Перейти до основного змісту
Ртутна небезпека в стародавньому місті Уканалі: як мая жили з токсичними речовинами

Ртутна небезпека в стародавньому місті Уканалі: як мая жили з токсичними речовинами

Як ртуть впливала на здоровʼя мая?
Національний парк Тікаль, місто цивілізації мая, Гватемала, 1 квітня 2023 року. Фото: AP Photo/Moises Castillo

Науковці виявили високий рівень забруднення ртуттю в стародавньому місті мая Уканаль, розташованому за 280 км на північний схід від столиці Гватемали. Результати дослідження свідчать про те, що токсичний метал, який широко використовували в культурі мая, міг серйозно впливати на здоров'я жителів міста.

Про це повідомляє The Art Newspaper.

Група дослідників на чолі з Жаном Трембле з Університету Монреаля систематично виявляла ртуть у ґрунті та водосховищах Уканаля. Забруднення знаходили як у центральній церемоніальній зоні, так і в житлових районах, незалежно від соціального статусу мешканців. Висока концентрація ртуті виявлена у трьох стародавніх водосховищах міста, де рівень забруднення класифіковано як критично високий.

"Наше дослідження показало, що ртуть розповсюджувалася навколишнім середовищем через опади, які змивали частинки у водосховища", — пояснив Трембле.

Ртутна небезпека в Уканалі: як майя жили з токсичними речовинами
Кіновар, знайдена на артефактах з Уканал, Гватемала: подрібнений пігмент кіноварі на внутрішній частині утилітарної керамічної посудини та, ймовірно, ємність для приготування пігменту (а), її було знайдено в елітному житловому районі; і нефритова прикраса з королівського поховання (b). Скриншот/The Art Newspaper

Джерела забруднення та наслідки для здоров'я

Причиною такого рівня забруднення є інтенсивне використання кіноварі — ртутно-сірчаного мінералу яскраво-червоного кольору. Кіновар широко застосовували у ритуалах поховань, для фарбування будівель, кераміки та декоративних предметів. Червоний колір, пов'язаний із кров'ю, символізував смерть і відродження, що мало важливе значення у космології мая.

Забруднення ртуттю зберігалося протягом усієї історії міста (800 р. до н. е. — 1521 р. н. е.), але його рівень різко зріс у IX столітті, коли Уканаль досяг свого розквіту. Це могло бути пов'язано зі зростанням торгівлі, яка забезпечила доступ до більшої кількості кіноварі.

Жителі Уканаля могли контактувати з ртуттю, вживаючи воду, вдихаючи її під час обробки кіноварі або торкаючись її під час ритуалів. Втім, науковці зазначають, що важко визначити: сліди ртуті в останках людей є результатом впливу за життя чи поховальних обрядів.

Поширене явище в цивілізації мая

Забруднення ртуттю було проблемою в багатьох містах мая. Дослідження 2022 року вказує на дев'ять археологічних пам'яток мая, де виявлені елементарна ртуть і кіновар. Серед них — важливий культурний центр Копан у Гондурасі.

Команда дослідників продовжить вивчення геохімічних характеристик Уканаля. "Наше дослідження підкреслює, що стародавні мая могли жити в умовах, які завдавали шкоди їхньому здоров'ю. Ми плануємо більш глибоко дослідити екологію цього регіону", — підсумував Трембле.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок