Перейти до основного змісту
Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків

Як фанати та агентства тиснуть на к-поп артистів і до чого це призводить
Джонхьон, Соллі, Ґу Хара, Мунбін — айдоли, які дуже рано померли. Колаж Суспільне Культура

К-поп-індустрія наповнена талановитими артистами, які вкладають душу в творчість та розважання своїх шанувальників. Але, як і в будь-якій іншій сфері, в ній також траплялися трагічні моменти. Були випадки, коли улюблені к-поп-айдоли помирали в розквіті своєї кар'єри.

Джонхьон, Соллі, Ґу Хара, Мунбін… Якщо ви знайомі з к-поп-музикою, то обов'язково чули ці імена.

За останні роки у Південній Кореї померло кілька молодих артистів. Деякі з них — через хвороби. А інші втратили життя через тиск і виклики, пов'язані зі славою. Деякі навіть наклали на себе руки через величезний стрес і суворі реалії життя знаменитості.

Суспільне Культура розповідає про виклики, з якими стикаються артисти Південної Кореї, що інколи призводить до трагічних наслідків.

Вимоги до "ідеальних" артистів

Корейська індустрія розваг відома високим тиском — від менеджерів до фанатів, які хочуть бачити перед собою лише "ідеального" артиста.

​​"К-поп-артистів у Кореї називають «айдолами»... [істотами], які повинні бути ідеальними, досконалими людьми і виконавцями завжди, навіть у своєму особистому житті",каже к-поп-оглядач Джефф Бенджамін.

Багато майбутніх артистів приходять у компанії в підлітковому віці й можуть бути недостатньо емоційно зрілими, щоб впоратися з дисципліною і пильною увагою до себе. Корейська громадськість часто встановлює високі стандарти поведінки та зовнішнього вигляду, а також постійно критикує зірок у мережі.

Кім Донван із гурту Shinhwa у соціальних мережах писав, що слава і гроші багатьох к-поп-айдолів прийшли коштом їхнього психічного здоров'я: "Вони працюють під екстремальним тиском, і рівень стресу, з яким вони стикаються, зростає. Молоді айдоли особливо погано харчуються і сплять через щільний графік, але від них вимагають приховувати свої емоції і посміхатися. Вони повинні бути сексуальними, але не повинні займатися сексом, і бути жорсткими, але не повинні ні за що боротися".

Корейсько-американський співак Чарльз Парк, відомий як Со Джівон, був одним із перших, хто наклали на себе руки — 1 січня 1996 року. У записці він висловив стурбованість раптовим успіхом свого дебютного альбому, а також тим, чи буде таким же успішним його наступний альбом, який він закінчив записувати перед смертю. Йому було 19.

Трагічні випадки ставалися й з корейськими акторками ті скаржились на депресію і розчарування в індустрії.

Чан Чайон, яка зіграла роль другого плану в корейській версії популярного серіалу "Хлопці кращі за квіти", написала у передсмертній записці, що її змушували надавати сексуальні послуги так званим спонсорам, які допомагають отримати ролі в популярних серіалах чи фільмах.

Джерело, близьке до актриси Чон Дабін, яка померла у 2007 році, повідомило поліції, що вона була в депресії через відсутність роботи, ув'язнення її попереднього менеджера і нападки в інтернеті на її зовнішність.

Як стати к-поп-айдолом: тренування, стрес і хейт

Зірками к-попу захоплюються за їхній талант, харизму та красу, і вони часто мають мільйони відданих шанувальників, які палко підтримують їх.

Майбутні к-поп-артисти часто стають трейні (інша назва стажерів) у дуже юному віці. І майже одразу стикаються із суворістю індустрії — їм треба відповідати уявленням корейського суспільства про ідеальну зовнішність, поводитися смиренно та ввічливо. Айдоли роками тренуються, ці тренування часто фізично та психологічно складні для дітей і підлітків.

А коли вони врешті дебютують, то напруження й стресу стає дедалі більше. Як з боку власних агентств, так і з боку шанувальників та громадськості. Артисти змушені підтримувати бездоганний імідж і досягати успіху в різних аспектах кар'єри.

Вони можуть отримувати гнівні та навіть відверто хейтерські коментарі у мережі. Сасени (це досить специфічне явище, яке виникло у світі к-попу, цим терміном позначають особливо одержимих фанатів) втручаються в їхнє особисте життя: переслідують, пробираються в помешкання або готельні номери, спеціально купують квитки на ті ж рейси. А також за ними уважно стежать ЗМІ.

Крім того, в айдолів часто ненормований графік: довгий робочий день, який може початися о 6 ранку, а завершитися о 3 ночі, мало відпочинку, а також часті та довгі закордонні гастролі, що можуть призвести до фізичного й психічного виснаження.

Фан-культура, що оточує к-поп, також може відігравати роль у психічному здоров'ї артистів. Фанати можуть бути надзвичайно відданими, а їхня підтримка буває надмірною і вимогливою, що призводить до посилення тиску на кумирів, щоб вони відповідали очікуванням шанувальників.

Ця потреба підтримувати бездоганний імідж і багато працювати над вокалом чи танцями може призвести як мінімум до відчуття невпевненості в собі та низької самооцінки, а як максимум — до підвищеної тривожності та депресії.

Наприклад, Міна, учасниця гурту TWICE, була змушена тимчасово зупинити свою роботу з колективом через сильний психологічний стрес і тривогу. Через тривожність брав перерву в діяльності і Хан зі Stray Kids.

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Міна з TWICE та Хан зі Stray Kids. Колаж Суспільне Культура

"Багато знаменитостей, які дебютували в юному віці, страждають від депресії і тривоги, оскільки їм доводиться жити в центрі уваги громадськості. Вони можуть бути вразливими, якщо до них прикута надмірна увага. Вони проходять через підлітковий вік, не відчуваючи справжньої дружби і стабільності у стосунках з однолітками",каже лікар психіатричної клініки у Сеулі Пак Чонсок.

"Вони можуть відчувати депривацію, тому що не мають достатньо часу з родиною та друзями. Одержимість успіхом і виживанням в умовах екстремальної конкуренції також може призвести до комплексу неповноцінності".

Парасоціальні стосунки: контроль фанів над життям айдолів

На стан айдолів впливають і їхні фанати. Вони можуть бути відданими, підтримувати артистів протягом їхнього творчого шляху, допомагати з просуванням у соцмережах або програвати кліпи та пісні, щоб завоювати для них якнайбільше нагород.

Проте значна частина шанувальників очікує, що к-поп-артисти будуть відповідати їхнім очікуванням щодо зовнішності (айдолів часто хейтять за недостатню худорлявість на думку фанатів), поведінки та взаємодії (також критичні коментарі артисти отримують за "не такі" погляди одне на одного, особливо це стосується взаємодій між чоловіками та жінками, або за стосунки — Каріна з гурту aespa була змушена розійтись зі своїм обранцем, актором Лі Чеуком, через обурливі коментарі).

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Каріна та Лі Чеук. Getty Images/The Chosunilbo JNS/Imazins та Victor Boyko

Парасоціальні стосунки — це той тип взаємодії між людиною та медійною персоною (актором, співаком, блогером тощо), коли створюється ілюзія близьких стосунків, коли фанати відчувають емоційну прив'язаність до когось, кого знають лише за образом на екрані.

Самі собою парасоціальні стосунки не є шкідливими. Вони можуть приносити радість і позитивні емоції. Таким способом люди шукають спілкування або намагаються відволіктися від проблем у своєму житті, підтримуючи улюблену зірку, надаючи йому чи їй відчуття мети та мотивації.

Але часто через нереалістичні очікування, вторгнення в особисте життя та кібербулінг на артистів можуть чинити тиск, змушуючи їх почуватися тривожно та загострюючи депресивні стани.

Темін із гурту SHINee зізнавався, що перебуває під тиском, щоб відповідати чимраз вищим очікуванням своїх шанувальників: "Мені доводиться керувати собою, тому що в моєму житті немає особистого життя, і я завжди повинен бути обережним, щоб не потрапити в якусь халепу, а це нелегко".

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Темін з превʼю до майбутнього релізу Eternal. Х/@TAEMIN_BPM

Стигматизація психологічних проблем

Варто не забувати і те, що здебільшого к-поп-артисти — корейці. Хоча причина їхньої психологічної нестабільності часто ховається в залаштунках індустрії, це може бути лише продовження високого рівня самогубств у Кореї.

Південна Корея посідає перше місце за рівнем самогубств серед країн Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Тільки у 2022 році таких випадків було 13 тисяч. Рівень постійно знижується, одначе він залишається щонайменше удвічі вищим за середній показник по ОЕСР.

Бажання накласти на себе руки часто з'являються через нерівність, відносну бідність, а також пов'язане з конкурентною культурою країни, яка орієнтована на успіх і сприяє зростанню рівня самогубств серед підлітків та молоді. Згідно з опитуванням, проведеним у 2023 році, майже 43 % учнів середньої та старшої школи думали про заподіяння собі шкоди через академічний стрес.

Щобільше, часто психологічні проблеми чи психічні захворювання стигматизують і знецінюють.

Це зумовлено культурними особливостями країни, важливістю відповідальності та поваги до старших, а людей з психічними порушеннями часто сприймають як тих, хто не може виконувати свої соціальні ролі.

Крім того, тут дуже важлива думка інших. Люди з психічними захворюваннями бояться, що їх можуть вважати "божевільними" або "ненормальними".

Ба більше, багато людей у Південній Кореї не мають достатніх знань про психічні порушення. Вони можуть вважати, що ці проблеми є результатом слабкості характеру або недостатньої волі.

Такий культурний контекст може створювати додатковий стрес і тиск для зірок к-попу, які постійно перебувають у центрі уваги та повинні підтримувати ідеальний імідж.

Стигма, що оточує психічне здоров'я в Південній Кореї, також може перешкоджати звертатися по допомогу або відкрито обговорювати свої проблеми, що призводить до нелікованих психічних розладів, які в підсумку можуть призвести до самогубства.

Гендерна дискримінація та мізогінія у к-попі та Південній Кореї

Попри намагання вписатися у світовий культурний контекст, Південна Корея лишається глибоко патріархальною країною з досить чітким гендерним розподілом ролей. Якщо від чоловіка очікують, що він буде відважним, братиме на себе основні зобовʼязання щодо утримання сімʼї, то від жінки очікують поступливості, смиренності, бути "берегинею домашнього вогнища".

Також вважають, що жінки мають бути сором'язливими та небагатослівними. Крім того, саме від жінок очікують aegyo на робочому місці, щоб "підняти настрій" (aegyo — це виконання дитячих дій, що характеризуються мімікою, жестами та тоном голосу, щоб здаватися "милими").

Ця тенденція простежується і щодо к-поп-артистів. Уже було зазначено, що індустрія має суворі правила — включно із забороною на побачення, тренуваннями та дієтою. При цьому, індустрія має додаткові вимоги до артисток, такі собі негласні правила. Нормою для жінок зазвичай є довге волосся, макіяж і гарний одяг, водночас очікування щодо чоловіків менш жорсткі.

К-поп-журналістка Пак Хіа каже, що жінки мають відповідати більш жорстким суспільним правилам жіночності.

"Деякі айдолки зазнали остракізму за те, що не посміхалися в телевізійному шоу і читали книгу про фемінізм, яка суперечить патріархальному південнокорейському суспільству, де домінують чоловіки",розповідала Пак в інтерв'ю агентству Associated Press.

Наприклад, Айрін з гурту Rev Velvet розкритикували за читання книги "Кім Джійон, 1982 року народження" (авторка — Чо Намджу; це роман, що розповідає про щоденну гендерну нерівність, з якою стикаються жінки в Південній Кореї). Натомість чоловіки-артисти, які також згадували про книгу, отримували тільки схвальні коментарі.

Кінокритик Хван Джинмі сказав корейській газеті Hankook Ilbo, що, на думку деяких коментаторів, "те, що жінки-знаменитості читають книгу, означає, що це їхній спосіб засвідчити, що вони є жертвами гендерної нерівності".

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Айрін з Red Velvet та обкладинка українського видання книжки "Кім Джійон, 1982 року народження" . Колаж Суспільне Культура

Корейські артисти, які наклали на себе руки або померли занадто рано

  • Кім Джонхьон

Кім Джонхьон був головним вокалістом гурту SHINee, а також учасником проєкту SM the Ballad. Його вважали одним з найкращих вокалістів Південної Кореї, він також багато працював над власною музикою, що було нехарактерно для айдолів у той час.

У грудні 2017 року його виявили непритомним у приватному готелі в Сеулі. Поруч слідчі знайшли брикети для вугілля, тому заявили, що смерть настала через отруєння чадним газом. Артист помер у лікарні. Йому було 27 років.

Також поліція повідомила, що старша сестра айдола незадовго до цього отримала від нього повідомлення, в якому йшлося про те, що він збирається накласти на себе руки: "Мені було так важко, будь ласка, відпусти мене. Скажи мені, що я достатньо настраждався, це моє останнє прощання".

Пізніше подруга артиста опублікувала у своєму Instagram останній лист Джонхьона, який він передав їй за два чи три дні до цього.

У листі айдол згадував про депресію, яка "пожирає" його, і про боротьбу зі славою та надто великою увагою.

"Я зломлений зсередини. Депресія, яка повільно з'їдала мене, нарешті поглинула мене, і я не зміг її перемогти", — писав Кім.

Він також зазначав, що звертався за допомогою до психотерапевта, але той звинуватив його самого у нездатності вийти з цього стану.

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
К-поп-співак Джонхьон з гурту SHINee. AP Photo/Lee Jin-man
  • Соллі

Чхве Джинрі, більш відома як Соллі, була учасницею жіночого гурту f(x) протягом 2009—2015 років.

У жовтні 2019 року артистку знайшов мертвою її менеджер. Поліція не знайшла слідів злочину і дійшла висновку, що причиною стало самогубство, проте передсмертної записки не було.

Шанувальники пам'ятають її як людину, яка зробила все можливе, щоб її голос був почутий: "Вона сміялася, коли хотіла сміятися, і плакала, коли хотіла плакати. Вона сміливо висловлювала свою думку. Вона не вписувалася в рамки".

Корейські медіа пов'язували її загибель із депресією та панічним розладом, спричиненими кібербулінгом. Соллі неодноразово просила своє агентство SM Entertainment вжити рішучих заходів проти хейтерських коментарів у мережі.

25-річна співачка наполягала на тому, що жінки повинні мати право одягатися так, як їм подобається, і сама часто зазнавала різкої критики за те, що не носила бюстгальтер на публіці.

Її також довгий час критикували за пости в Instagram, які люди вважали занадто провокаційними чи сексуальними або за те, що вона була феміністкою.

Але вона продовжувала говорити, твердо переконана, що ненависники не мають права змусити її замовкнути.

"Очікується, що жінки в к-попі повинні бути милими і чарівними, але водночас слухняними перед публікою. Соллі не вписувалася в цей шаблон. Вона була однією з тих, хто навмисно підвищували голос і хотіли бути почутими", зазначала корейська кінокритикиня Кім Юнха.

Після її загибелі у Південній Кореї починали розглядати законопроєкт, який мав на меті змусити людей реєструватися в мережі під справжнім іменем, а також змогу всім користувачам позначати хейтерські коментарі, а не лише жертві після звернення. Однак його так і не вдалося ухвалити.

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Співачка Соллі. Instagram/jelly_jilli
  • Ґу Хара

Ґу Хара була учасницею к-поп-гурту Kara, а також знімалася в дорамах.

Вона була подругою Соллі й після її загибелі попрощалася з нею в прямій трансляції в Instagram, оскільки не могла відвідати похорон: "Я буду жити старанніше заради тебе".

Однак лише за кілька тижнів після смерті Соллі Ґу знайшов мертвою у своїй квартирі в Каннамі її менеджер. Інформаційне агентство Yonhap тоді повідомляло, що поліція "розглядає можливість самогубства", оскільки знайшла передсмертну записку.

У медіа зазначили, що і Ґу, і Соллі протягом своєї кар'єри зазнавали численних кіберзнущань з боку громадськості та інших ЗМІ, що негативно вплинуло на їхнє психічне здоров'я.

Хейт співачка отримала, зокрема, через справу, повязану з її колишнім хлопцем Чхве Чонбомом.

Вони почали зустрічатися у 2018 році. Але у вересні того року він п'яним несподівано увірвався до будинку та побив її. Після того дівчина подала позов проти Чхве за погрозу оприлюднити секс-відео, зняте без її згоди, намагаючись зіпсувати їй кар'єру.

Чхве Чонбом отрирмав звинувачення у зйомці секс-відео, тілесних ушкодженнях, залякуванні, примусі та пошкодженні майна — він усе заперечував.

Зрештою його виправдали за звинуваченням у зйомці секс-відео без дозволу: суд зазначив, що хоча Ґу Хара не погоджувалася, але залишалися з ним у стосунках. Однак його засудили до одного року та шести місяців тюремного ув'язнення з відстрочкою на три роки після випробувального терміну.

Після того,як новини про її секс-відео стали публічними, дівчина зазнала переслідувань у соціальних мережах, попри те, що вона стала жертвою злочину.

Тема сексу є табу в Південній Кореї на відміну від західних країн. Існують високі моральні стандарти, особливо для жінок-знаменитостей, тому що Південна Корея — патріархальне суспільство.
Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Співачка Ґу Хара. Instagram/Goo Hara
  • Мунбін

Мунбін — південнокорейський співак, що був учасником південнокорейського гурту Astro під керівництвом Fantagio.

У квітні 2023 року менеджер знайшов його мертвим у Сеулі. Видання Yonhap News поширило заяву, оприлюднену сеульською поліцією району Каннам, яка розслідувала цю смерть: "Схоже, що він наклав на себе руки. Ми обговорюємо можливість проведення розтину, щоб визначити точну причину смерті".

Але вже наступного дня поліція повідомила CNN, що "ознак злочину в цій справі не виявлено". Жодних інших офіційних коментарів не було, тому точна причина смерті невідома.

Соціальні мережі наповнилися співчуттями шанувальників, які висловили сум з приводу смерті айдола, що стало прикладом того, як часто артисти стикаються з сильним тиском у конкурентній і напруженій к-поп-індустрії.

Вони також згадали, що за кілька тижнів до цього Мінбун скаржився на погане самопочуття: він мав летіти до Бангкока (Таїланд), але був змушений змінити дату вильоту через запаморочення.

"Маю зізнатися, я насправді був дуже втомлений. Думаю, що це було очевидно",сказав він у прямій трансляцій після завершення запланованого концерту в Бангкоку.

Жорстокість к-попу: як завищені стандарти до айдолів призводять до трагічних випадків
Мунбін з гурту ASTRO. Instagram/officialastro

Смерть кожного артиста є великою втратою, але ми можемо зробити все можливе, щоб запобігти таким трагедіям у майбутньому.

Музичний критик Канг Мун зазначає, що оскільки кількість співаків, які покінчили життя самогубством, зросла, то настав час для к-поп-агентств перевірити систему навчання, щоб побачити, як вони можуть допомогти запобігати цьому, і приділяти більше уваги психічному здоров'ю своїх артистів.

Сама фраза "Скажи мені, що я достатньо настраждався" говорить про те, що Джонхьон робив усе можливе, щоб залишитися живим. Але не зміг впоратися.

Тому важливо підтримувати артистів, висловлювати їм свою любов, але при цьому пам'ятати, що вони теж люди і мають свої проблеми, можуть бути втомленими та переживати внутрішні кризи.

Важливо не вибудовувати в голові образ "ідеального артиста", а просто насолоджуватися музикою та підтримувати усі їхні творчі починання.

Куди звертатися по допомогу, якщо є суїцидальні думки

В Україні працює цілодобова лінія із запобігання суїцидам та психологічної підтримки Lifeline Ukraine: за номером 7333.

Також у всій країні діє Національна гаряча лінія для дітей та молоді — 0 800 500 225. Вона працює у будні з 9:00 до 21:00 та у вихідні з 10:00 до 18:00.

Також у Києві працює цілодобовий телефон довіри: 080 050 12 12 (безплатно з мобільного).

Окрім того, діє гаряча лінія, спеціалісти якої допомагають українцям підтримати психічне здоров'я в умовах постійного стресу й емоційної напруги, спричинених війною: 0 800 100 102. Вона працює щодня з 10:00 до 20:00, дзвінки з України є безоплатними.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок