Перейти до основного змісту
10 фактів про Українське Радіо, яких ви не знали

10 фактів про Українське Радіо, яких ви не знали

10 фактів про Українське Радіо, які ви не знали, 100 років Українському радіо
Радіозапис, Ірина Мироненко з музикознавцем Григорієм Ганзбургом (Харківські асамблеї, 1993). Архів працівників Українського Радіо Харкова

До сторіччя Українського Радіо, яке відбудуться 16 листопада, Суспільне Культура розповідає 10 непересічних фактів з його історії.

  1. 1924 рік — перша програма радіо лунає в Харкові у колишньому приміщенні партклубу, сьогодні ця будівля є Харківською обласною філармонією. На початку виступили партійні керівники радянської, а після них популярний тоді струнний квартет ім. Війома виконав концерт. Запису першого ефіру не існує, але є реконструкція.
  2. Симфонічний оркестр Українського Радіо з'явився у 1929 році. Це раніше, ніж Симфонічний оркестр BBC — у 1930 році.
  3. 21 березня 1933 року харківське радіо ставить одну з перших оригінальних радіоп'єс "Понад усе" (Uber alles). Її автор — засновник радіодрами в Україні — Олег Димінський. Коли у 1934 році Радіокомітет переїжджає до Києва, за адресою Хрещатик, 15, зводять Радіотеатр – головний український концерт-хол міжвоєнного періоду. Але, відступаючи з Києва, у вересні 1941 року Радіотеатр підривають війська НКВС. Будівля на Хрещатику, 15, не збереглась. А сам жанр радіодрами проіснував недовго та через десятиліття зник з етерів. Більше про історію радіодрами та її відновлення читайте в матеріалі.
  4. Радіо звучало завжди, навіть у тяжкі часи та окупацію. Під час Другої світової війни працівники радіо залишаються в Києві аж до 18 вересня 1941 року. За день до німецької окупації столиці вони евакуюються в Харків, а через місяць і з Харкова.
  5. У воєнний час радіо мовило у всіх містах. Зокрема, і з криївки УПА на Львівщині. Ця станція називається "Вільна Україна" (інші назви – "Самостійна Україна", радіо "Афродита"). Радіо "Афродита" працює, роками ховаючись від нацистів і радянців.
  6. 1967 рік — вперше виходить в ефір розважальна програма "Від суботи до суботи", в якій естрадні хіти чергуються з гумористичними замальовками. Вона стала найпопулярнішим шоу протягом кількох десятиліть.
  7. 1972 рік — у Києві зводять Будинок звукозапису, або ж скорочено БЗЗ. Саме тут записують свої хіти Володимир Івасюк, Василь Зінкевич, Назарій Яремчук. У БЗЗ записували альбом "На глибині" Our Atlantic, Христина Соловій писала струнні партії до пісні "Камертон"; гурт The Unsleeping записував барабанні партії в альбом "Пиріжок з любов'ю, злістю" (2024). А сам БЗЗ з'являється у кліпах гуртів "Океан Ельзи" та Ziferblat. До речі, саме у БЗЗ стоїть легендарний рояль з обкладинки культового альбому гурту "Суперсиметрія" Океану Ельзи.
  8. Одночасно зі створенням нової музики Українському Радіо вдається зберегти частину давнього фольклору. Одним із найяскравіших проєктів стала програма "Золоті ключі". У 1970-х експедиція, оснащена звуковою апаратурою, об'їжджає українські села і записує музичну спадщину. Співають місцеві самодіяльні хори, дуети та сольні виконавці. А от у 1980-ті в ефір вривається джаз.
  9. Радіослухачі стають свідками проголошення державної незалежності в ефірі Українського Радіо. Ведучий трансляції Віктор Лешик вигукує у прямому етері з Верховної Ради: "Україно, ти вільна! Вітаю всіх!"
  10. 2022 рік — через повномасштабне російське вторгнення Українське Радіо відкриває свій сигнал для ретрансляції станціями будь-якої форми власності, щоб по всьому світу могли передавати інформацію українського мовника.

Більше про історію радіо читайте у спецпроєкті Суспільне Культура.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок