Аліна Паш дала інтерв’ю щодо скандалу навколо своєї участі у Євробаченні

Аліна Паш дала інтерв’ю щодо скандалу навколо своєї участі у Євробаченні

Аліна Паш дала інтерв’ю щодо скандалу навколо своєї участі у Євробаченні
. Фото: alinapash/Instagram

Після перемоги Аліни Паш на Національному відборі на Євробачення-2022 у соціальних мережах зʼявилась хвиля обурливих коментарів. Користувачі пригадали й співпрацю співачки з росіянами, і участь у російських проєктах, і незаконний перетин кордону з Кримом, підтвердженням чого слугували пости самої музикантки. Зрештою Аліну Паш зняли з конкурсу через фальшиву довідку про перетин кордону. Співачка дала інтервʼю виданню LiRoom, де спробувала пояснити свою позицію.

"Для мене Євробачення — це насамперед екстра популярний конкурс, ну і звісно політизований, як би вони не відхрещувалися від цього в правилах. Я не зовсім із попдвіжухи, завжди вважала себе більш нішевою, але подобалось загравати й там, і там", — зазначила Аліна.

Вона розповіла, що вся її команда була проти участі, але дівчина вважала необхідним заспівати пісню "Тіні забутих предків", бо "відчула потребу нести той меседж у світ, відчула натиск простору: наближатися щось".

Перешкодою міг би бути незаконний перетин кордону з Кримом, куди співачка їздила разом з командою Ірини Білик, однак Паш була переконана, що все зробила за правилами.

Музикантка стверджує, що вона не знайшла у своїх паспортах жодної відмітки про перетин кордону з Кримом: "Шукала хоча б якісь квитки, емейли, будь-яке підтвердження. Звичайно, був той пост у Фейсбуці зі скаргою на Аєрофлот, і десь в глибині душі я розуміла, що є шанс, що я все ж влітала. Я в жодному разі не хотіла дати якийсь хід, який міг би легалізувати окупацію Криму".

А коли Суспільне вимагало документальне підтвердження перед початком прямого ефіру, співачка поклалась на партнера по лейблу Андрія Іноземцева.

"Довідка — це спроба Андрія врятувати мене. Він також розумів, що мені важливо зараз цю пісню заспівати на широкий загал", — додала Паш.

За її словами, вона  цілком і повністю бере на себе відповідальність за цей крок, бо по суті погодила його.

Аліна Паш спробувала виправдатися за скандал із поїздкою до Криму
Аліна Паш спробувала виправдатися за скандал із поїздкою до Криму.

Нині співачка хоче закрити лейбл — Bitanga Blood, бо вважає, що це більше справа колишнього партнера: "Bitanga Blood все ж більше був таки його дітищем, не моїм. Туди він набрав велику кількість російськомовних артистів з України, з якими я ніколи не була згодна". Тому тепер вона не хоче, щоб з її імʼям асоціювалась подібна співпраця.

Головний редактор LiRoom Олексій Бондаренко нагадав про проєкти з російськими виконавцями, у яких було помічено співачку раніше. Це і запрошення на фестиваль у Росії (від якого Паш відмовилась через 3 дні після анонсу), потім – кавер на  Богдана Титомира (російський репер українського походження), а також участь у компіляції на честь ювілею Осипа Мандельштама з десятком російських артистів.

Як спробувала пояснити Аліна, вона просто не поцікавилась політичною позицією Титомира перед тим, як вирішила зробити кавер: "Але подивилася у Вікіпедії, що він із Сум. І я подумала, що це буде дуже символічно, якщо я візьму українського за походженням чувака, який зробив перший хіп-хоп трек. Моєю помилкою в цьому була поверхневість, визнаю і шкодую за це (…) Після хейту, який отримав реліз, я зрозуміла, що все ж не ок — співати російською українській дівчині з етномотивами. Верхівка цього всього — брудна і відразлива. Я видалила відео й ми кенсельнули зі свого боку всю співпрацю. Мені справді прикро, що це взагалі сталося".

Аліна Паш спробувала виправдатися за скандал із поїздкою до Криму
Паш спробувала пояснити, чому зробила кавер на російський репера українського походження Богдана Титомира. Яна Сочевічек, радіо "Промінь"

Щодо Мандельштама — пісня Аліни Паш відкривала триб’ют з композицією, у якій співачка спочатку зачитала вірш російського поета у перекладі українською, а потім в оригіналі. Паш закидали співпрацю з росіянами, особливо зважаючи, що серед учасників проєкту фігурував Леонід Агутін, який незаконно відвідував Крим, порушуючи державний кордон України.

"Щодо Осипа Мандельштама — знову ж таки, моя революційна натура хотіла достукатися до молодого покоління росіян. (…) Історія з Мандельштамом — це був мій останній ривок туди. Я зрозуміла, що цього абсолютно недостатньо попри те, що цей триб’ют непогано піарився", — пояснила співачка.

Після скандалів, які вирували навколо Євробачення, Аліна вирішила взяти перерву і поїхала до батьків на захід України якраз перед початком повномасштабного вторгнення.

Аліна Паш спробувала виправдатися за скандал із поїздкою до Криму
Після скандалів навколо Євробачення, Паш вирішила зробити перерву. Аліна Паш – Тіні забутих предків / instagram

Нині співачка бере участь в благодійних концертах, де збирають кошти на допомогу ЗСУ та українцям. Зокрема – у серії концертів для фонду "Маша" Маші Єфросиніної, який опікується людьми похилого віку, мамами, дітьми із найбільш постраждалих регіонів. Також допомагає збирати кошти для ЗСУ через фонд Ігоря Ласточкіна. А у соціальних мережах направляє свою аудиторію до фонду "Повернись живим".

"Щодо благодійних концертів, ми досить багато й активно їздимо, усе літо загалом розписане саме з благодійними концертами, фестивалями. Я на ряду з іншими українськими артистами тримаємо культурний фронт, несемо українське у світ гідно і транслюємо важливі для країни наративи. Нарешті моя драматична музика максимально влучна, бо в мене не зовсім, певне, той веселий комерційний продукт, який підходить під розважальні якісь івенти, корпоративи", — додає Аліна.

Аліна Паш спробувала виправдатися за скандал із поїздкою до Криму
Нині Аліна Паш бере участь у благодійних концертах. Суспільне

У планах Паш — випускати нову музику, адже уже багато чого написано.

"Нам, артистам, треба направити всі сили на те, щоби правильно зрозуміти, як ми можемо користуватися своєю публічністю. Культурна дипломатія — це сильно. Я в собі відчула такий сильний рупор", — зазначила співачка.

Також вона вважає, що її основна місія — максимально ширити українське, бо "українська мова — це зараз наша суперзброя".

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок