Польський Мінкульт переглянув своє рішення щодо Бієнале, тепер країну представлятимуть українські художники

Польський Мінкульт переглянув своє рішення щодо Бієнале, тепер країну представлятимуть українські художники

Польський Мінкульт переглянув своє рішення щодо Бієнале, тепер країну представлятимуть українські художники
Відкрита група (Юрій Білей, Павло Ковач та Антон Варга). 2022. караоке, відео17''7''. Фото зроблене у галереї Лабіринт, Люблін, Польща. Галерея "Лабіринт"

У Міністерстві культури та національної спадщини Польщі переглянули своє рішення щодо обраного проєкту для 60 Міжнародної мистецької бієнале у Венеції та обрав резервний проєкт — роботу української "Відкритої Групи" (учасники: Антон Варга, Юрій Білей та Павло Ковач мол.).

Таке рішення з'явилося на сайті відомства, повідомляє мистецьке видання SZUM. Цю інформацію також підтвердили Суспільне Культура українські художники.

У Міністерстві говорять, що рішення прийняте з огляду на "думки та голоси культурних кіл".

Обраний раніше проєкт — "Польські вправи про трагедію світу. Між Німеччиною та Росією" художника Ігнація Тшечоса та кураторів Пьотра Бернатовича та Даріуша Карловича — мав розкрити польську трагедію 20 століття. Однак, у польському мистецькому середовищі проєкт викликав критику.

Як пише Vogue Polska звинувачення стосувалися образу Польщі, який поставала у проєкті як "однорідна та монолітна країна, зосереджена на власній жертовності, що не відоповідає стану сучасного суспільства Польщі". Також проєкт було названо популістським.

Відповідно до регламенту було обрано резервний проект виставки — ним був проєкт польської кураторки Марти Чиж та українського мистецького колективу "Відкрита Група".

Проєкт "Повторюйте за мною" стане продовженням існуючої відеоінсталяції, яку митці створили у 2022 році. Роботу вже було показано у Польщі у галереї "Лабіринт" (Люблін) на 10-й ювілей групи. В Україні роботу можна побачити до 10 березня 2024 року у львівському Jam Factory.

Перша частина проєкту "Повторюйте за мною" була створена за участі переселенців, які тимчасово проживають у Львові: Алли, Антоніни, Бориса, Катерини, Ірини, Олени, Світлани та Юрія.

"У роботі «Повторюйте за мною» ми бачимо біженців зі сходу України, які, рятуючись від загрози війни, знайшли притулок у тимчасовому таборі у Львові. Вони діляться своїм досвідом звуків війни. Відтворюючи звуки різної зброї, вони створюють своєрідний караоке-інструктаж. Представляючи прості звукові послідовності, інструкція все одно не може передати досвід перебування в зоні бойових дій, досвід, який був джерелом цих знань. Ця майстерність говорить про нову реальність, в якій зараз живуть українці та українки", — описують першу частину роботи художники.

Відкрита Група була створена в серпні 2012 у Львові. Її заснували Антон Варга, Юрій Білей, Олег Перковський, Станіслав Туріна, Павло Ковач мол, Євген Самборський. Наразі учасниками колективу є твоє митців: Антон Варга, Юрій Білей, Павло Ковач мол. Павло Ковач також є військовим Збройних сил України.

Раніше Відкрита Група вже брала участь у Бієнале і у межах національних виставок, а також у паралельній програмі. Відкрита Група також була кураторами Національного павільйону України на Венеційській бієнале у 2019 році. Тоді вони представляли проєкт "Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні".

Раніше Суспільне Культура також писало, що Юрій Білей отримав Премію Войтека Фалецького, яку цьогоріч провели у співпраці з Музеєм фотографії в Кракові. Цією премією відзначають найкращі мистецькі проєкти за "новий спосіб мислення".

Нагадаємо, Україна на Венеційській бієнале буде представлена проєктом "Плетіння сіток" за кураторством ГО "Українська фотографія" (куратори — Вікторія Бавикіна та Максим Горбацький) та за участі художників Каті Бучацької, Лії Достлєвої та Андрія Достлєва, Андрія Ревковського та Даніїла Рачинського. Архітектуру розробляв Олександр Бурлака. Метафора проєкту — плетіння маскувальної сітки як спільної дії, що допомагає емансипації кожного її учасника.

Куратором та художнім керівником 60-ї Венеційської бієнале став Адріано Педроса. Він обрав тему "Іноземці скрізь" та у виставці планує зосередиться на тих, хто перебуває на маргінесі, а саме вигнанцях, емігрантах та аутсайдерах.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок