Підземні лондонські тунелі 1940-х будуть доступні для туристів. Там була база спецоперацій Великої Британії

Підземні лондонські тунелі 1940-х будуть доступні для туристів. Там була база спецоперацій Великої Британії

Підземні лондонські тунелі 1940-х будуть доступні для туристів. Там була база спецоперацій Великої Британії
Вид на будівлю британського парламенту, Лондон, 14 жовтня 2021 р., фото: AP

Упродовж кількох років реконструюють і відкриють для всіх охочих лондонські тунелі. Їх спорудили у 1940-х, тунелі виконували важливу функцію під час Другої світової та Холодної війни.

Про це повідомляють CNN і Bloomberg.

Лабіринт тунелів простягається на 8 тисяч квадратних метрів, він розташований просто під центром Лондона, приблизно на 40 м глибше за станцію метро "Ченсері лейн".

Тунелями зайнявся австралієць Ангус Мюррей, екскерівник компанії з управління активами Macquarie Group Ltd. Він викупив підземні ходи у колишньої британської державної телекомунікаційної монополії та вже має план реконструкції, щоби перетворити тунелі на туристичний об'єкт.

"Історія тунелів, їхній масштаб і розташування між лондонським Голборном та історичною Сквер-Майл можуть перетворити ці тунелі на одне із найпопулярніших туристичних місць Лондона", — сказав Мюррей.
Підземні тунелі в Лондоні, 1952 рік
Підземні тунелі в Лондоні, 1952 рік. BT Media Image Library/Getty Images

Новий власник планує встановити у циліндричних приміщеннях великі екрани, щоби створити ефект занурення. Він сподівається укласти угоди з виробником фільмів про Гаррі Поттера Warner Bros. Discovery, а також із компанією Amazon.com Inc., яка зараз володіє правами на фільми про Джеймса Бонда. Водночас Мюррей хоче зберегти в тунелях найглибший бар Великої Британії.

Загалом план реконструкції обійдеться у 269 мільйонів доларів, а відкриється туристичний об'єкт не раніше 2027 року.

Історія таємних тунелів Лондона

Їх будували в 1941–1942 роках як укриття від бомб для лондонців під час Другої світової війни. Але так і не використовували за призначенням.

До 1944 року підземними ходами користувалося Міжвідомче дослідницьке бюро, пізніше — британське Управління спеціальних операцій. Там була база шпигунської організації, яку називають "Таємною армією Черчилля". Тут зберігали 400 тонн секретних документів. Організація діяла по всій охопленій Другою світовою війною Європі, а потім стала частиною зовнішньої розвідки Великобританії.

Лондонські тунелі згодом розширили, і вони почали слугувати для телефонної станції Kingsway. Тут проходила пряма телефонна лінія, яка з’єднувала президентів США та СРСР під час Холодної війни. Пізніше тунелі передали Головному поштовому відомству Великої Британії, яке потім реорганізувалось у британську державну телефонну компанію (BT, Britain’s state-operated phone company). У 1990-х тунелі були визнані застарілими. Близько 15 років тому BT виставила тунелі на продаж.

Саме ці підземні ходи надихнули на створення книг і фільмів про Джеймса Бонда.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок