реляційної естетики, куратор і викладач.
- Саїдія Гартман — культурна історикиня, чия діяльність значною мірою ґрунтується на інтерсекційному підході й архівних дослідженнях.
- Стів Макквін — художник і режисер, відомий своїми роботами про приховані історії та соціальні проблеми.
- Forensic Architecture — колектив митців-дослідників, які використовують мистецтво для розслідування порушень прав людини.
- Ваель Шавкі — художник, який став зіркою цьогорічної Венеційської бієнале.
- Нен Ґолдін — фотографка й засновниця руху P.A.I.N., що бореться з опіоїдною кризою в США.
- Керрі Джеймс Маршалл — афроамериканський художник, відомий своїм глобальним впливом у мистецтві.
- Анна Корнблух — мислителька та спадкоємиця ідей Фредеріка Джеймсона.
- Джон Акомфра — співзасновник Black Audio Film Collective та знакова фігура британського мистецтва.
95 місце — Віктор Пінчук, підприємець, політик, меценат. Він потрапив до списку завдяки тому, що підтримує мистецтво. Його фонд організовує премію — Future Generation Art Prize. Попри виклики, спричинені війною в Україні, у жовтні цього року було оголошено переможицю сьомої премії — бангладеську художницю Ашфіку Рахман. Окрім того, у межах цьогорічної Венеційської бієнале Пінчук організував виставку From Ukraine: Dare to Dream ("З України: Сміливі мріяти"), що об'єднала роботи митців з усього світу.
Про проєкт
Рейтинг Power 100 є дослідженням, яке враховує вплив не лише художників, але й кураторів, галеристів, директорів музеїв, меценатів та мислителів. Його мета — відобразити структуру сучасного мистецького світу, зокрема, як формуються виставки, які теми стають актуальними та які тенденції домінують у певний період.
Рейтинг не обмежується комерційним успіхом чи видимістю окремих фігур, а фокусується на їхньому емоційному, інтелектуальному та соціальному впливі. До оцінювання залучена група з понад 40 експертів із різних регіонів світу.
Цьогорічний рейтинг наголошує на складному поєднанні мистецтва з геополітикою, а також на постійному пошуку відповідей на питання: яку реальну силу має мистецтво в контексті сучасних світових викликів?
Критерії оцінювання
Серед ключових аспектів, які визначають позицію в рейтингу:
- вплив на тип мистецтва, що створюється та виставляється;
- географічне охоплення впливу — вихід за межі локальних культурних контекстів;
- співвідношення мистецького світу з глобальними проблемами та подіями.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]