Перейти до основного змісту
"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію

"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію

григорій сковорода
Пошкоджена російським ракетним ударом статуя Григорія Сковороди. Фото: Сергій Козлов

3 грудня 1722 року народився Григорій Савич Сковорода, найвідоміший український мислитель.

Мало того, український філософ Михайло Бойченко у своїй статті "Чому Рускій мір не спіймав Сковороду". пише: "«міръ ловилъ меня, но не поймалъ», які написані і на його могилі, — то найбільшою мірою йдеться саме про «русскій міръ»".

Адже, Сковорода ж провів 2 роки в хоровій капелі Санкт-Петербурга й після чого відмовився співати далі, і зажадав залишитися на теренах нинішньої України.

Сковороду можна вважати ідейним противником концепції Російської імперії, оскільки він виступав за сродну працю і свободу, а не примусове кріпацтво, яке ввели в Російській імперії в 1783 році, яке ще застав Сковорода за життя.

У притчі "Убогий жайворонок" (1787) Сковорода окреслив загрози для України (тогочасної Малоросії), які через понад 200 років і досі залишаються слушними:

"Дарую тобі мого «Убого Жайворонка». Він тобі заспіває і взимку, не у клітці, а у твоєму серці, і трохи допоможе рятуватися від ловця й хитруна від світу цього лукавого... Не дрімає ловець не спи і ти. Необачність є матір'ю нещастя... Бо ж усю Малоросію Великоросія називає тетервакамиПтах роду курячих, те саме, що тетерук.. Чого ж соромитися! Адже тетервак дурний птах, але не злобний". — Пише Сковорода та додає: — "Не той дурний хто не знає, (ще не народився той, хто все знає), а той хто не хоче знати".

Суспільне Культура пропонує добірку 5 книг, які найкраще пояснять творчість та філософію Григорія Сковороду.

"Сковорода. Найкраще" Григорій Сковорода

"Не дрімає ловець не спи і ти": Добірка книг про Сковороду і його філософію
Книга "Сковрода. Найкраще". "Книгарня Є"

Книга опублікована у 2017 році видавництвом Terra Incognita.

У книзі розкривається містична та езотерична частина філософії Сковороди. Книжка також підносить Сковороду як русофоба за покликанням та гіпстера за стилем життя, оскільки він не їв м'ясо та рибу, а тільки овочі, фрукти, молочні продукти, полюбляв вишукане вино і пармезан.

У виданні містяться адаптовані до сучасної української твори Григорія Сковороди, а саме трактати, діалоги, притчі та байки.

Твори Сковороди зі староукраїнської переклали Марія Кашуба, Галина Сварник, Назар Федорак.

"Григорій Сковорода. Життя наше – це подорож"

"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію
Григорій Сковорода. Життя наше – це подорож Валерій Шевчук. "Книгарня Є"

Книга містить повне зібрання творів Сковороди, а також наукову розвідку Валерія Шевчука. Також у книзі розміщена біографія Сковороди, написана другом і учнем Сковороди Михайлом Ковалиньким.

Автори видання наголошують: "Всі тексти подаємо в перекладі на сучасну літературну мову з урахуванням цезур. Цезура — це пробіл посередині рядка у силабічному вірші. Він (пробіл) був для того, щоб при читанні робилася пауза. Система ілюстрацій відбиває образотворче бачення світу XVIII століття".

"Філософія свободи Григорія Сковороди", Леонід Ушкалов

"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію
"Філософія свободи Григорія Сковороди", Леонід Ушкалов. "Книгарня Є"

Книга опублікована видавництвом "Фоліо" у 2024 році. Книгу написав філолог, літературознавець, дослідник Сковороди, професор Харківського національного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди Леонід Ушаков — він вивчав спадщину мандрівного філософа більшу частину свого життя, ще з часів аспірантури.

Ушкалов розмірковує, як мудролюбство Сковороди може впливати на розвиток сучасного суспільтва та яка його сутність. А також пояснює, чим спадок Сковороди є важливим в сучасному світі.

"Григорій Сковорода" Мирослав Попович, Сергій Кримський, Іван Драч

"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію
"Григорій Сковорода" Мирослав Попович, Сергій Кримський, Іван Драч. Yakaboo.ua

Книга видана видавництвом "Фоліо" у 2022 році. Про творчість найвідомішого українського філософа в цій книзі розмірковує поет і дисидент Іван Драч та одні з найвизначніших українських філософів-культурологів кінця XX століття — Мирослав Попович і Сергій Кримський.

У книзі розповідається про вплив спадщини мандрівного філософа на розвиток української філософської думки. Через це його називали "Сократом"Давньогрецький філософ, який хоч і не написав жодного твору, проте вважається "наймудрішим серед мудрих". Він вплинув майже на всі філософські течії, До його творчості, записаної в "Діалогах" Платона, досі звертаються. Був ідеалістом, на суді перед тим як випити отруту, доводив, що всі дії які він робив, йому нашіптував внутрішній голос даймоній, "внутрішній бог"., оскільки саме Сковорода став тим українським філософом, на якого найбільше покликаються.

"Простота Сковороди схожа на гладінь моря, глибину якого зможе уявити лише той, хто захоче найглибше пірнути", — йдеться в передмові до видання.

"Світ ловив мене..." Григорій Сковорода

"Не дрімає ловець не спи і ти": добірка книг про Сковороду і його філософію
"Світ ловив мене...", книга творів Григорія Сковороди, ілюстрації Олександра Ройтбурда. "Книгарня Є"

Книга опублікована видавництвом "Фоліо" у 2022 році. Це колекційне видання, присвячене 300-літтю з дня народження Григорія Сковороди. Зокрема у ній міститься "Сад божественних пісень" та "Байки Харківські".

Видання проілюстрував Олександр Ройтбурд. Як пишуть упорядники книжки, "це дозволить читачам наблизитися до глибинних витоків «мандрівного філософа» XVIII століття й осягнути незбагненну мудрість його містики".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок