Перейти до основного змісту
Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі

Як змінилися радіоприймачі за 100 років: добірка радіоприймачів
Радіоприймачі. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Радіо є унікальним винаходом людства, що допомогло передавати інформацію на величезні відстані з блискавичною швидкістю. Саме воно спричинило перехід людства в епоху інформаційної революції, що наблизило віддалені куточки світу, перетворивши його на глобальне село.

Суспільне Культура розповідає про появу радіохвиль, де з'явилися перші радіостанції, в яких форматах розвивалося радіомовлення та як змінювалися радіоприймачі.

Телеграфні радіохвилі

Між 1886 і 1888 роком Генріх Герц провів дослідження, в яких зміг передати електромагнітні (радіо-) хвилі крізь повітря. Після цього частоту коливань радіохвиль почали називати герцами.

Італійський інженер Гульєльмо Марконі 13 травня 1897 року вперше передав сигнал радіохвиль через море на відстань близько 16 кілометрів. Сигнал азбуки Морзе дістався з морського форту Бріан-Даун в англійському графстві Сомерсет до селища Лавернок в Уельсі.

В грудні 1901 року Марконі передав радіосигнал через Атлантику. А в 1909 році його з німецьким фізиком Карлом Фердинандом Брауном відзначили Нобелівською премією з фізики "за вклад у розвиток бездротової телеграфії".

Експеримент вийшов інноваційним, оскільки в той час телеграфні сигнали передавали за допомогою дротів, а не повітрям. Цей винахід допоміг врятувати чимало життів: зокрема, він надіслав по радіохвилях сигнал SOS про те, що "Титанік" тоне, на що відреагували пошукові екіпажі, врятувавши 705 людей.

Передання голосу радіохвилями

Канадський винахідник Реджинальд Фессенден з 1890-х намагався передати по радіочастотах не просто телеграфний сигнал, а звук мовлення. В 1900-му він зміг транслювати голосове повідомлення з острова Кобб в штаті Мериленд. Для цього Фессенден використав амплітудну модуляцію (AM), що вирізняється змінною довжиною коливань радіохвиль.

Початок радіомовлення у світі та Україні

Нідерландський інженер і винахідник Гансо Ідзерда 6 листопада 1919 року почав радіомовлення зі станції PCGG в Гаазі. Для трансляцій він використав високочастотний тип модуляції (FM).

В 1920 році постійне радіомовлення почалося в аргентинському Буенос-Айресі, що велося для 20 радіоприймачів. Цього ж року мовлення бере відлік у Детройті, США. В 1922 році мовлення стартувало у Великій Британії. Всього за п'ять років після початку радіоефіру в Нідерландах, у Харкові почало мовлення Українське Радіо.

Перші радіоприймачі з електровакуумними лампами

Початково радіоприймачі виводили звук через гучномовці або ж навушники. Вони використовували електричне живлення з батарей, пізніше — з електричних розеток.

Радіочастоти перетворювалися на звук за допомогою електровакуумних ламп. Однак ця технологія мала недоліки: приймачі мали нестабільну гучність або ж втрачали сигнал радіохвиль.

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Реклама радіоприймачів. Advertisement for Tingey radio receivers which appeared on the front cover of the November 12, 1921 issue of The Wireless World

Супергетеродинні радіоприймачі

Пізніше з'являється супергетеродинний радіоприймач, створений американським інженером Едвіном Армстронгом, який поєднав різні діапазони всередині приймачі Перші такі пристрої розроблено в 1923 році.

Приймач став краще чути радіохвилі та простіше на них переналаштовуватися. Перший екземпляр цього радіо винахідник подарував своїй дружині Естер Меріон Армстронг.

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Супергетеродинний радіоприймач Едвіна Армстронга. Музей Генрі Форда

Поява FM-діапазону

Армстронг в 1930-му запатентував відомий нам FM-діапазон, який у світі займає частоти 87,5–108 МГц, а в Радянському Союзі займав частоти 64–74 МГц. Першою радіостанцією, яка почала мовити в FM-діапазоні, стала заснована Армстронгом в Нью-Джерсі W2XMN.

На той час популярним залишалося AM-радіо, яке було в 40 % будинків у США, а в 1940-му — вже в 90 %.

Проте в 1960-х набуло популярності FM-радіо. Новий формат радіохвиль давав можливість чути якісніший звук. Його підтримували більше радіостанцій.

Саме з цим форматом почали пов'язувати бум прослуховування піратського радіо. В 1960-х з'явилися кораблі, які транслювали неліцензовану музику на FM-частотах у Європі. Вони зайняли нішу шанувальників, які не хотіли слухати пропонований контент на радіомовниках, зокрема BBC. Музика, яку обирали та мікшували радіодиджеї того часу, була популярною в аудиторії. На відміну від сучасних клубних диджеїв радіодиджеї коментували пісні, які вмикали.

Проте цей формат відживає своє, на його заміну приходить цифрове радіо, на частотах якого мовить також і Українське Радіо.

General Electric F-70

В 1937 році американська компанія General Electric створила радіоприймач, оздоблений горіховим деревом, який давав змогу вловлювати хвилі частотної модуляції FM. Радіостанція могла уловлювати короткі хвилі, хвилі трансляцій та навіть "аматорські частоти".

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Радіоприймач FM General Electric F-70 AM-SW. Radio Attic

Портативне маленьке радіо

Пізніше з'явилась технологія транзистора, яка допомогла створити в 1954-му транзисторний радіоприймач.

Regency TR-1 використовував батарейки, був портативним та настільки малим, що міг поміститися в кишені, він також міг безперервно відтворювати радіосигнал до 20 годин. Пристрій пропонували в різних кольорах за майже 50$.

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Портативне радіо-транзистор Regency TR-1. POWERHOUSE COLLECTION

Бумбокс

Це вид портативного плеєра, який міг відтворювати та записувати на магнітні касети, а також транслювати AM/FM-діапазони.

Перший пристрій виготовила компанія Philips у 1966 році, саме ця компанія раніше створила формат аудіокасет.

Назва бумбокс з'явилась від "важкого вигляду" пристрою та того, як він міг передавати баси, тобто низькі частоти.

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Перший бумбокс від Philips 22RL962. Museum of Portable Sound

Цифрове радіо DAB/DAB+

Формат цифрового радіо зараз займає чільне місце в радіомовленні. Його почали розробляти за сприяння ЄС в 1980-х роках. Зараз формат DAB/DAB+ є чи не в кожному автомобілі — як в автомагнітолі, так і в автомобільних мультимедійних системах.

Сьогодні радіо можна послухати онлайн, за допомогою застосунків на смартфоні. Цифровий світ робить радіо ще більш доступним для усіх поціновувачів.

Від першого і до сьогодні: якими були радіоприймачі
Мобільний телефон в руці. Getty Images

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок