У Києві з будівлі дитсадка рятують мозаїки за мотивами казок: що з ними планують робити

У Києві з будівлі дитсадка рятують мозаїки за мотивами казок: що з ними планують робити

Ексклюзивно
У Києві з будівлі дитсадка рятують мозаїки за мотивами казок: що з ними планують робити
Мозаїка Івасик-Телесик. Фото: Facebook/Anastasia Leliuk

У Києві під час реконструкції дитячого садка на проспекті Любомира Гузара мисткиня-монументалістка Анастасія Лелюк разом із Дмитром Шуховим, Тарасом Лелюком, Клеменсом Пулом, Владиславом Власюком та Поліною Піскурьоватою демонтувала дві модерністичні мозаїки, що не мали охоронного статусу.

Про це Анастасія Лелюк розповіла у коментарі Суспільне Культура.

Будівля була оздоблена мозаїкою приблизно 2 на 2 метри за мотивами українських дитячих казок: Івасик-Телесик, який летить на лебеді, та Лисичка-сестричка, яка обідає з Журавлем. Достеменно невідомо, хто і коли створив мозаїки. Їх зробили за допомогою прямого набору різної за якістю керамічної плитки та кольорового скла на фасаді будівлі. Шухов зазначав, що мозаїку виклали без сітки на клейований розчин на цеглу, тому її демонтаж можливий лише малими елементами й композиція потребуватиме відновлення.

Волонтери демонтували мозаїки за мотивами казок, щоб врятувати їх
Мозаїка, яку волонтери демонтували з дитсадка. Фото: Facebook/Anastasia Leliuk

На думку Лелюк, у затвердженому плані об'єкта, схоже, не було вказано збереження мозаїк. Адже на місці однієї з мозаїк уже прорізали вікно, коли волонтери почали знімати її.

Про роботи, що могли зашкодити мозаїці, за кілька днів до проведення Дмитро Шухов дізнався від будівельників, які були зацікавлені в збереженні мозаїк. Він розповів про це Анастасії, котра зібрала волонтерів і вирішила рятувати мозаїки.

Волонтери демонтували мозаїку з дитсадка, щоб врятувати її
Демонтаж мозаїк. Фото: Facebook/Anastasia Leliuk

Демонтаж відбувався три дні, його узгодили з планами будівельників.

"Я попросила свого брата про допомогу й 1 лютого ми терміново почали знімати одну з двох мозаїк. Протягом тижня ми вже вчотирьох (з братом, Клеменсом та Дмитром) зняли першу та завершили знімати другу мозаїку", — зазначила Лелюк.

Наразі мисткиня планує вивезти фрагменти другої мозаїки. Вона розповіла, що техніка знімання мозаїк — дуже дорога та складна, в її команди було обмаль часу, щоб зняти дві роботи, тож вони це робили нагально та без спеціального обладнання.

Мисткиня зазначила, що художня цінність цих мозаїк поступається іншим через розмір та техніку виконання. Вона додала, що бажає, аби випадків збереження таких мозаїк ставало більше, ніж випадків їхнього знищення. Лелюк згадала ситуацію, коли влітку 2023-го знищили мозаїку в колишньому павільйоні протипожежної безпеки на ВДНГ. Тоді керівництво ВДНГ пообіцяло відновити мозаїку, але досі цього не зробило. Мисткиня вважає, що кейс зі збереженням двох мозаїк із дитсадка може стати приводом для дискусії про збереження монументальних творів мистецтва.

Волонтери демонтують мозаїку з дитсадка у Києві
Процес демонтажу мозаїки. Фото: Facebook/Anastasia Leliuk

Анастасія Лелюк планує провести воркшопи з реставрації пам'яток монументального мистецтва. Наразі веде комунікацію з різними установами для підтримки реставрації цих двох мозаїк. Вона додала, що для зберігання та реставрації потрібно доволі просторе приміщення, орендувати яке вона не в змозі.

"Тому я думаю, що найкраще рішення — це почати реставрацію, коли стане тепло. Бо зараз я домовляюсь з деякими культурними просторами/закладами, які б могли допомогти з матеріалами та місцем для розміщення відреставрованих творів", — сказала мисткиня.

Анастасія Лелюк раніше вже брала участь у порятунку монументальних творів, а саме: у відновленні фонтану "Зорі та сузір'я" митців Ади Рибачук та Володимира Мельниченка, внутрішнього оздоблення автовокзалу на Деміївській.

Автор: Олег Челяк

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок