Секс, наркотики, рок-н-рол та один нюанс: що відкриває та приховує фільм "Прісцилла" Софії Копполи (рецензія)

Секс, наркотики, рок-н-рол та один нюанс: що відкриває та приховує фільм "Прісцилла" Софії Копполи (рецензія)

Секс, наркотики, рок-н-рол та один нюанс: що відкриває та приховує фільм "Прісцилла" Софії Копполи (рецензія)
Ким була Прісцилла Преслі?. Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

11 січня в український прокат вийшла стрічка "Прісцилла" режисерки Софії Копполи.

У центрі сюжету — дружина короля рок-н-ролу Елвіса Преслі Прісцилла та історія її стосунків із чоловіком, від моменту їх першої зустрічі й до рішення про розлучення.

Прем'єра фільму відбулася на Венеційському міжнародному кінофестивалі у 2023 році, де виконавиця головної ролі Кейлі Спені отримала "Кубок Вольпі" у категорії "Найкраща жіноча роль".

У цій рецензії журналістка Суспільне Культура Альона Шилова розповідає, де Копполі вдалося вхопити настрій трагічної юності Прісцилли, а де наратив фільму замовчує важливі факти.

У тексті присутні спойлери до фільму.

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

Байопік Фільм, що розповідає про долю знаменитої або відомої особистості.— значно складніший піджанр кіно, ніж може здатися на перший погляд. Перед сценаристом та режисером постає задача втиснути (часто немалу) кількість років життя однієї видатної постаті у двогодинний хронометраж, і водночас достовірно передати характер обраного героя/героїні, з урахуванням усіх нюансів, важливих моментів біографії та перепитій життя. Попри те, що варіантів підступитися до таких сюжетів існує безліч, більшість байопіків, за своїм наратив, діляться на два типи.

Перший — коли сценарист обирає пройти прямим шляхом від "А" до "Я", розповідаючи про дитинство, юність та більш зрілі роки життя обраної знаменитості (наприклад, такі фільми як "Переступити межу", "Едді Орел", "Фріда").

Другий варіант — сфокусувати сюжет фільму на важливій події у житті головного героя/героїні, або ж певному відрізку часу, який дасть широке розуміння особистості (такі фільми як "Лінкольн", "Король говорить", "Піаніст").

"Прісцилла" більше вписується у другу категорію. Сюжет охоплює близько 14 років життя дівчини — від моменту її знайомства з Елвісом Преслі і до етапу розлучення. За цей відрізок глядач має зрозуміти, ким же саме була Прісцилла Преслі, яка так довго жила у тіні свого чоловіка та чия історія нарешті набула широкого розголосу.

Чи вдалося Софії Копполі це зробити? Відповідь не є такою однозначною.

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

"Прісцилла" — вкрай цікавий випадок у розміщенні акцентів в історії. Фактично, усе, що можна назвати сильними сторонами стрічки, водночас можна розкритикувати та повернути як критичний аргумент проти самого ж фільму.

Наприклад, найочевидніший та найгостріший факт сюжету — різниця у віці героїв. Елвіс та Прісцилла познайомилися, коли дівчині було лише 14, натомість Елвіс вже був дорослим 24-річним чоловіком та відомим музикантом. Коппола не соромиться демонстрації цього біографічного факту та чесно відображає його у взаємодії героїв та їх діалогах: під час першої зустрічі на вечірці в будинку Елвіса Прісцилла чесно говорить, що вона лише у 9 класі, на що Елвіс здивовано пирхає, та каже, що вона лише дитина. Але чи це його зупинило? З моменту першої ж зустрічі між героями починають розгортатися романтичні стосунки.

Коппола вдало передає закоханість головної героїні та її одержимість відомим співаком, чиєю фанаткою вона є. Їй лише 14, вона ще юна дівчина, яка майже нічого не знає про життя. Але раптом нею зацікавився відомий, молодий, гарний співак, за яким впадають мільйони жінок. Ця динаміка і цей конфлікт стають провідними у стосунках Елвіса та Прісцилли.

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

Герої продовжують спілкуватися через телефон. Батьки Прісцилли проти цих контактів, але ж дівчина мріє лише про Елвіса.

І от Елвіс починає запрошувати Прісциллу на вихідні до себе. Після довгих суперечок з батьками, дівчині все-таки вдається отримати дозвіл, щоб провести час у ГрейслендіМаєток у Мемфісі, США де мешкав Елвіс.. Цей момент також є біографічним. Але у фільмі на рівні сюжету (та відчуттів самої героїні) бракує реакції батьків на вчинок. Та й надалі вони з'являються у фільмі лише опосередковано: коротка розмова телефоном, поява на весіллі, а згодом взагалі зникають. Озираючись на своє життя у дорослому віці, Прісцилла не звинувачує батьків за їхню слабкість, однак фільм також не запитує про те, чи відчували вони відповідальність за ці стосунки, особливо враховуючи їхню трагічність.

З кожною сценою Прісцилли у Грейсленді стає зрозуміло, що цей маєток перетворюється на "золоту клітку", а життя дівчини поруч з Елвісом стає "тихим спогляданням". Король рок-н-ролу не дозволяє дівчині мати роботу, адже вона має бути коло телефону та чатувати, коли він подзвонить. Прісцилла не має подруг. І хоча (за сприяння її батьків та самого Елвіса) вона й вчиться у місцевій школі для дівчат, дівчина уникає контактів з однолітками. Коли Елвіс хоче бути з нею — вони тижнями можуть лежати у темній кімнаті. Коли Елвіс не хоче бути з нею — Прісцилла отримує у свій бік маніпулятивну поведінку та звинувачення.

Увесь час Прісцилла споглядає, як її особисте життя проходить повз. І Софія Коппола майстерно вхоплює цю дівочу меланхолію, огорнувши її у шовкові рожеві кольори та закривши у холодних стінах будинку Елвіса.

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

Але цим образом "пташки" характер Прісцилли обмежується. Вона є доволі м'якою та піддатливою дівчиною, ніколи не вступає у конфронтації з Елвісом, не відстоює свої кордони і не проявляє бунтівної поведінки. Вона існує тільки для того, щоб доповнювати картинку світу свого чоловіка, адже якщо перестане бути зручною — її можуть замінити. Ця думка у фільмі повторюється від сцени до сцени, від самого початку стосунків і до розриву. У Прісцилли немає нічого, окрім Елвіса. Жодних інтересів та фантазій про можливе інше життя чи бажання отримати щось інше.

Сценарій стрічки базується на автобіографії Прісцилли "Елвіс і я"; усі сцени з вживанням наркотиків, насильством, маніпуляціями, контролем за зовнішністю та усім дотичним справді були написані в мемуарах дружини Елвіса. Це важливі елементи для розуміння того, що саме Прісцилла переживала у стосунках з Елвісом та як вона намагалася вийти з них.

Але сценарій упускає інші моменти її біографії. Наприклад, на останніх роках свого шлюбу з Елвісом Прісцилла зраджувала йому з гуру бойових мистецтв Майком Стоуном. Згадка цього епізоду у фільмі не могла і б зрівнятися з тими зрадами Елвіса, які у фільмі були присутні з самого початку стосунків між героями. Але це могло б додати ще одну рису до образу Прісцилли — глибину, дорослішання, самостійність та прагнення слідувати своїм бажанням. Важливо додати про сексуальні стосунки між Елвісом та Прісциллою, а також обмеження у насолоді. Елвіс відмовляв Прісциллі у сексі до шлюбу, бо хотів, щоб вона була "чистою", а також не торкався її після народження дитини, адже вважав, що вона є лише матір'ю.

Фільм вдало передає портрет цих аб'юзивних і нездорових стосунків. Момент, у якому Прісцилла наносить макіяж, як тільки у неї починаються пологи, щоб поїхати до лікарні у презентабельному вигляді, напевно, один із найпотужніших у фільмі. Він показує, наскільки глибоко тиск Елвіса та вимога відповідати його уявленням про красу, жіночність та шлюб викорінилася у дівчині (і так, цей епізод, на жаль, також є біографічним).

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

Лише після того, як у 28-річної Прісцилли заявляються власні гоббі та інтереси (було б значно цікавіше побачити, як же саме вона до них прийшла, адже ще у минулій сцені вона була все тією ж заручницею Грейсленду) і вона присвячує себе доньці, Прісцилла вирішує розлучитися з Елвісом, і це рішення, вочевидь, приймається мовчки, десь всередині себе. Коли вона приходить до Елвіса, той намагається схилити її до сексу і навіть відкрито домагається, саме після цього епізоду Прісцилла оголошує, що йде від нього.

Через цю хронологію складається враження, що останньою краплею для Прісцилли стає саме спроба зґвалтування, а не роки дистанції та відчуженості у шлюбі. Вже у наступній сцені дівчина збирає речі та покидає маєток. У цій емоційній сцені бракує тиші, в якій час і простір було би надано самій Прісциллі та її внутрішньому світу, який вибухнув.

Цікава деталь — разом з художницею з костюмів Софія Коппола спеціально зробила так, щоб на початку стосунків Прісцилла носила сукні та спідниці, але покидала Елвіса саме одягнена у штани, що символізували її емансипацію.

Роман з 14-річною дівчиною та насильство: рецензія на фільм "Прісцилла"
Фото: кадр з фільму "Прісцилла"/ Stage 6 Films

Візуальне оформлення та стилістика це одна з ключових сильних сторін "Прісцилли", попри стислий бюджет, фільм наповнений естетичними кадрами та красивими костюмами. Коппола підбирає гарне музикальне обрамлення для історії (хоч і без пісень Елвіса, які їй заборонили використовувати, але у цьому випадку це, мабуть, на краще). Виділяються й сильна гра акторів — Кейлі Спейні до невпізнаваності перевтілилася як у 28-річну Прісциллу, так і в 40-річну героїню. Джейкоб Елорді перевтілюється в Елвіса до самих кісток (вибач, Остін Батлер) і разом зі Спейні вони створюють прекрасний тандем та мають хімію, у яку неможливо не повірити.

Але хто така Прісцилла? Лише дружина Елвіса Преслі, загнана у "золоту клітку"? Як і на початку, так і у фіналі залишається питання: ким насправді була ця непересічна героїня? І чи могла вона бути кимось іншим?

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок