У Словаччині підписали лист через звільнення очільників національних галереї і театру: що відомо про протести у країні

У Словаччині підписали лист через звільнення очільників національних галереї і театру: що відомо про протести у країні

У Словаччині протестують митці через звільнення очільників національних галереї і театру
Протест у Братиславі через звільнення Мінкультом очільників національних галереї та театру, 12 серпня 2024 року. Х/@EddyWax

Європейські митці написали відкритого листа до міністерки культури Словаччини Мартіни Шимковічової через звільнення директорки Словацької національної галереї Олександри Куси та директора Словацького національного театру Матея Дрлічки.

Лист опублікували 13 серпня на видавничій платформі e-flux.

"Це рішення підірвало незалежність культурної сфери у вашій країні і завдало шкоди довірі та репутації словацької культури на міжнародному рівні", — йдеться у зверненні.

Митці зазначають, що звільнення очільників основних культурних установ слід розглядати відповідно до правових норм європейських демократій і "рішення про винуватість чи невинуватість директорів культурних установ не повинні ухвалвати виключно на основі політичної доцільності".

"Ми просимо вас поважати культурне розмаїття мистецької аудиторії та свободу музеїв, театрів і культурних інституцій складати незалежні програми. Ми просимо вас відкинути прямий політичний контроль над культурними інституціями та захищати право мистецтва і митців на свободу самовираження".

Що сталося у Словаччині

У вівторок, 6 серпня, Мінкульт Словаччини оголосив про звільнення керівника Національного театру Матея Дрлічки. Наступного дня було звільнено і директорку Національної галереї Олександру Кусу.

Міністерка культури Мартіна Шимковічова стверджувала, що Дрлічка був причетний до "політичної активності", неодноразово критикуючи її міністерство, а Куса є відповідальною за "кілька управлінських помилок".

Уже колишня директорка галереї натомість заявила, що звинувачення були "розпливчастими та здебільшого сфабрикованими".

Працівники обох інституцій одразу висловили свою незгоду з таки рішенням Мінкульту і зазначили, що сприймають це як "напад націоналістичного коаліційного уряду країни на культурну свободу та інституційну незалежність".

У заяві додають, що їхнє звільнення є "втратою для всієї мистецької спільноти і країни загалом".

Пізніше, 12 серпня, у Братиславі перед Словацьким національним театром і Міністерством культури зібралося близько 9 тисяч протестувальників. До руху долучилися культурні організації Словаччини, а також окремі музиканти, хореографи, письменники, актори, художники й місцеві студенти.

Серед гасел протестувальників — "Культура має бути відкритою і ніякою іншою" як відповідь на слова міністерки Шимковічової про те, що культура словацького народу має бути лише словацькою.

13 серпня на мітинг під перед будівлею Мінкультури зібралося уже 18 тисяч протестувальників, заявляє партія "Прогресивна Словаччина". Серед вимог — відсторонити Шимковічову.

Що відомо про міністерку культури Словаччини

Мартіна Шимковічова стала міністеркою культури в уряді прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо у жовтні 2023 року.

Вона колишня телеведуча. Через антимігрантські публікації у соцмережах, де вона висміяла сирійських біженців, її звільнили з телеканалу Markíza TV.

Шимковічова загалом виступає проти ЛГБТК+, вакцинації від COVID-19 та має проросійські погляди — зокрема, у січні 2024 року вона ухвалила рішення про відновлення співпраці з Росією та Білоруссю, які були заморожені після початку повномасштабної війни в Україні у 2022 році.

"У світі десятки воєнних конфліктів, і, на нашу думку, митці та культура не повинні за це платити", — заявила тоді міністерка.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок