Виконавча рада Національної галереї Словаччини у відкритому листі до міністерки культури оголосила про відставку через управління Ярослава Ніная. Він уже третій очільник галереї з серпня.
Про це повідомляє Euronews.
До виконавчої ради належать керівники чотирьох ключових департаментів галереї. Відкритий лист до міністерки культури Мартіни Шимковічової опублікували 26 листопада. Його також підписала директорка виставок та експозиції Любіца Ореховська. Лист про відставку набуде чинності наступного тижня.
Перед тим відбулася зустріч із директором галереї Ярославом Нінаєм. У листі стверджують, що Нінай створив ворожу робочу атмосферу. За словами працівників, зустріч із ним була "повна залякувань і погроз".
У листі також ідеться, що працівники галереї демотивовані, розчаровані та не відчувають стабільності, а також через це не в змозі виконувати свою роботу.
Мінкульт Словаччини призначив Ярослава Ніная у листопаді. У нього немає досвіду у візуальному мистецтві чи керівництві закладами культури. Як пише словацьке видання Aktuality, він працював у кінокомпаніях і писав книги про міфологічних персонажів. Він почав працювати у галереї на початку листопада як аудитор, за тиждень роботи його призначили заступником директора, що викликало критику працівників.
А ще пізніше він став третім очільником галереї з серпня, коли Мінкульт звільнив Олександру Кусу, яка очолювала галерею з 2010 року.
Після звільнення Куси директором призначили Мілоша Тімка — він пробув на посаді 55 днів, як пише Spectator. Зараз він продовжує працювати над аудитом галереї. Після нього тимчасовим очільником протягом 54 днів був Антон Біттнер, зараз він директор Національного театру (директора театру теж звільнили у серпні разом з Олександрою Кусою).
На початку листопада 177 із 270 працівників Національної галереї Словаччини пригрозили піти у відставку в січні 2025 року. Вони не погодилися зі змінами Тімка, зокрема з тим, що він звільняв старший персонал галереї. Також, за їхніми словами, він планував звільнити Олександру Кусу, яка після відставки з посади директорки продовжила працювати кураторкою. У галереї попереджають, що масове звільнення може "паралізувати роботу" закладу.
Що відбувається з культурними установами Словаччини
По-перше, варто згадати міністерку культури Мартіну Шимковічову. Вона обійняла цю посаду в уряді прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо у жовтні 2023 року. У січні 2024 року вона ухвалила рішення про відновлення співпраці з Росією та Білоруссю, яка була заморожена після початку повномасштабної війни в Україні у 2022 році.
По-друге, незадоволення рішеннями МАмінкуінкульту зросло у серпні 2024 року. Тоді відомство Словаччини оголосило про звільнення керівника Національного театру Матея Дрлічки. Наступного дня звільнили й директорку Національної галереї Олександру Кусу.
Міністерка культури Мартіна Шимковічова стверджувала, що Дрлічка був причетний до "політичної активності", неодноразово критикуючи її міністерство, а Куса є відповідальною за "кілька управлінських помилок".
Уже колишня директорка галереї натомість заявила, що звинувачення були "розпливчастими та здебільшого сфабрикованими".
Працівники обох інституцій одразу висловили свою незгоду з таки рішенням Мінкульту і зазначили, що сприймають це як "напад націоналістичного коаліційного уряду країни на культурну свободу та інституційну незалежність".
Пізніше тисячі людей вийшли на протест із закликом про відставку Шимковічової. Водночас вона досі залишається на посаді.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]