"Це маніпуляція. Центр не є дотаційним": в.о. директора “Довженко-Центру” Олена Гончарук про його фінансову ефективність

"Це маніпуляція. Центр не є дотаційним": в.о. директора “Довженко-Центру” Олена Гончарук про його фінансову ефективність

"Це маніпуляція. Центр не є дотаційним": в.о. директора “Довженко-Центру” Олена Гончарук про його фінансову ефективність
Фото: Довженко-Центр

Продовжуємо говорити про рішення Держкіно щодо реорганізації "Довженко-Центру" – їхня комунікація відбувається через медіа та соцмережі. Зараз, на думку Держкіно, головна причина реорганізації центру — у нібито його фінансовій нерентабельності.

Ведуча Радіо "Культура" Наталія Попудрібко поговорила про фінансову ефективність "Довженко-Центру" із виконувачкою обов'язків генерального директора Національного центру Олександра Довженка Оленою Гончарук.

Держкіно стверджує, що Центр дотаційний і не займається розвитком. Чи це дійсно так?

Усім було би простіше відповісти на це запитання, якби ми знали критерії оцінювання. Оскільки їх немає, то я вважаю це оціночним судженням. На жаль, ні Міністерство культури, якому Центр підпорядковувався до 30 червня, ані Держкіно не довели до нас критерії або те, що називається КPІ, за якими ми маємо бути оцінені.

Очевидно, що оскільки Держкіно апелює до того, що нашою формою господарювання є державне підприємство, то єдиним критерієм має бути економічна, фінансова прибутковість.

Фільмофонд "Довженко-Центру". Фото: Довженко-Центр
Але до уваги не береться, наприклад те, що “Довженко-Центр” функціонує як фонд фільмів, як музейна і архівна установа, і нашою основною метою діяльності є збереження і дослідження колекції кінематографа.

Тобто основний критерій — наявність колекції, її якісний, кількісний склад — до розрахунку не береться.

Також не враховується те, що ми проводимо заходи з популяризації кінематографа, а отже, можна оцінювати кількість проведених заходів, кількість відвідувачів, кількість наукових публікацій, кількість кінопоказів, організованих в Україні і за кордоном, кількість фільмів, прийнятих на збереження.

Ці критерії до уваги не беруться і, якщо брати лише фінансову складову, то можна знайти недоліки. Але в усьому іншому Центр є дуже ефективним. Навіть щодо заяви про те, що ми є фінансово нерентабельними — знову ж таки, немає критеріїв, до чого ми співвідносимося.

Але Центр приносив гарні прибутки. Навіть цього воєнного року отримав з держбюджету на частину нашої зарплатні 3,8 мільйона, а ми сплатили податків 4,4 мільйона.

Про фінансову ефективність “Довженко Центру”
Фото: Довженко-Центр

А як впливають на ситуацію відрахування до державного бюджету у вигляді податків? Чи перевищують вони обсяги отриманих дотацій?

Наразі річна дотація складає для "Довженко-Центру" 7 мільйонів. Це сума, яка покриває половину зарплат працівників. Іншу половину зарплат працівників, енергоносії, воду, інтернет, охорону – це я говорю про базові потреби існування інституції, яка займається збереженням, — на це все ми маємо заробити.

Про бюджет розвитку навіть не йдеться. Якщо би ми говорили про такий лайтовий бюджет для того, щоб ми могли повноцінно функціонувати і обслуговувати фільмофонд, то в наших фінансових планах, які щороку подаються до Міністерства культури, а тепер уже до Держкіно (і мають бути затверджені, але вже третій рік їх нам не затверджують), то ці витрати становлять близько 22 мільйонів на рік.

Щодо ствердження, що центр дотаційний. Багато культурних інституцій є дотаційними і не мають таких скажених прибутків, і це не лише в Україні, а взагалі в цілому світі. Культура є дотаційною. Чи не використовується це твердження, як привід?

Я вважаю, що це і є маніпуляція. Центр не є дотаційним.

Тому що, до прикладу, валовий дохід Центру в минулому році склав 41 мільйон. Сюди також входить 7,6 мільйона минулорічної підтримки від держави. Близько 13 мільйонів коштів ми залучили на оренді й ці кошти були вкладені в сам же центр і його розвиток. 3,5 мільйона ми заробили на заходах. У цю суму ще входить те, що називається не ліквідними коштами.

Але минулого року тільки на заходах ми заробили 3,5 мільйона. Це дуже добрий внесок. Від держави ми отримали минулого року 7,6 мільйона, а цього року — 7 мільйонів. Але якщо, наприклад, взяти цифру державного бюджету за цей рік на державну підтримку кінематографії – стаття, за якою Центр фінансується теж, — то заявка складає вже з воєнними корективами 1 мільярд 650 тисяч. "Довженко-Центр" отримує з цієї суми 7 мільйонів.

Але я вважаю за потрібне зауважити, що "Довженко-Центр" обслуговує і працює для блага не лише суспільства, але і всієї кіногалузі.

Тобто режисери, продюсери передають нам на зберігання фільми, які виготовлені державним коштом. З нами працюють дослідники в Україні й у світі, з нами працюють куратори, з нами працюють дипломати. На тлі цих загальних подій і понад 1 мільярду витрат 7 мільйонів на один кіноархів, який зберігає всю кіноспадщину українську, — це дуже скромний запит.

"Це маніпуляція. Центр не є дотаційним": в.о. директора “Довженко Центру” Олена Гончарук про його фінансову ефективність
Фото: Довженко-Центр

Більше про ситуацію навколо Довженко-Центру

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок