Перейти до основного змісту
В інтерсіті "Львів — Київ" народилося 60 % моїх віршів: 7 питань до Дар'ї Лісіч про нову збірку й не тільки

В інтерсіті "Львів — Київ" народилося 60 % моїх віршів: 7 питань до Дар'ї Лісіч про нову збірку й не тільки

Ексклюзивно
Дар'я Лісіч, Один великий вірш
Поетеса Дар'я Лісіч. Фото надане Суспільне Культура

Поетеса Дар'я Лісіч 24 жовтня презентує свою другу збірку поезій "Один великий вірш". У ній буде чотири історії різних людей, що обʼєднані спільними темами, які відгукнуться багатьом: війна, любов, спонтанність і побут в тилу.

Суспільне Культура поставило Дар'ї Лісіч 6 запитань про нову збірку, поезію, а також попросило написати вірш про Суспільне — ось що з цього вийшло.

1. Чию поезію ви перечитуєте, коли потребуєте натхнення?

Дмитра Лазуткіна та Анатолія Кичинського. Іноді, якщо хочу зробити натюрморт зі слів — читаю Іздрика. Або слухаю тексти пісень Артистки Чуприненко.

2. Яку останню книжку прочитали та чим вона вас вразила?

Нещодавно я дочитала смішнючу (і дуже філософську) книгу "Дивні люди" Артема Чапая. Там йдеться про неандертальця, якого штучно вивели та виростили в Україні кінця нульових. І який же він зворушливий та чудовий, той неандерталець Стьопа! Він функціонує так само, як і ми, homno sapiens — працює, вчиться, закохується, але з дитячою відкритістю та наївністю. В книзі під соусом "хіханьки-хаханьки" порушують питання про природу людської жорстокості, пихатості, шкідливих звичок, перфекціонізму й упередженості. Але найбільше в цій книзі мене вразило, що головний герой (себто неандерталець) спілкується суржиком. Ну хіба це не кумедія!

В інтерсіті "Львів — Київ" народилося 60 % моїх віршів: поетеса Дар'я Лісіч
Поетеса Дар'я Лісіч. Фото надане Суспільне Культура

3. Є думка, що відсутність натхнення — це відмовка від написання будь-яких текстів, а важливіша за натхнення рутина. Чим ви керуєтеся під час написання віршів? Та чи є у вас рутина для написання віршів?

Безпрограшний для мене варіант написати щось гідне — сісти в потяг. Шість-сім годин без інтернету роблять диво з моїм мозком. Через нудьгу я починаю себе розважати римуванням — відсотків 60 моїх віршів народилися в інтерсіті "Львів — Київ".

А ще коли в мене "сіла батарейка", то я заходжу на сторінки своїх колег, читаю щось в них геніальне, злобно кажу: "Ну чому не я це написала?!" і, сповнена заздрості, йду писати щось своє.

4. Як варто читати нову збірку: чи є послідовність віршів, якої потрібно дотримуватися? Для кого ця збірка?

Читати збірку треба в тому порядку, в якому вона написана. Бо "Один великий вірш" — це повноцінний драматичний твір із прологом, епілогом, чотирма сюжетними лініями.

7 питань до Дар'ї Лісіч про нову збірку "Один великий вірш"
Друга збірка Дар'ї Лісіч "Один великий вірш". Фото надане Суспільне Культура

Ця збірка для людей, які вірять у диво випадковості. Для тих, хто не може знайти відповідь на питання "за що це все мені?". Для тих, хто активно шукає свою "долю". Для тих, хто зміг в дорослому житті зберегти в собі трохи дитячої безпосередності та відкритості для світу — або для тих, хто хоче знову цьому навчитися.

7 питань до Дар'я Лісіч про збірку "Один великий вірш"
Розворот збірки Дар'ї Лісіч "Один великий вірш". Фото надане Суспільне Культура

5. Як довго тривала робота над збіркою, що було найскладнішого?

Процес написання — найцікавіше. Бо одного вечора в березні я вирішила, що за місяць у мене буде великий концерт у Києві. Я внесла передоплату за приміщення, почала робити афішу — але ані сюжету, ані ідеї, ані персонажів не було ще і в проєкті. Це був, по суті, творчий виклик самій собі — зробити за чотири тижні з нічого 50 хвилин драматичного і цікавого чогось. І вийшло! Я писала щодня по 5–6 годин, герої самостійно вилазили з-під пальців на клавіатуру. Я іноді плакала і сміялася від того, як струнко випадкові образи заплітаються в повноцінну драматургію.

6. Чим відрізняється ваша лірика (поезія) від текстів пісень?

Нічим. Спочатку і завжди у мене в голові є вірш, а музичні мотиви — це побічний ефект або бонус. Що би я не писала — саме поезія залишиться моїм улюбленим жанром.

В інтерсіті "Львів — Київ" народилося 60 % моїх віршів: 7 питань до Дар'ї Лісіч про нову збірку й не тільки
Поетеса Дар'я Лісіч. Фото надане Суспільне Культура

7. Жартівливе питання: якими б римованими словами ви могли описати Суспільне Культура?

Війна, P. Diddy, ТЦК,

книжки, пісні, концерти,

ХАМАС, архів Івасюка,

поради від експертів,

приліт, середня зарплатня.

"Шахтар"… Що в цьому спільне?

Про це все пишеться щодня

в ньюзрумі ЗМІ "Суспільне".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок