Жижек пояснив, чому закликав надати ядерну зброю Україні та чому ненавидить Достоєвського

Жижек пояснив, чому закликав надати ядерну зброю Україні та чому ненавидить Достоєвського

Славой Жижек
Славой Жижек. Фото: Getty Images

Словенський філософ Славой Жижек прокоментував свій заклик надати Україні ядерну зброю тим, що це була провокація для західних інтелектуалів, але в свою чергу він не жартував на цей рахунок.

Про це Славой Жижек розповів в інтерв'ю BBC. Суспільне Культура зібрало головні тези з інтерв'ю.

  • Про заклик надати Україні ядерну зброю

15 березня 2024 року на You Tube своєму каналі британський журналіст Пірс Морган виклав інтерв'ю з Жижеком. У цьому інтерв'ю словенський філософ закликав надати Києву ядерну зброю (таймкод 7:40).

Після такої заяви філософ зазнав критики як від лівих, так і від правих, за надто радикальну позицію, що може призвести до ядерної війни.

"Ліві атакували мене навіть більше, ніж праві: "Ти з глузду з'їхав? Ти хочеш кінця світу?" Але це була провокація".

Жижек чітко розумів, небезпечність таких заяв для публіки. Проте підкреслив, що не жартував, коли закликав до цього.

"Хвилиночку, Путін уже дав Білорусі ядерну зброю, вона вже там є. Путіна приймають, і від нього очікують, що він діятиме певним божевільним чином. Він весь час погрожує ядерною зброєю і ставить умови. Чому ж Україну, — навіть ті держави, які її формально підтримують, — сприймають як не зовсім відповідальну? Знаєте, мовляв, не варто українцям довіряти, вони занадто націоналістичні, вони можуть зійти з розуму".
  • Про Майдан

Жижек вважає, що наратив, про те, що начебто "в Україні у владі керують нацисти" легко руйнується, оскільки до українського парламенту ультраправі не змогли потрапити через низьку електоральну підтримку.

Жижек вважає Майдан справжнім народним повстанням та радить переглянути документальний фільм Сергія Лозниці "Майдан".

"Це було одне з небагатьох справді народних повстань", — говорить він про Майдан.

  • Про успіх путінських наративів на Глобальному Півдні

Жижек вважає, що світова спільнота інтелектуалів немає єдиного бачення війни в Україні. Він додав, що наратив про провокації з боку НАТО на адресу Кремля почутий і сприйнятий на Глобальному Півдні.

Також Жижек розмірковує, що Росії вдалося отримати розуміння країн Латинської Америки, Африки та Азії, через те, що росіяни висвітлюють війну як протистояння з західним імперіалізмом.

"На жаль, зараз Путін успішний у представленні російсько-української війни як частини глобального повстання проти західного імперіалізму в більшості країн третього світу".

  • Про мир, який має бути прагматичним

Жижек вважає російські заяви про готовність до укладення миру прагматичними.

"Я вже втомився від пройдисвітів, які кажуть, що мир — це найвища цінність, що «Путін хоче миру в Україні». У певному цинічному сенсі — так, бо «мир» — це коли він [Путін] контролюватиме всю Україну", — говорить він, посилаючись на думки "лівих" інтелектуалів.

Жижек наголосив, що для окупантів бажання миру означає окупацію якомога більшої території: "ми це окупуємо, це наше, ми хочемо миру".

  • Про кенселінг російської культури та Достоєвського

Жижек висловив незадоволення, коли російську культуру бойкотують. Він стверджує, що саме через заклики відміни російської культури Путіна вважають послідовником цієї традиції та культури.

"Мені не подобається, коли деякі українці весь час повторюють: «Жодної російської культури, ми — частина Заходу». Даруйте, але таким чином ви дозволяєте Путіну видавати себе за послідовника гучних імен Гоголя, Толстого, Достоєвського і так далі. Я не хочу, щоб Путін був їхнім представником [...] Ви знаєте, що я, наприклад, завжди ненавидів Достоєвського? Я повинен вам сказати. Мені більше подобається Толстой. Я вважаю, що Достоєвський був першим, хто офіційно відкинув, ніби Росія поневолена Європою, але щоразу, коли Європі загрожує небезпека, Росія повинна жертвувати собою, щоб Європу врятувати від Наполеона, від Гітлера і так далі. Що стосується Наполеона, то вважаю, що Європі була б набагато краще, якби не було світових війн, якби Наполеон таки переміг", — зазначив він.

  • Про російське суспільство і колективну відповідальність

Жижек називає нинішній політичний і ідеологічний стан справ в Росії неофашизмом.

"Те, наскільки це [неофашизм] ґрунтується на російській традиції — це законна дискусія, я її припускаю. Але, попри це, як би наївно це не звучало, ми дійсно повинні вважати, що більшість росіян підтримують Путіна, бо [ця] більшість перебуває під терором. Їх тероризують".

Водночас він вважає російське суспільство відповідальним, за те що твориться в їх державі. Він наводить приклад, що "Гітлер став втрачати підтримку лише тоді, коли почав програвати війну".

  • Про біженців

Жижек висловлює занепокоєння сприйняття України крізь призму багатих біженців в Європі.

"В моєму місті Любляні є багато українських біженців. Але очевидно, що вони з олігархічних кіл. Багато з них мають Tesla — я бачив Tesla в українців. І, знаєте, це не справляє гарного враження. Наче багатії виїжджають, а бідні мають там [в Україні] воювати", — говорить філософ.

  • Про український спротив

Філософ вважає, що це може запам'ятатися та змінити образ українця у свідомості європейців.

Попри це, Жижек захоплюється українським стоїцизмом. Та вважає український спротив важливим для пам'яті.

"Навіть якщо справи, боронь Боже, підуть погано для України, погодьтеся, що це залишиться в нашій пам'яті як великий, неймовірний акт спротиву", — зауважує він.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок