До сторіччя Українського Радіо, яке відбудуться 16 листопада, Суспільне Культура розповідає 10 непересічних фактів з його історії.
- 1924 рік — перша програма радіо лунає в Харкові у колишньому приміщенні партклубу, сьогодні ця будівля є Харківською обласною філармонією. На початку виступили партійні керівники радянської, а після них популярний тоді струнний квартет ім. Війома виконав концерт. Запису першого ефіру не існує, але є реконструкція.
- Симфонічний оркестр Українського Радіо з'явився у 1929 році. Це раніше, ніж Симфонічний оркестр BBC — у 1930 році.
- 21 березня 1933 року харківське радіо ставить одну з перших оригінальних радіоп'єс "Понад усе" (Uber alles). Її автор — засновник радіодрами в Україні — Олег Димінський. Коли у 1934 році Радіокомітет переїжджає до Києва, за адресою Хрещатик, 15, зводять Радіотеатр – головний український концерт-хол міжвоєнного періоду. Але, відступаючи з Києва, у вересні 1941 року Радіотеатр підривають війська НКВС. Будівля на Хрещатику, 15, не збереглась. А сам жанр радіодрами проіснував недовго та через десятиліття зник з етерів. Більше про історію радіодрами та її відновлення читайте в матеріалі.
- Радіо звучало завжди, навіть у тяжкі часи та окупацію. Під час Другої світової війни працівники радіо залишаються в Києві аж до 18 вересня 1941 року. За день до німецької окупації столиці вони евакуюються в Харків, а через місяць і з Харкова.
- У воєнний час радіо мовило у всіх містах. Зокрема, і з криївки УПА на Львівщині. Ця станція називається "Вільна Україна" (інші назви – "Самостійна Україна", радіо "Афродита"). Радіо "Афродита" працює, роками ховаючись від нацистів і радянців.
- 1967 рік — вперше виходить в ефір розважальна програма "Від суботи до суботи", в якій естрадні хіти чергуються з гумористичними замальовками. Вона стала найпопулярнішим шоу протягом кількох десятиліть.
- 1972 рік — у Києві зводять Будинок звукозапису, або ж скорочено БЗЗ. Саме тут записують свої хіти Володимир Івасюк, Василь Зінкевич, Назарій Яремчук. У БЗЗ записували альбом "На глибині" Our Atlantic, Христина Соловій писала струнні партії до пісні "Камертон"; гурт The Unsleeping записував барабанні партії в альбом "Пиріжок з любов'ю, злістю" (2024). А сам БЗЗ з'являється у кліпах гуртів "Океан Ельзи" та Ziferblat. До речі, саме у БЗЗ стоїть легендарний рояль з обкладинки культового альбому гурту "Суперсиметрія" Океану Ельзи.
- Одночасно зі створенням нової музики Українському Радіо вдається зберегти частину давнього фольклору. Одним із найяскравіших проєктів стала програма "Золоті ключі". У 1970-х експедиція, оснащена звуковою апаратурою, об'їжджає українські села і записує музичну спадщину. Співають місцеві самодіяльні хори, дуети та сольні виконавці. А от у 1980-ті в ефір вривається джаз.
- Радіослухачі стають свідками проголошення державної незалежності в ефірі Українського Радіо. Ведучий трансляції Віктор Лешик вигукує у прямому етері з Верховної Ради: "Україно, ти вільна! Вітаю всіх!"
- 2022 рік — через повномасштабне російське вторгнення Українське Радіо відкриває свій сигнал для ретрансляції станціями будь-якої форми власності, щоб по всьому світу могли передавати інформацію українського мовника.
Більше про історію радіо читайте у спецпроєкті Суспільне Культура.
Читати ще
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]