"Щедрик" Леонтовича: легендарна українська композиція. СУСПІЛЬНЕ | МУЗИКА

"Щедрик" Леонтовича: легендарна українська композиція. СУСПІЛЬНЕ | МУЗИКА

"Щедрик" Леонтовича: легендарна українська композиція. СУСПІЛЬНЕ | МУЗИКА

13 грудня виповнилось 143 роки від дня народження видатного українського композитора, диригента та педагога Миколи Леонтовича. Його різдвяна колядка "Щедрик" відома у всьому світі під назвою "Carol of the Bells" та має безліч інтерпретацій. Більше – у відео Суспільне Культура.

Український "Щедрик" впізнають на всіх континентах світу. Сьогодні відомо понад 1000 варіантів пісні. Мелодія Миколи Леонтовича складена з 4 нот. А слова мають язичницьке коріння – з часів, коли Новий Рік святкували навесні.

Ноти першої редакції "Щедрика" зберігаються у бібліотеці Вернадського. Всього композитор створив 5 редакцій.

Вперше "Щедрика" виконав хор Київського університету в 1916 році. А за п’ять років – у 1921-му – його заспівала українська капела в Карнегі-Холі в Нью-Йорку. У 1936 році американський композитор українського походження Пітер Вільховський адаптував слова, і "Щедрик" став відомий як Carol of the Bells.

У 2021 році планують встановити світовий рекорд спільного виконання "Щедрика" та "Carol of the bells". "Завдяки супутнику 20 тисяч глядачів у Нью-Йорку, 10 тисяч у Києві заспівають "Щедрик" та "Carol of the balls", разом об’єднають два континенти, дві країни, фактично 30 тисяч людей заспіває", – розповідає продюсер проєкту Андрій Черніков.

Наразі чинні рекордсмени України – Покровськ, там у 2018 році водночас заспівали майже 3 тисячі виконавців.

Дивіться також

Культові пісні Володимира Івасюка. СУСПІЛЬНЕ | МУЗИКА

Як пісня "Два кольори" стала народною. СУСПІЛЬНЕ | МУЗИКА

На початок