У Києві хочуть встановити пам'ятник поету і дисиденту Василю Стусу

У Києві хочуть встановити пам'ятник поету і дисиденту Василю Стусу

Василь Стус український поет, перекладач і правозахисник
Василь Стус. Архівне фото

Меморіальну дошку та бюст поету і дисиденту Василю Стусу хочуть установити на будинку, де він жив у Києві, на вулиці Чорнобильській, 13-А. Спільнота "Солом'янські котики" влаштувала збір коштів.

Про це 3 червня повідомив у соцмережах народний депутат Роман Грищук.

Він зазначив, що у Києві немає повноцінного пам'ятника поету. Є кілька меморіальних дощок та камінь-згадка у сквері на "Житомирській".

"Маємо не тільки очищати спільний простір від насаджених російських ідолів, але й створювати свій український", — додає він.

Грищук також розповів, що ідея пам'ятника виникла ще рік назад. А також що її підтримали син шістдесятника Дмитро Стус, жителі будинку й Святошинська РДА.

Планують встановити меморіальну дошку та бюст письменника. Для цього треба зібрати 462 тисячі гривень.

Хто такий Василь Стус

Василь Стус — поет-шістдесятник, перекладач, літературознавець та літературний критик, правозахисник, член Української гельсінської групи.

Він був одним із найактивніших представників українського дисидентського руху. Брав участь в акції протесту в київському кінотеатрі "Україна" в 1965 році на прем'єрі стрічки "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова.

У 1991 році його посмертно нагородили премією імені Тараса Шевченка, а у 2005 році надали звання "Герой України".

У вересні 2023 року на сервісі Takflix з'явилася документальна драма "Ваш Василь".

Режисерами стрічки стали Світлана Рудюк і Олександра Авшарова, а композитором — Степан Бурбан (більше відомий за своїм сценічним ім'ям Паліндром), який поклав на музику поезію Стуса.

У фільмі з'являються син Василя Стуса Дмитро, його сестра Марія, Іван Драч, Левко Лук'яненко та Василь Овсієнко, який сидів зі Стусом в одній камері. А також використано вірші й листи поета, матеріали слідчих справ і архівні кадри.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок