Літературу можна не тільки читати, а ще й слухати. У цьому переконані українські музичні виконавці. Вони переосмислили творчість українських письменників і створили пісні на їхні тексти.
Суспільне Культура підготувало добірку сучасних треків, у яких ви можете почути класику нашої літератури.
Гурт Das Wortspiel і "Битва" Ольги Кобилянської
Das Wortspiel — український дует, який заснували у 2023 році вокалістка Мар’яна Головко та продюсер і композитор Максим Смоголь. У дебютному альбомі вони випустили пісню Battle, створену на основі новели "Битва" Ольги Кобилянської. Цей твір розповідає про вирубку лісів у Карпатах, яку письменниця бачила на власні очі. Цієї новели немає в шкільній програмі, тож Мар’яна Головко дізналася про неї на початку повномасштабного вторгнення, коли начитувала цей текст для мистецької події у Берліні. Максим Смоголь, який працював над музичною частиною, звертає увагу на схожість між подіями у творі й тим, що відбувається зараз в Україні.
Пісня на слова з новели Кобилянської вийшла 17 березня 2023 року. Вона створена у жанрі спокенвордХудожньо начитаний текст.
Мар'яна Клочко та "О, панно Інно" Павла Тичини
Мар’яна Клочко — композиторка, вокалістка та продюсерка зі Львова. Вона працювала над саундтреком для фільму "Стоп-Земля" Катерини Горностай, у якому розповідається про життя київських 11-класників. Композиторка працює з експериментальною, поп-, клубною, постапокаліптичною фолкмузикою та в напрямі ембієнт.
Пісня на вірш Павла Тичини "О, панно Інно…" з’явилась у 2017 році. Вона була створена як саундтрек для фільму "Стрімголов" Марини Степанської у співпраці з композитором Микитою Моісеєвим. "Стрімголов" — це психологічна драма, яка розповідає про зустріч двох молодих людей: Антона та Каті. Хлопець повернувся до Києва після навчання у Швейцарії та лікування алкогольної залежності в диспансері. Катя шукає кращого життя і разом з хлопцем збирається летіти до Німеччини. Їхня зустріч змінює світогляд обох і спонукає по-новому поглянути на власні життя.
Ragapop і "Гордості родять тирана" та "Сяся" Івана Франка
Ragapop — індіпроєкт Руслани Хазіпової, Ганни Нікітіної (учасниць Dakh Daughters) і музиканта Антона Очеретяного. У травні 2020 року вони випустили свій перший трек "Гордості". Словами став уривок з трагедії Софокла "Цар Едіп", яку переклав Іван Франко. Руслана Хазіпова та Ганна Нікітіна начитують текст уривка речитативом.
Ще одна пісня Ragapop з дебютного альбому — "Сяся" — створена на основі однойменної поеми Франка. У ній йдеться про важку долю повії Сясі. Твір був написаний у 1882 році, але Франко ще повертався до нього пізніше, аби доповнити психологічні характеристики персонажів.
Dakh Daughters та "О, панно Інно…" Павла Тичини
Dakh Daughters — український гурт, створений у 2012 році й пов’язаний з київським театром "ДАХ". Спочатку всі сім учасниць гурту були акторками, а потім створили музичний гурт. У квітні 2019 року вони випустили свій другий альбом Air, що складається із семи пісень. Одна з них — O, panno Inno! — створена на вірш Павла Тичини.
Яніна Хазіпова, вокалістка гурту, зазначала, що текст взяли не весь, аби зберегти "повітряний стан" у пісні. Співати саме так — ніжно і легко — порадив гурту їхній продюсер Влад Троїцький.
До речі, нещодавно театр "Дах" презентував виставу "Тичина: Феномен доби" і актори зізнались, що вірші Тичини як найкраще лягають на музику.
ROXOLANA та "Молитва" Юрія Іздрика
У вересні 2021 року українська попспівачка ROXOLANA презентувала трек "Говори". Вона створила його на основі вірша "Молитва" сучасного українського письменника Юрія Іздрика.
Ця пісня стала частиною артпроєкту Ukraine is, який започаткувала співачка. Він був покликаний поєднати сучасну музику та вірші видатних українських поетів.
У межах цього проєкту ROXOLANA записала ще чотири пісні на вірші українських поетів та поеток:
- Ліни Костенко;
- Івана Франка;
- Лесі Українки;
- Михайля Семенка.
"Мертвий Півень" та "О, панно Інно…" Павла Тичини
"Мертвий Півень" — рок-гурт, що з’явився у 1989 році у Львові. Його створили Любко Футорський, Місько Барбара, Роман Чайка та Роман Рось. Гурт проіснував 30 років і розпався у 2011-му. За цей час його склад змінювався 20 разів. "Мертвий Півень" мав характерну рису: гурт випускав пісні на вірші українських поетів.
Усього музиканти створили 13 альбомів. Останнім став "Радіо Афродита", названий на честь радіостанції ОУН, що існувала в часи Другої світової війни. До цього альбому й увійшла пісня (як не дивно!) "Панно Інно" на вірш Павла Тичини.
"Гич Оркестр" та "Любіть Україну" Володимира Сосюри
"Гич Оркестр" — львівський гурт, який складається з восьми учасників. Вони заснували його у 2011 році. Переважно пишуть музику в жанрі етно-, інді- та артрок. "Гич Оркестр", як і "Мертвий Півень", відзначилися піснями, створеними на основі української поезії. Одна з них — Liubit' Ukrajinu. Її слова взяті з вірша Володимира Сосюри "Любіть Україну". Цей трек побачив світ у червні 2015 року.
NAZVA та "Гора" Івана Драча
NAZVA — ще один львівський гурт. Його створили Павло Гоц та Ярослав Яровенко у 2019 році. Хлопці визначають жанр, у якому працюють, як альтернативний етноартгаус.
У листопаді 2022 року гурт записав трек "Тіні забутих предків". Його слова були взяті з творчості українського письменника Івана Драча. Він у 1997 році написав документальну драму "Гора". У ній за допомогою листів, спогадів, віршів, доносів та розпоряджень описується похорон Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі. Рядки, що звучать у пісні NAZVA, взяті з "Виклику" — вступу до цієї драми.
"Крихітка" та "Може бути, що мене не буде…" Миколи Вінграновського
Гурт "Крихітка" з’явився у 2007 році після розпаду попереднього колективу "Крихітка Цахес". Він припинив своє існування через смерть гітариста. Зараз "Крихітка" складається з чотирьох учасників. Вони пишуть музику в жанрі інді-попрок.
У 2015 році вони взяли паузу, але повернулися на сцену через п'ять років з новим треком. Ще у 2013 році гурт випустив пісню "Може бути", для якої вони поклали на музику вірш Миколи Вінграновського.
Мар'яна Садовська та Сергій Жадан
Мар’яна Садовська — співачка, композиторка та актриса. Вона народилась у Львові, але зараз живе в США. Пісні, які виконує Садовська, вона збирає у фольклорних експедиціях. Наприклад, в альбомі Songs I Learned in Ukraine ("Пісні, яких я навчилася в Україні"), що вийшов у США 2002 року, зібрані музичні твори з народної української творчості. Але Садовська виконує не тільки фольклор.
Одна з її пісень — "Звідки ти, чорна валко" — це вірш сучасного українського письменника Сергія Жадана. Написаний у 2014 році, він розповідає про людей, що покидають рідне місто, до якого прийшла війна.
Текст уперше опубліковано 31 серпня 2023.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]