Вікна для України: про польський павільйон на Лондонській бієнале дизайну 2023, що допомагає у відбудові

Вікна для України: про польський павільйон на Лондонській бієнале дизайну 2023, що допомагає у відбудові

Вікна для України: про польський павільйон на Лондонській бієнале дизайну 2023, що допомагає у відбудові
. Фото: Polish Cultural Institute

Архітектор та співкуратор виставки вікон на Лондонській бієнале Петро Владіміров розповів Суспільне Культура про те, яким буде павільйон, про експонати, проєкт "Вікно" та як жителі Лондона можуть допомогти українцям.

З 1 по 25 червня у Сомерсет-хаусі пройде Лондонська бієнале дизайну під назвою "Глобальна гра: Переосмислення колаборацій" (The Global Game: Remapping Collaborations). Перші оголошені виставки: Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Представництво Європейського Союзу у Великій Британії та Україні й інші. Про це повідомляє Enki Magazine.

Українець Петро Владіміров, який цьогоріч увійшов до складу кураторів польського павільйону, представить близько 30 вікон, які потім буде відправлено на потреби відбудови. Разом із українцем виставку курують Зофія Яворовська з BRDA, Міхал Сікорський зі студії TŁO.

Проєкт "Вікно"

Проєкт "Вікно" створили польська активістка Зофія Яворовська та український архітектор з Києва Петро Владіміров. Вони збирали вживані вікна в Польщі, які відправляють на відбудову в Україну засклити вікна осель, що постраждали від війни.

Проєкт "Вікно" розпочався, коли ми познайомилися з Зофією у Варшаві й зрозуміли, що можемо щось зробити разом. Це був час, коли після декількох місяців роботи над іншими волонтерськими проєктами від початку повномасштабної війни ми зрозуміли, що можемо допомогти людям, які залишилися в Україні чи почали повертатися додому.

Перша ітерація проєкту розпочалася в липні минулого року й тривала до вересня. Тоді нам вдалося зібрати 638 вікон, які ми відправили в Україну. За місяць чи півтора всі вікна поїхали зі складу: їх забрали люди та самостійно встановлювали у постраждалих будинках.

Лондонська бієнале дизайну 2023: українці презентують виставку вікон
Петро Владіміров і Зофія Яворовська. Фото: Новини live

Партнери проєкту "Вікно"

Ми співпрацюємо з благодійною організацією "Район #1", яка базується в Києві. Вона є нашим постійним партнером в Україні та частиною нашого проєкту. Ми відправляємо вікна, які організація дистрибуює на місці: вікна зберігаються на складі, поки люди не приїдуть і не заберуть їх звідти.

Окрім того, ми допомогли налагодити співпрацю з польським виробником вікон "Данкар" для проєкту школи в Гостомелі, яким займалися "Район #1".

Як виглядатиме інсталяція на Лондонській бієнале дизайну 2023

"Бієнале – це місце, де можна побачити, що зараз на думці у людей по всьому світу. Цього року ми побачимо учасників, які представлять дизайн у всіх його формах – від стародавніх ткацьких традицій до футуристичного міського планування, від систем штучного інтелекту до спільних гуманітарних зусиль", – розповідає директорка Лондонської бієнале дизайну Вікторія Броакес.

Український павільйон має два простори: всередині та зовні прозорої конструкції. Простір всередині символізує промислове, природно-ресурсне та творче багатство України. Проєкти поза тендітною конструкцією розповідають про нові дизайнерські колаборації в кризові для України часи та життєво важливу роль дизайну у створенні нових прогресивних зв'язків. Про це пишуть на сайті Лондонської бієнале.

Лондонська бієнале дизайну 2023: українці презентують виставку вікон
Український павільйон, куратори: Лариса Цибіна та Костянтин Ковшевацький. Фото: londondesignbiennale.com

З 10 квітня по 10 травня в межах польського павільйону на Лондонській бієнале дизайну ми будемо збирати вікна в Лондоні. Пізніше вони поїдуть у Варшаву, а потім ми відправимо їх до Києва разом з іншими вікнами, які вже відправляли в межах другої ітерації проєкту "Вікно".

Збірка вікон є однією зі складових цього проєкту та павільйону.

Протягом виставки ці вікна стоятимуть, займаючи один із двох виставкових просторів. Інший простір буде представлений різними способами, які демонструватимуть, як ці вікна можна встановлювати. А ще показуватимуть, як можна створювати затишну атмосферу за допомогою використаних раніше матеріалів.

Лондонська бієнале дизайну 2023: українці презентують виставку вікон
Петро Владіміров і Зофія Яворовська. Колаж: Суспільне Культура

Що символізує виставка

Головною метою цієї виставки є демонстрація того, що гуманітарні проєкти також можуть мати основу в дизайні та естетиці. Ми хочемо продемонструвати, що швидкі акції, спрямовані на допомогу комусь, можуть мати якісну архітектурну складову та необов'язково мають бути тимчасовими.

Як жителі Лондона та відвідувачі бієнале можуть долучитися ініціативи

Жителі Лондона можуть передати нам свої вікна, ми зберемо їх. Крім того, будемо говорити про те, що продовжуємо збирати гроші на проєкт "Вікно" у Польщі, й відвідувачі можуть задонатити нам кошти, щоб ми могли продовжувати відправляти вікна до України.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок