Гумор не має спричинити додаткової ретравматизації: КЖЕ оприлюднила висновок щодо номера про переселенку зі Скадовська

Гумор не має спричинити додаткової ретравматизації: КЖЕ оприлюднила висновок щодо номера про переселенку зі Скадовська

Гумор не має спричинити додаткової ретравматизації: КЖЕ оприлюднила висновок щодо номера про переселенку зі Скадовська
. Скриншот із відео

Комісія з журналістської етики відреагувала на поширення загальнонаціональним телеканалом "1+1"жартів, які дискримінують групи людей та закріплюють хибні стереотипи.

Відповідну заяву опублікувала пресслужба КЖЕ 5 січня.

У своїй заяві Комісія наголошує, що "лінія між гумором і висміюванням певного явища з одного боку, та дискримінацією і мовою ворожнечі з іншого боку є дуже тонкою".

КЖЕ зауважує, що медіа вільні у свободі вибору тематики для жартів, але необхідно ретельніше працювати з досвідами аудиторії, оскільки гумор не має спричинити додаткової ретравматизації тих, хто може себе впізнати на сцені.

"Гумор також не має сприяти вкоріненню певних, часто хибних, стереотипів щодо представників певних груп та таврувати їх меншовартісними", — додають у Комісії.

Разом з тим схвально оцінили рішення телеканалу видалити номер з YouTube, однак відео досі залишається у відкритому доступі.

Скаргу до КЖЕ про номер з програми "Новорічний вечірній квартал" щодо спроб російськомовної жінки з окупованого Скадовська говорити українською подала головна редакторка онлайн-видання Кавун.City Євгенія Вірлич.

Вона зауважила, що випуск містить "пряму і відверту дискримінацію мешканців південної та східної України за ознакою мови, а також дискримінацію жінок".

Комісія висунула свої рекомендації, зокрема:

  • розробити та впровадити системні заходи для створення недискримінаційного контенту в телешоу,
  • передбачити щорічне проходження працівниками тренінгів з недискримінації та гендерної рівності, а також регулярно здійснювати систематичний огляд та звітність щодо їх виконання,
  • розробити та впровадити політики рівності і недискримінації в контенті та редакції.

У чому суть номера та яка реакція суспільства

Епізод програми "Новорічний вечірній квартал" вийшов 31 грудня: у шоу переселенка пояснює, що вона "сіСькадовська", тому досі "разговорювала на росіянському язику", українську "вирчала" у школі, але "позаблювала" всі слова. Крім того, автори номера помилилися з географічним розташуванням міста — Схід, а не Південь.

На номер відреагував також міський голова Скадовська Олександр Яковлєв. Він опублікував відеозвернення до "Кварталу 95" і закликав їх перепросити й нагадав, що місто досі в окупації. Також він запропонував долучитись до флешмобу "Скадовськ говорить українською".

Пізніше у Культурному кластері "Краків" скасували виставу з акторкою "Кварталу 95" та театру "Чорний квадрат" Іриною Гатун, яка брала участь у номері — там пояснили це "моральними аспектами".

Гатун у своїх сториз в Instagram попросила вибачення в тих, кого образили такі жарти.

Разом з тим, її та коміка Юрія Великого внесли на сайт бази "Миротворець" за "участь у гуманітарній агресії проти України".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок