Літо — пора активного відпочинку та яскравих подорожей. Втім, навіть якщо цьогоріч ваші канікули видалися не надто насиченими, їх завжди можна урізноманітнити гарною книжкою.
Суспільне Культура розповідає про літературні новинки з літньою атмосферою: пліч-о-пліч з персонажами ви перенесетеся в наймальовничіші куточки світу — від українських Карпат до Риму та Провансу, а нонфікшн-видання допоможуть дізнатися більше про популярні (і не дуже) туристичні місця України.
"Приходь без дзвінка", Світлана Бєлоусова
Видавництво: "Лабораторія"
Улітку особливо гостро хочеться втекти від "залізної руки города" й бути ближче до природи: вдихнути свіжого гірського повітря, загубитися серед автентики таємничих Карпат.
"Приходь без дзвінка" Світлани Бєлоусової — якраз та книжка, яка подарує вам це відчуття, навіть якщо читаєте її у спекотному офісі. Це роман-мандрівка роздвоєним життям: одна його частина ховається серед гамірного мегаполіса, всіяного болісними спогадами, тоді як інша — серед карпатських маршрутів, які "пробуджують внутрішню силу і повертають голос".
Сюжет розгортається навколо дівчини Яни: виснажена від міської рутини, невдалих стосунків та психологічної травми, вона віднаходить власне місце сили у закарпатському містечку Рахів. Туди героїня втікає щоразу, коли відчуває, що моральний ресурс знову вичерпався. Під час однієї з поїздок у потязі вона знайомиться з колоритним дідусем Василем Васильовичем: слухаючи історію його життя, дівчина прив'язується до старенького, а також починає рефлексувати власний досвід. Книжка містить автобіографічні елементи.
"Існує справді багато різних хороших книг. Але мало книг, які наповнені любов'ю та теплотою з одного боку, і болем та мовчазним криком — з іншого", — описує "Приходь без дзвінка" книжкових оглядач @thedudewhoreads.
"Карпати. Коротка історія мандрів", Ірина Пустиннікова
Видавництво: "Локальна історія"
Якщо в попередній рекомендації вам буде замало атмосфери гір через фокус на особистих переживаннях героїв — зверніть увагу на цю книжку.
Перший проєкт "Локальної історії" у форматі видавництва запрошує читачів зануритися в подорож Карпатами сторічної давнини: випити "Нафтусі" в Трускавці, поїхати до Славська потягом "Нарти-дансинґ-бридж", потеревенити з гуцулами в Жабйому, підживитися на полонині Заросляк, а потім піднятися на Говерлу, пограти в теніс у Микуличині та потаборувати з пластунами поблизу Осмолоди.
"Хто забажає підлікувати нерви, то гріх оминути лічницю Тарнавського в Косові. Якщо пощастить, то перетнемося з Іваном Франком чи Михайлом Коцюбинським у Криворівні. Повертаючись додому, неодмінно прихопимо із собою ементалю з полонини Квасівський Менчул. Це історичний провідник Карпатами в усі пори року, який знадобиться і сучасним мандрівникам", — інтригує анотація.
За словами головного редактора "Локальної історії" Віталія Ляски, ця праця напрочуд гармонійно поєднує в собі легкість та ґрунтовність. Видання також оздоблене двома сотнями архівних світлин.
"Це той історичний нонфікшн, якого ми більше хочемо бачити на українському ринку", — наголошує він.
"Кнайпи Львова", Юрій Винничук
Видавництво "А-ба-ба-га-ла-ма-га"
Приємну втому після насиченого походу можна втамувати за філіжанкою міцної кави (у таку спеку — холодної). А найпопулярніший цей ароматний напій у Львові. Тож, продовжуючи мандрівку заходом України, ми зануримося в атмосферу старих галицьких кав'ярень, ресторанів та готелів.
Історія львівських кнайп, дбайливо загорнутих Юрієм Винничуком у легенди чи реальні факти, заворожує: тут народжувалися нові ідеї, вирішувалися важливі справи, виникали та розліталися найнеймовірніші плітки та сенсації.
"Місцеві завсідники — люди різного формату: політики, військові, учені, громадські діячі та різні батяри. Постійними дійовими особами є також письменники, драматурги, митці. Атмосфера львівських кнайп збуджує їхню уяву і надихає на подвиги — деколи творчі, а інколи й батярські", — йдеться в анотації.
Книжка приперчена тонким авторським гумором, тож залишить пікантний післясмак — ніби кава зі східними спеціями.
Вперше "Кнайпи Львова" вийшли у 2005 році — тепер же читачі можуть ознайомитися з доповненим виданням, що містить ілюстрації Марії Білінської.
"Луцьк. Тисяча років життя та історії", Олександр Котис
Видавництво: "Віхола"
Наступним напрямком для літніх мандрів можна обрати Волинь. Краєзнавець Олександр Котис 17 років вивчає історію Луцька — він поділився найцікавішим у цій книжці.
Автор описує ключові події, що трапилися з містом протягом століть, а також знайомить із персоналіями, які творили його сучасний ландшафт.
Це справжня друкована екскурсія: стартуючи в центрі Луцька, Котис проводить нас вуличками міста, вміло балансуючи поміж легендами й історичними фактами. Він вдихає життя в давні будівлі: не обмежується оповідями про величні храми та замки, а водночас розповідає, якими стежками гуляли місцеві монахи та якими свого часу були особливості політики, як вигравали битви і забудовували місто.
Прочитавши цю працю, ви дізнаєтеся, на якій будівлі залишила свій "автограф" сестра Лесі Українки, чому коронували ікону Луцької Богоматері, для чого виставляли сідло у вікнах монастиря, де у Луцьку шукати Нижній замок та багато іншого.
Олександр Котис — популяризатор історії, начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради. Автор книжок "Луцький модернізм", "Міжвоєнний розквіт Волині" та путівника "Луцьк".
Ця книжка започатковує нову серію "Віхоли", у якій видавництво висвітлюватиме історію українських міст.
"Катананхе", Софія Андрухович
Видавництво: "Комубук"
Новинка від Софії Андрухович — це химерна та затишна історія про звичайну київську сім'ю: подружжя Лесі та Олекси, а також їхню доньку-підлітку Таю та собаку Діну. Вони мешкають у багатоквартирній панельці на Оболоні, як і сама авторка.
На презентації роману в київському Театрі на Подолі авторка поділилася, що після початку повномасштабного вторгнення було відчуття, наче всі слова втратились, тож вона шукала, про що могла б писати зараз. Взятися за новий художній текст письменниці допомогло фантазування про найближче майбутнє.
Спочатку Софія Андрухович хотіла написати збірку легковажних оповідань, ніяк не пов'язаних із війною. Втім, за її словами, "війна так глибоко увійшла в усе навколо, що неможливо уникати натяків на неї". Саме тому історія розгортається в недалекому майбутньому — через декілька років після завершення війни.
З гумором, який має "понижувати пафос переживань", авторка переплітає буденну реальність Києва з античним міфом про АктеонаДавньогрецький міф про мисливця Актеона. Одного разу Актеон побачив Артеміду, що купалася з німфами. Розгнівана богиня обернула Актеона на оленя — і його розірвали власні пси.. Вона обережно торкається застиглих емоцій читачів, характерних для стану травми, водночас намагаючись не занадто їх розхитувати.
"Хотіла насмішити, обурити, зробити щось несподіване, щоб вивільнити ці застиглі почуття", — розповіла на презентації Софія Андрухович.
Вона також наголосила, що роман "пахне Києвом": водою Дніпра, вулицями, загазованістю, змішаною із зеленню і цвітом.
Ледь помітний символ столиці є і в назві новинки: катананхе — це назва маленької блакитної квітки, яка росте на київських квітниках, ще її кличуть "стрілою Купідона". Цікаво, що в Середньовіччі цю рослинку використовували в рецептах любовних трунків. Слово походить із грецької, де "катананхе" означає компульсивну дію.
Також це найреалістичніший текст письменниці, адже локації та персонажі змальовані зі справжнього життя. Втім, за словами Андрухович, навіть їй самій складно провести межу між дійсністю та вигадкою в "Катананхе".
"Це сталося влітку", Тесса Бейлі
Видавництво: "КСД"
Ця книжка ідеально підходить для розслабленого читання на пляжі, залитому призахідним сонцем.
"Це сталося влітку" — спекотна історія про світську левицю Пайпер із Лос-Анджелеса, яку відправили на "перевиховання" в маленьке приморське містечко. Місцеві жителі, що звикли до розміреного життя, не надто раді несподіваній гості та думають, що вона не протримається тут і тижня.
Аж раптом між гламурною красунею та похмурим рибалкою капітаном Бренданом зароджується пристрасть — і вимушене інтермецо Пайпер набирає нових обертів.
Друга частина дилогії, "На гачку", буде в продажі з 1 серпня.
"Один хороший рік" Пітер Мейл
Видавництво: "КСД"
Якщо село на березі Тихого океану видається вам занадто нудною локацією, вітаємо у Провансі — саме тут розгортаються події роману Пітера Мейла.
Головний герой Макс нещодавно втратив роботу в лондонській фінансовій компанії й переживає скруту на межі з банкрутством. Аж раптом він дізнається, що покійний дядько залишив йому в спадок виноградник у Провансі.
Макс вирушає у саме серце Франції, де насолоджується мальовничими краєвидами та смачною їжею, а також опановує новий бізнес. Виявляється, що вино з його винограду смакує жахливо — та ці хвилювання героя дедалі сильніше витісняються думками про чарівну власницю місцевого ресторанчика.
"Надзвичайно безтурботна історія... Життя у Провансі ще ніколи не смакувало так добре", — відгукнулося про роман видання Rocky Mountain News.
У 2006 році книжку екранізували: головні ролі у стрічці зіграли Рассел Кроу та Маріон Котіяр.
"Сьоме літо", Пейдж Тун
Видавництво: "КСД"
Назва книжки говорить за себе — це ще одна легка й романтична історія про літнє кохання. Втім, глибша, ніж може здатися на перший погляд.
Одного літа доля зводить Лів та Фінна: між ними зароджується курортний роман, який от-от завершиться, щойно чоловіку треба буде повертатися до рідного Лос-Анджелеса. Втім, закохані домовляються проводити разом кожен літній сезон — і сім років поспіль їм це вдається.
Але одного разу Лів знайомиться із загадковим Томом, який зачаровує її й ставить під загрозу ще одне літо разом із Фінном. Жінка опиняється в центрі любовного трикутника й мусить зробити непростий вибір.
"Поки бувай", Кейт Бромлі
Видавництво: "Книголав"
Влітку ромкомів забагато не буває — а цей ще й подумки перенесе вас у Рим. Це емоційна та запальна історія кохання з італійським вайбом та шаленою хімією між головними героями.
У центрі оповіді — Віолетта, яка мріє після випуску зі школи дизайну працювати у фешн-індустрії. Для цього дівчина бере участь у модному конкурсі, який може змінити все її життя на 180 градусів.
Уже в перший день у місті своєї мрії Віолетта потрапляє у конфуз: розливає каву на ноутбук сина своєї професорки. Якщо перше знайомство — вирішальне, то нашій героїні доведеться непросто, адже попереду ще ціле літо, яке доведеться провести з вороже налаштованим саркастичним парубком. Втім, як будуть розгортатися стосунки між ними — прочитаєте в романі Кейт Бромлі.
"Аромат щастя найсильніший під час дощу", Віржіні Ґрімальді
Видавництво: "ВСЛ"
Для меланхолійних вечорів під звуки літньої зливи — щемка історія про болісне розставання.
Після років шлюбного життя чоловік покинув Полін, і в цю мить її світ розколовся. Разом із маленьким сином вона повернулася до батьківського дому, щоб заглушити біль та пустку всередині їхньою турботою.
Жінка, пригнічена марними сподіваннями та тягарем спогадів, починає писати листи колишньому чоловікові: у них Полін згадує історію їхнього кохання та найважливіші миті разом.
"Вийшов такий собі дотепний і життєвий посібник із розставання, який змушує замислитися про важливе, заспокоює і підіймає настрій", — описала книжку оглядачка Руслана Бурлака.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]